REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badania lekarskie maszynisty - co najmniej 6 miesięcy przerwy

Artur Kukla
radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy i ochrony danych osobowych
Świadectwo maszynisty a badania lekarskie - przerwa co najmniej 6 miesięcy
Świadectwo maszynisty a badania lekarskie - przerwa co najmniej 6 miesięcy
shutterstock

REKLAMA

Badania lekarskie maszynisty wymagane są do uzyskania świadectwa uprawniającego do wykonywania zawodu. Czy przerwa trwająca co najmniej 6 miesięcy powoduje zawieszenie świadectwa i konieczność odbycia badań? Czy ustawa covidowa przedłuża badania w takim przypadku?

Świadectwo maszynisty a badania lekarskie

Czy w przypadku przerwy w wykonywaniu czynności na stanowisku maszynisty trwającej co najmniej 6 miesięcy tracą ważność badania lekarskie, pomimo rozwiązań zawartych w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2095 z późn. zm.)?

Zgodnie z art. 22b ust.8 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1984) – dalej: u.t.k. - przewoźnicy kolejowi lub zarządcy infrastruktury kolejowej cofają lub zawieszają w całości lub w części ważność świadectwa maszynisty, gdy maszynista przestał spełniać warunki niezbędne do posiadania świadectwa. Natomiast w § 11 ust. 2 pkt 1 c) rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 10 lutego 2014 r. w sprawie świadectwa maszynisty (Dz. U. poz. 212 z późn. zm.) – dalej: Rozporządzenie - wskazano, że niezależnie od terminów określonych w ust. 1 sprawdziany wiedzy i umiejętności maszynistów przeprowadza się w przypadku zawieszenia świadectwa maszynisty przez przewoźnika kolejowego albo zarządcę infrastruktury po przerwie w wykonywaniu czynności na stanowisku maszynisty trwającej co najmniej 6 miesięcy.

Jeżeli chodzi o badania lekarskie, to art. 22b ust. 1a pkt 4 u.t.k. stanowi, że warunkiem niezbędnym do uzyskania świadectwa maszynisty jest posiadanie odpowiedniego orzeczenia lekarskiego. Z kolei art. 22b ust. 7 u.t.k. stanowi, że w celu zachowania ważności świadectwa maszynisty, maszynista przechodzi okresowe badania lekarskie i psychologiczne oraz uzyskuje orzeczenie lekarskie potwierdzające spełnienie wymagań zdrowotnych, fizycznych i psychicznych określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 22 pkt 1 oraz przechodzi szkolenia, a także okresowe sprawdziany wiedzy i umiejętności, w trybie i na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 21 pkt 4. Przepisem szczególnym względem powyższego jest art. 22b ust. 7b pkt 3 u.t.k., który stanowi, że badania, o których mowa w ust. 7, przeprowadza się w przypadku powrotu maszynisty do pracy po przerwie trwającej dłużej niż 6 miesięcy. Tym samym, w przypadku przerwy co najmniej 6-cio miesięcznej, aby zachować ważność świadectwa maszynisty, konieczne jest przeprowadzenie badań lekarskich.

Kiedy badania maszynisty tracą ważność?

Wymaga podkreślenia, że materia uregulowana w art. 22b ust. 7b u.t.k. ma szczególne znaczenie dla ważności świadectwa maszynisty, albowiem w tym przepisie określone zostały przypadki, które dezaktualizują ważność badań posiadanych przez maszynistę, a dzieje się tak:

Autopromocja

BHP w firmie. Obowiązki pracodawców

Kup książkę:

BHP w firmie. Obowiązki pracodawców
 1. po każdym poważnym wypadku, w którym uczestniczył maszynista;
 2. po zakończeniu czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, trwającej dłużej niż 30 dni;
 3. w przypadku powrotu maszynisty do pracy po przerwie trwającej dłużej niż 6 miesięcy;
 4. w razie uzasadnionego podejrzenia utraty zdolności fizycznej lub psychicznej do kierowania pojazdem kolejowym lub pociągiem;
 5. w przypadku określonym w ust. 16;
 6. w innych przypadkach określonych w przepisach dotyczących profilaktycznej ochrony zdrowia pracowników.

Badania maszynisty po co najmniej 6 miesiącach przerwy

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, przedłużyła ważność badań lekarskich, w tym dotyczących świadectwa maszynisty – dalej: ustawa covidowa. Odesłanie zawarte w art. 15zzzy ust. 1 pkt 2 ustawy covidowej następuje do badań lekarskich i psychologicznych określonych w Rozporządzeniu. Rozporządzenie reguluje zaś zakres i rodzaj badań lekarskich i psychologicznych w przypadkach określonych, także w art. 22b ust. 7b u.t.k. Trudno jednak zgodzić się z taką wykładnią, w wyniku której ustawa covidowa miałaby przedłużać ważność badań lekarskich, także w przypadkach wystąpienia zdarzeń opisanych w art. 22b ust. 7b u.t.k. Przedmiotem regulacji art. 22b ust. 7b u.t.k. nie jest bowiem okres ważności badań, a wskazanie sytuacji powodujących konieczność ponownego przeprowadzenia badań. Regulacje zawarte w art. 15zzzy ustawy covidowej przedłużające okres ważności badań, nie mogą zatem odnosić się do art. 22b ust. 7b u.t.k.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wobec powyższego zwrócić należy uwagę, że przepisy ustawy covidowej wydłużyły okres ważności badań lekarskich, jednak nie wyłączyły stosowania omawianego art. 22b ust. 7b u.t.k. W przypadkach wskazanych w art. 22b ust. 7b u.t.k., w tym w przypadku przerwy w wykonywaniu czynności na stanowisku maszynisty trwającej co najmniej 6 miesięcy, powstaje konieczność przeprowadzenia badań lekarskich.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  Czy za studenta płaci się składki na ZUS

  Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

  Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

  REKLAMA

  Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

  Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

  Płaca godziwa

  Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

  REKLAMA