REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badania medycyny pracy - wstępne, okresowe, kontrolne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Beata Naróg
Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia
Badania medycyny pracy - wstępne, okresowe, kontrolne. Badania lekarskie. / fot. Fotolia
Badania medycyny pracy - wstępne, okresowe, kontrolne. Badania lekarskie. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Badania medycyny prace nazywane są profilaktycznymi. Wyróżnia się badania wstępne, okresowe i kontrolne. Kto przeprowadza badania? Kiedy nie ma potrzeby kierowania na badania wstępne? Co powinno zawierać skierowanie na badanie?

Badania medycyny pracy

W jednym z poprzednich artykułów wspominałam, że wrócimy do tematu badań medycyny pracy, zwanych badaniami profilaktycznymi. Każdy pracownik obowiązkowo musi przejść badania wstępne (przed rozpoczęciem pracy), a później okresowe. W pewnych sytuacjach będzie też zobowiązany do badań kontrolnych.

REKLAMA

Autopromocja

Bez aktualnych badań lekarskich nie wolno dopuścić pracownika do wykonywania pracy.

Kto przeprowadza badania profilaktyczne?

Badania w zakresie medycyny pracy wykonują lekarze medycyny pracy. Co istotne pracodawca ma obowiązek podjęcia współpracy z podstawową jednostką medycyny pracy, w której takie badania będą przeprowadzane, na podstawie pisemnej umowy.

Polecamy: Zatrudnianie pracowników po zmianach w Kodeksie pracy

Badania wstępne

Badania wstępne lekarskie w zakresie medycyny pracy przechodzą:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • osoby przyjmowane do pracy,
  • pracownicy młodociani i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Jak już wspomniałam każdy pracownik zanim zostanie dopuszczony do wykonywania pracy musi posiadać aktualne orzeczenie lekarza medycyny pracy stwierdzające brak przeciwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Zatem musisz zadbać o to, aby odpowiednio wcześniej otrzymał skierowanie na badania lekarskie.

Kiedy nie będzie potrzeby kierowania na badania wstępne?

Na wstępne badania lekarskie nie będziesz musiała kierować pracowników, których zatrudniasz ponownie na to samo stanowisko pracy lub na stanowisko, na którym występują takie same warunki pracy, w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy.

REKLAMA

Z Janem P., który był zatrudniony na stanowisku mechanika, rozwiązano umowę o pracę z dniem 31.01. W dniu 28.02 został ponownie zatrudniony na to samo stanowisko. Z uwagi na to, że Jan miał aktualne badania lekarskie nie ma potrzeby kierowania go na badania wstępne. Można bazować na badaniach okresowych z poprzedniego zatrudnienia.

Podobnie możemy postąpić w sytuacji, gdy zatrudniamy pracownika z zewnątrz na określone stanowisko pracy. W sytuacji gdy posiada on ważne badania lekarskie u poprzedniego pracodawcy, możemy je honorować, pod warunkiem oczywiście, że warunki pracy u poprzedniego pracodawcy odpowiadają tym, które są u nas, a od rozwiązania lub wygaśnięcia umowy z poprzednim pracodawcą, nie upłynęło 30 dni.

W celu zweryfikowania warunków pracy, pracownik oprócz orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania pracy musi przedłożyć skierowanie na badania wydane przez poprzedniego pracodawcę. Obydwa te dokumenty kserujesz, opatrujesz pieczęcią lub opisem „Za zgodność z przedłożonym dokumentem” i wpinasz do części A akt osobowych.

REKLAMA

Trzecia sytuacja, która zwalnia cię z obowiązku kierowania na badania wstępne to podjęcie przez pracownika równoległego zatrudnienia. Pracownik zatrudniony jest na takim samym stanowisku u innego pracodawcy, a dodatkowo podejmuje pracę u twojego pracodawcy.

Marcin W. zatrudniony jest na stanowisku sprzedawcy, warunki pracy wskazane w skierowaniu nie wymagają pracy na wysokości; u twojego pracodawcy pracownik zatrudniony na tym samym stanowisku rozładowuje towar i zdarza się, że czasem wykonuje pracę na wysokości. W takim wypadku musisz skierować pracownika na wstępne badania lekarskie.

Możesz uznać badania lekarskie aktualne u pracodawcy, u którego jest ona zatrudniony, ale pamiętaj o ustaleniu, czy wykonuje on pracę w warunkach odpowiadających warunkom określonym u twojego pracodawcy. Oczywiście pracownik musi przedłożyć skierowanie na badania wydane przez pracodawcę, u którego jest zatrudniony i aktualne orzeczenie.

W przypadku, gdy stwierdzisz, że przedłożone przez pracownika orzeczenie i skierowanie nie może być uznane – oddajesz mu obydwa te dokumenty, a do akt wpinasz wystawione przez siebie skierowanie i orzeczenie lekarskie wydane na jego podstawie.

Jeżeli będziesz zatrudniać pracowników, którzy będą wykonywać prace szczególnie niebezpieczne zawsze musisz kierować ich na wstępne badania profilaktyczne.

Informacje, czy w twojej firmie wykonywane są prace szczególnie niebezpieczne i jakie to są stanowiska uzyskasz od osoby zajmującej się sprawami bhp.

Badania okresowe

Pracownicy podlegają również badaniom okresowym, które muszą być przeprowadzone przed upływem terminu badania określonego w orzeczeniu lekarskim jako data następnego badania. Pamiętaj zatem, aby wystawić skierowanie odpowiednio wcześniej (np. miesiąc lub 3 tygodnie przed upływającą ważnością orzeczenia lekarskiego).

Badania kontrolne

Na badania kontrolne kierujesz pracowników, którzy byli niezdolni do pracy z powodu choroby dłużej niż 30 dni. Pamiętaj, aby poinstruować pracownika wracającego po długiej chorobie, aby uzyskał od lekarza prowadzącego zaświadczenie o zakończonym leczeniu lub o możliwości podjęcia pracy.

Z takim zaświadczeniem i wystawionym przez ciebie skierowaniem pracownik musi udać się do lekarza medycyny pracy i dopiero ten lekarz wyda orzeczenie o zdolności do pracy na danym stanowisku.

Skierowanie na badania

Przepisy prawa regulują również jakie informacje powinny być zawarte w skierowaniu. Oprócz danych identyfikujących pracownika, w skierowaniu na badania profilaktyczne należy uwzględnić:

  1. rodzaj badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane;
  2. w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy - określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona; jeżeli pracownik ma być zatrudniony na dwóch stanowiskach, wówczas wpisujesz obydwa te stanowiska;
  3. w przypadku kierowania na badania osób już zatrudnionych – wpisujesz stanowisko/stanowiska pracy, na którym/których pracownik jest zatrudniony;
  4. opis warunków pracy uwzględniający informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy, czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy, z podaniem wielkości narażenia oraz aktualnych wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach

Treść skierowania na badania w zakresie opisu warunków pracy na danym stanowisku uzgodnij z osobą zajmującą się sprawami bhp.

Skierowanie musisz wystawić w co najmniej 3 egzemplarzach, z których jeden wpinasz do akt osobowych, drugi przeznaczony jest dla pracownika, a trzeci dla jednostki medycyny pracy.

I jeszcze…

Badania profilaktyczne w miarę możliwości powinny być przeprowadzane w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzaniem badań pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a jeżeli będzie musiał jechać na nie do innej miejscowości, przysługuje mu zwrot kosztów przejazdu (wg zasad, które obowiązują przy podróżach służbowych). Koszty badań ponosi pracodawca.

Cykl artykułów dla początkujących kadrowych >>> KADRY DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Podstawa prawna:

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

Raz w roku 14 dni z rzędu urlopu wypoczynkowego? Czy to obowiązek pracownika?

Czy pracownik musi raz w roku kalendarzowym wykorzystać 14 dni urlopu wypoczynkowego z rzędu? Zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, ale co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł: nowe przepisy już w mocy. Poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł. Aż 9. krotnie poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Kto zyska a kto straci i dlaczego tak się stało? Ustawodawca reaguje na bieżącą sytuację na rynku pracy. Tym samym znowelizowano najistotniejszą ustawą w obszarze ubezpieczeń społecznych jaką jest ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 350, dalej jako: ustawa). Zatem za co można nałożyć taką grzywnę?

REKLAMA

Sprawdź, którym liderem jesteś: kontroler, terapeuta, mesjasz, eko-lider [Zarządzanie]

Dr Simon Western wyróżnia 4 typy liderów w firmach: terapeuta, mesjasz, kontroler i eko-lider. Który typ przywództwa został uszyty na miarę naszych czasów? Sprawdź, którym typem lidera jesteś.

Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co się zmieni?

94% kandydatów do pracy przez brak widełek płacowych w ogłoszeniu rezygnuje z aplikowania, nawet jeśli oferta jest atrakcyjna dla rozwoju ich ścieżki kariery. Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co to oznacza? Czy podanie widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę będzie obowiązkowe?

Lipiec 2025: jakie zmiany i ważne daty w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych?

Lipiec 2025 r. przyniósł ważne zmiany w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Zmiany mają wpływ na sytuację pracowników, pracodawców, osób z niepełnosprawnościami, przedsiębiorców, osób bezrobotnych, stażystów i dla wielu innych grup. Wchodzi w życie sporo nowych przepisów - jedne są bardziej niszowe - bo dotyczące np. zatrudnienia w służbach, a drugie mniej, odnoszące się do wielu osób. Przypominamy też jakie są ważne terminy kadrowo-płacowe, które powinny być dochowane w lipcu 2025 r.

Czy certyfikacja ISO nadal ma sens?

Zarządzanie jakością, zarządzanie środowiskowe, systemy zapewniania bezpieczeństwa i higieny pracy czy czystości mikrobiologicznej – nowoczesne organizacje, szczególnie te, działające globalnie, porządkują wewnętrzne procesy własnymi procedurami. Czy w tej sytuacji certyfikacja ISO nadal ma sens? – Bez wątpienia. I to nie tylko po to, żeby zwiększyć konkurencyjność i wiarygodność w oczach kontrahentów – przekonuje Katarzyna Petrusiewicz, ekspert CWS Workwear.

REKLAMA

Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

REKLAMA