REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wracają badania na komisjach orzekających o niepełnosprawności – dokumenty już nie wystarczą

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Wracają badania na komisjach orzekających o niepełnosprawności – dokumenty już nie wystarczą
Wracają badania na komisjach orzekających o niepełnosprawności – dokumenty już nie wystarczą

REKLAMA

REKLAMA

Minister Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiła 13 maja 2022 r. projekt rozporządzenia dotyczący nowych zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności. Trwają prace nad aktem, ponieważ za jakiś czas mają wrócić badania na komisjach orzekających o niepełnosprawności – dokumenty już nie wystarczą.

Orzekanie o niepełnosprawności

Według danych z Systemu EKSMON – Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, w Polsce łączna liczba osób niepełnosprawnych wynosi 3. 097.960. W tym: 2. 880 726 to dorośli (liczba osób zaliczonych do stopnia niepełnosprawności prawomocnym orzeczeniem lub wyrokiem) oraz 217 234 to dzieci (również jako liczba osób zaliczonych do osób niepełnosprawnych prawomocnym orzeczeniem lub wyrokiem).

REKLAMA

Autopromocja

Prawdopodobnie niedługo zostaną uchwalone przepisy mające właśnie wpływ na sytuację osób ubiegających się o orzeczenie niepełnosprawności.

Projekt rozporządzenia z 13 maja 2022 r. o zmianie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (nr z wykazu 77, dalej: projekt) aktualnie jest na etapie procedowania i opiniowania, m.in. przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Orzeczenie bez badania i oceny stanu zdrowia – już nie!

Zgodnie z projektem proponuje się uchylić przepisy wprowadzone w zw. ze zwalczaniem COVID-19. Chodzi o § 2 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 26 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U. z 2020 r. poz. 534).

W Polsce od 16 maja 2022 r. obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego a zniesiony został stan epidemii. Ma to wpływ na wiele instytucji, w tym na regulację, która przewidywała możliwość wydania oceny stanu zdrowia dziecka lub osoby zainteresowanej, co do której miało być wydane orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności, którą lekarz - przewodniczący składu orzekającego mógł sporządzać bez badania. Przewodniczący składu orzekającego mógł uzn dołączoną do wniosku dokumentację medyczną za wystarczającą do wydania oceny i wówczas ocena stanu zdrowia mogła być wydana bez badania. Tak więc skład orzekający mógł rozpoznać sprawę i wydać orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności bez uczestnictwa w posiedzeniu składu orzekającego osoby zainteresowanej lub dziecka i jego przedstawiciela ustawowego. Tak już nie będzie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności jest w skali kraju 295 a wojewódzkich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności 16.To właśnie te podmioty były uprawnione do oceny stanu zdrowia, bez badania.

Projekt przewiduje usunięcie powyższego uprawnienia dla ww. podmiotów i zainteresowanych, a więc stacjonarne badania i ocena stanu zdrowia niebawem wrócą. Z uzasadnienia do zmian wynika, że: „W założeniu uregulowanie to miało na celu zabezpieczenie praw osób niepełnosprawnych m.in. w sytuacji, gdy nie było możliwe zebranie zespołu orzekającego w terminie, czy zgromadzenie wymaganej dokumentacji medycznej z powodu trudności z dostępem do specjalistów. W związku z wygasaniem epidemii COVID-19, minimalnym ryzykiem zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa, oraz powrotem pracowników urzędów do pracy stacjonarnej, niezasadnym jest dalsze utrzymywanie § 2 rozporządzenia zmieniającego w mocy”. Generalnie więc chodzi o upływ 90 dni ustalony „przepisami pandemicznymi” od dnia odwołania stanu epidemii, czyli od 16 maja 2022 r. 

Przepisy przejściowe

 Kolejna regulacja projektu wskazuje na przepis przejściowy dotyczący wniosków złożonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Do spraw wszczętych i niezakończonych dotyczących wniosków o wydanie:

  1. orzeczeń o niepełnosprawności osób które nie ukończyły 16 roku życia,
  2. orzeczeń o stopniu niepełnosprawności osób, które ukończyły 16 rok życia,
  3. oraz orzeczeń o wskazaniach do ulg i uprawnień osób posiadających orzeczenia o inwalidztwie lub niezdolności do pracy

złożonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe. Jeżeli więc wniosek o orzeczenie niepełnosprawności będzie złożony przed dniem wejścia w życie omawianych zmian, wówczas lekarz może jeszcze nie przeprowadzać badania, jeżeli uzna, że przedstawiona dokumentacja do oceny stanu zdrowia jest wystarczająca.

Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy?

Zmiany i rozporządzenie mają wejść w życie po upływie 45 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia. Będzie to w okolicach jesieni.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U. poz. 534)

Projekt rozporządzenia z 13 maja 2022 r. o zmianie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (nr z wykazu 77)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

REKLAMA

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ile dni ustawowo wolnych od pracy będzie w 2025 r.? A ile długich weekendów?

W nadchodzącym roku czeka nas 14 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2025 roku wolna Wigilia przypada w środę, wystarczy więc wziąć dwa dni urlopu, żeby zyskać tygodniowy odpoczynek. 

REKLAMA