REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto znajdzie zatrudnienie w obszarze badań klinicznych?

Anna Majczyk Zawada - Neuca (Clinscience, Pratia, Hyggio)
ekspert z zakresu HR, komunikacji i rozwoju osobistego
badania
badania
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Choć mogłoby się wydawać, że do pracy w badaniach klinicznych konieczna jest wiedza biotechnologiczna, nie zawsze jest to prawda. To dziedzina, w której odnajdą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni na różnorodnych stanowiskach. O procesie rekrutacji do obszaru badań klinicznych i o różnorodności stanowisk, jakich ona dotyczy opowie ekspertka – Anna Majczyk-Zawada, HR Menager Neuca.

Perspektywy zawodowe w badaniach klinicznych

Obecnie, w erze szybkiego rozwoju nowych technologii, które usprawniają ludzką pracę lub nawet częściowo ją zastępują, w umysłach potencjalnych pracowników pojawia się pytanie – Czy na rynku pracy wciąż jest dla mnie miejsce? W przypadku badań klinicznych, mimo dużego kroku naprzód i automatyzacji niektórych procesów, zapotrzebowanie na pracowników wciąż pozostaje duże. Choć hasło „badania kliniczne” kojarzy nam się z naukowcami w laboratorium i lekarzami w białych kitlach, to jednak dziedzina ta znacznie wykracza poza sztywne schematy i stereotypy. Ośrodki badań klinicznych to miejsca, w których zatrudnienie znajdą Specjaliści ds. Administracji, Specjaliści ds. Kontroli, Koordynatorzy Badania, Farmaceuci, Laboranci, Medycy i nie tylko. W przypadku spółki Pratia coraz większe zapotrzebowanie dotyczy także stanowiska Specjalisty ds. Pozyskiwania Pacjentów, od którego skuteczności niejednokrotnie zależy powodzenie badania.

Autopromocja

Kandydat do pracy w sektorze badań klinicznych

Ta długa lista stanowisk potwierdza, że miejsc pracy nie brakuje. Jakie zatem są oczekiwania względem potencjalnego kandydata? W pierwszej kolejności w rekrutacji zwraca się uwagę na osoby, które studiują bądź ukończyły studia tzw. Life Sciences. Na liście mile widziane są medycyna, farmacja, ale także weterynaria, biologia czy biotechnologia. Zatrudnianych jest również coraz więcej matematyków, statystyków i informatyków. Badania kliniczne to miejsce, w którym rozwijać się mogą także lingwiści. Dla tych, którzy upatrują długofalowej kariery w tej dziedzinie, kluczem do pracy na dłużej jest ich nastawienie.

Rola kobiet w badaniach klinicznych

Badania kliniczne to dziedzina, w której, jak się okazuje, zarówno w Polsce, jak i w Europie, to kobiety wiodą prym w strukturach zatrudnienia. Przedstawicielki płci pięknej najczęściej zatrudniane są w roli badaczek, koordynatorek i pielęgniarek, a także jako pracowniczki administracyjne. Jak pokazuje liczba zgłoszeń do pracy w obszarze badań klinicznych – zainteresowanie kobiet tą tematyką wciąż rośnie. Mężczyźni również widzą szansę rozwoju w tej dziedzinie i szczególnie w strukturach kadry zarządzającej, to właśnie oni przeważają liczebnością. Nie oznacza to jednak, że kobiety nie mogą objąć roli kierowniczej – one również wspinają się po szczeblach kariery zawodowej, awansując na wysokie stanowiska w obszarze badań klinicznych. W szeregach spółek Pratia i Clinscience, należących do grupy Neuca, kobiety stanowią aż 85% zatrudnionych. Tę tendencję widać już na etapie rekrutacji, w której większość chętnych jest właśnie płci żeńskiej.

Połączenie wiedzy i współpraca obu płci jest bez wątpienia kluczem do sukcesu. Badania kliniczne służą poprawie jakości życia pacjentów i w dużym stopniu wymagają empatii i umiejętności szukania rozwiązań w trudnych sytuacjach. To cechy, z którymi mierzą się na co dzień wzorowo kobiety. Mężczyźni zaangażowani w projekty badań klinicznych, uczą się od kobiet analitycznego myślenia, a one od nich – umiejętności podążania wytyczoną, strategiczną ścieżką.

Perspektywy rozwoju zawodowego w badaniach klinicznych

Rynek badań klinicznych cały czas się rozwija w Europie. W Polsce jest to stosunkowo młoda specjalizacja, więc i wykfalifikowanych specjalistów nie jest wielu. U potencjalnych kandydatów upatruje się doświadczenia klinicznego, łączącego się z biznesowym podejściem i pracą na liczbach. Obecnie, w coraz większej liczbie projektów, wykorzystywany jest model decentralizacji badań klinicznych, czyli przejście w tryb zdalny. Mimo, że w tym modelu badanie kliniczne odbywa się w domu pacjenta, to ośrodki badań klinicznych - przychodnie wciąż pozostają otwarte i duża część personelu nadal pracuje stacjonarnie. Podobnie, w czasie pandemii, gdzie cykl badania wymagał podania leku konkretnego dnia, koordynatorzy Pratii i tzw. biały personel obecni byli w ośrodkach. Decentralizacja spowodowała przejście na zdalny monitoring badania oraz dzięki wsparciu IT na elektroniczną dokumentację, co pozwala monitorom i specjalistom złapać oddech poza ośrodkami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wizja przyszłości w branży badań klinicznych napawa optymizmem. Z każdym rokiem prowadzona jest coraz większa liczba badań, otwierane są nowe ośrodki, co powoduje otwarcie nowych stanowisk pracy. Szacuje się, że trend wzrostowy utrzyma się jeszcze przez kolejne 5-8 lat.

Źródło: Grupa Neuca

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA