REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto znajdzie zatrudnienie w obszarze badań klinicznych?

Anna Majczyk Zawada - Neuca (Clinscience, Pratia, Hyggio)
ekspert z zakresu HR, komunikacji i rozwoju osobistego
badania
badania
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Choć mogłoby się wydawać, że do pracy w badaniach klinicznych konieczna jest wiedza biotechnologiczna, nie zawsze jest to prawda. To dziedzina, w której odnajdą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni na różnorodnych stanowiskach. O procesie rekrutacji do obszaru badań klinicznych i o różnorodności stanowisk, jakich ona dotyczy opowie ekspertka – Anna Majczyk-Zawada, HR Menager Neuca.

Perspektywy zawodowe w badaniach klinicznych

Obecnie, w erze szybkiego rozwoju nowych technologii, które usprawniają ludzką pracę lub nawet częściowo ją zastępują, w umysłach potencjalnych pracowników pojawia się pytanie – Czy na rynku pracy wciąż jest dla mnie miejsce? W przypadku badań klinicznych, mimo dużego kroku naprzód i automatyzacji niektórych procesów, zapotrzebowanie na pracowników wciąż pozostaje duże. Choć hasło „badania kliniczne” kojarzy nam się z naukowcami w laboratorium i lekarzami w białych kitlach, to jednak dziedzina ta znacznie wykracza poza sztywne schematy i stereotypy. Ośrodki badań klinicznych to miejsca, w których zatrudnienie znajdą Specjaliści ds. Administracji, Specjaliści ds. Kontroli, Koordynatorzy Badania, Farmaceuci, Laboranci, Medycy i nie tylko. W przypadku spółki Pratia coraz większe zapotrzebowanie dotyczy także stanowiska Specjalisty ds. Pozyskiwania Pacjentów, od którego skuteczności niejednokrotnie zależy powodzenie badania.

REKLAMA

Autopromocja

Kandydat do pracy w sektorze badań klinicznych

Ta długa lista stanowisk potwierdza, że miejsc pracy nie brakuje. Jakie zatem są oczekiwania względem potencjalnego kandydata? W pierwszej kolejności w rekrutacji zwraca się uwagę na osoby, które studiują bądź ukończyły studia tzw. Life Sciences. Na liście mile widziane są medycyna, farmacja, ale także weterynaria, biologia czy biotechnologia. Zatrudnianych jest również coraz więcej matematyków, statystyków i informatyków. Badania kliniczne to miejsce, w którym rozwijać się mogą także lingwiści. Dla tych, którzy upatrują długofalowej kariery w tej dziedzinie, kluczem do pracy na dłużej jest ich nastawienie.

Rola kobiet w badaniach klinicznych

Badania kliniczne to dziedzina, w której, jak się okazuje, zarówno w Polsce, jak i w Europie, to kobiety wiodą prym w strukturach zatrudnienia. Przedstawicielki płci pięknej najczęściej zatrudniane są w roli badaczek, koordynatorek i pielęgniarek, a także jako pracowniczki administracyjne. Jak pokazuje liczba zgłoszeń do pracy w obszarze badań klinicznych – zainteresowanie kobiet tą tematyką wciąż rośnie. Mężczyźni również widzą szansę rozwoju w tej dziedzinie i szczególnie w strukturach kadry zarządzającej, to właśnie oni przeważają liczebnością. Nie oznacza to jednak, że kobiety nie mogą objąć roli kierowniczej – one również wspinają się po szczeblach kariery zawodowej, awansując na wysokie stanowiska w obszarze badań klinicznych. W szeregach spółek Pratia i Clinscience, należących do grupy Neuca, kobiety stanowią aż 85% zatrudnionych. Tę tendencję widać już na etapie rekrutacji, w której większość chętnych jest właśnie płci żeńskiej.

Połączenie wiedzy i współpraca obu płci jest bez wątpienia kluczem do sukcesu. Badania kliniczne służą poprawie jakości życia pacjentów i w dużym stopniu wymagają empatii i umiejętności szukania rozwiązań w trudnych sytuacjach. To cechy, z którymi mierzą się na co dzień wzorowo kobiety. Mężczyźni zaangażowani w projekty badań klinicznych, uczą się od kobiet analitycznego myślenia, a one od nich – umiejętności podążania wytyczoną, strategiczną ścieżką.

Perspektywy rozwoju zawodowego w badaniach klinicznych

REKLAMA

Rynek badań klinicznych cały czas się rozwija w Europie. W Polsce jest to stosunkowo młoda specjalizacja, więc i wykfalifikowanych specjalistów nie jest wielu. U potencjalnych kandydatów upatruje się doświadczenia klinicznego, łączącego się z biznesowym podejściem i pracą na liczbach. Obecnie, w coraz większej liczbie projektów, wykorzystywany jest model decentralizacji badań klinicznych, czyli przejście w tryb zdalny. Mimo, że w tym modelu badanie kliniczne odbywa się w domu pacjenta, to ośrodki badań klinicznych - przychodnie wciąż pozostają otwarte i duża część personelu nadal pracuje stacjonarnie. Podobnie, w czasie pandemii, gdzie cykl badania wymagał podania leku konkretnego dnia, koordynatorzy Pratii i tzw. biały personel obecni byli w ośrodkach. Decentralizacja spowodowała przejście na zdalny monitoring badania oraz dzięki wsparciu IT na elektroniczną dokumentację, co pozwala monitorom i specjalistom złapać oddech poza ośrodkami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wizja przyszłości w branży badań klinicznych napawa optymizmem. Z każdym rokiem prowadzona jest coraz większa liczba badań, otwierane są nowe ośrodki, co powoduje otwarcie nowych stanowisk pracy. Szacuje się, że trend wzrostowy utrzyma się jeszcze przez kolejne 5-8 lat.

Źródło: Grupa Neuca

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA