Kto znajdzie zatrudnienie w obszarze badań klinicznych?
REKLAMA
REKLAMA
Perspektywy zawodowe w badaniach klinicznych
Obecnie, w erze szybkiego rozwoju nowych technologii, które usprawniają ludzką pracę lub nawet częściowo ją zastępują, w umysłach potencjalnych pracowników pojawia się pytanie – Czy na rynku pracy wciąż jest dla mnie miejsce? W przypadku badań klinicznych, mimo dużego kroku naprzód i automatyzacji niektórych procesów, zapotrzebowanie na pracowników wciąż pozostaje duże. Choć hasło „badania kliniczne” kojarzy nam się z naukowcami w laboratorium i lekarzami w białych kitlach, to jednak dziedzina ta znacznie wykracza poza sztywne schematy i stereotypy. Ośrodki badań klinicznych to miejsca, w których zatrudnienie znajdą Specjaliści ds. Administracji, Specjaliści ds. Kontroli, Koordynatorzy Badania, Farmaceuci, Laboranci, Medycy i nie tylko. W przypadku spółki Pratia coraz większe zapotrzebowanie dotyczy także stanowiska Specjalisty ds. Pozyskiwania Pacjentów, od którego skuteczności niejednokrotnie zależy powodzenie badania.
REKLAMA
Kandydat do pracy w sektorze badań klinicznych
Ta długa lista stanowisk potwierdza, że miejsc pracy nie brakuje. Jakie zatem są oczekiwania względem potencjalnego kandydata? W pierwszej kolejności w rekrutacji zwraca się uwagę na osoby, które studiują bądź ukończyły studia tzw. Life Sciences. Na liście mile widziane są medycyna, farmacja, ale także weterynaria, biologia czy biotechnologia. Zatrudnianych jest również coraz więcej matematyków, statystyków i informatyków. Badania kliniczne to miejsce, w którym rozwijać się mogą także lingwiści. Dla tych, którzy upatrują długofalowej kariery w tej dziedzinie, kluczem do pracy na dłużej jest ich nastawienie.
Rola kobiet w badaniach klinicznych
Badania kliniczne to dziedzina, w której, jak się okazuje, zarówno w Polsce, jak i w Europie, to kobiety wiodą prym w strukturach zatrudnienia. Przedstawicielki płci pięknej najczęściej zatrudniane są w roli badaczek, koordynatorek i pielęgniarek, a także jako pracowniczki administracyjne. Jak pokazuje liczba zgłoszeń do pracy w obszarze badań klinicznych – zainteresowanie kobiet tą tematyką wciąż rośnie. Mężczyźni również widzą szansę rozwoju w tej dziedzinie i szczególnie w strukturach kadry zarządzającej, to właśnie oni przeważają liczebnością. Nie oznacza to jednak, że kobiety nie mogą objąć roli kierowniczej – one również wspinają się po szczeblach kariery zawodowej, awansując na wysokie stanowiska w obszarze badań klinicznych. W szeregach spółek Pratia i Clinscience, należących do grupy Neuca, kobiety stanowią aż 85% zatrudnionych. Tę tendencję widać już na etapie rekrutacji, w której większość chętnych jest właśnie płci żeńskiej.
Połączenie wiedzy i współpraca obu płci jest bez wątpienia kluczem do sukcesu. Badania kliniczne służą poprawie jakości życia pacjentów i w dużym stopniu wymagają empatii i umiejętności szukania rozwiązań w trudnych sytuacjach. To cechy, z którymi mierzą się na co dzień wzorowo kobiety. Mężczyźni zaangażowani w projekty badań klinicznych, uczą się od kobiet analitycznego myślenia, a one od nich – umiejętności podążania wytyczoną, strategiczną ścieżką.
Perspektywy rozwoju zawodowego w badaniach klinicznych
REKLAMA
Rynek badań klinicznych cały czas się rozwija w Europie. W Polsce jest to stosunkowo młoda specjalizacja, więc i wykfalifikowanych specjalistów nie jest wielu. U potencjalnych kandydatów upatruje się doświadczenia klinicznego, łączącego się z biznesowym podejściem i pracą na liczbach. Obecnie, w coraz większej liczbie projektów, wykorzystywany jest model decentralizacji badań klinicznych, czyli przejście w tryb zdalny. Mimo, że w tym modelu badanie kliniczne odbywa się w domu pacjenta, to ośrodki badań klinicznych - przychodnie wciąż pozostają otwarte i duża część personelu nadal pracuje stacjonarnie. Podobnie, w czasie pandemii, gdzie cykl badania wymagał podania leku konkretnego dnia, koordynatorzy Pratii i tzw. biały personel obecni byli w ośrodkach. Decentralizacja spowodowała przejście na zdalny monitoring badania oraz dzięki wsparciu IT na elektroniczną dokumentację, co pozwala monitorom i specjalistom złapać oddech poza ośrodkami.
Wizja przyszłości w branży badań klinicznych napawa optymizmem. Z każdym rokiem prowadzona jest coraz większa liczba badań, otwierane są nowe ośrodki, co powoduje otwarcie nowych stanowisk pracy. Szacuje się, że trend wzrostowy utrzyma się jeszcze przez kolejne 5-8 lat.
Źródło: Grupa Neuca
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat