REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto znajdzie zatrudnienie w obszarze badań klinicznych?

Anna Majczyk Zawada - Neuca (Clinscience, Pratia, Hyggio)
ekspert z zakresu HR, komunikacji i rozwoju osobistego
badania
badania
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Choć mogłoby się wydawać, że do pracy w badaniach klinicznych konieczna jest wiedza biotechnologiczna, nie zawsze jest to prawda. To dziedzina, w której odnajdą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni na różnorodnych stanowiskach. O procesie rekrutacji do obszaru badań klinicznych i o różnorodności stanowisk, jakich ona dotyczy opowie ekspertka – Anna Majczyk-Zawada, HR Menager Neuca.

Perspektywy zawodowe w badaniach klinicznych

Obecnie, w erze szybkiego rozwoju nowych technologii, które usprawniają ludzką pracę lub nawet częściowo ją zastępują, w umysłach potencjalnych pracowników pojawia się pytanie – Czy na rynku pracy wciąż jest dla mnie miejsce? W przypadku badań klinicznych, mimo dużego kroku naprzód i automatyzacji niektórych procesów, zapotrzebowanie na pracowników wciąż pozostaje duże. Choć hasło „badania kliniczne” kojarzy nam się z naukowcami w laboratorium i lekarzami w białych kitlach, to jednak dziedzina ta znacznie wykracza poza sztywne schematy i stereotypy. Ośrodki badań klinicznych to miejsca, w których zatrudnienie znajdą Specjaliści ds. Administracji, Specjaliści ds. Kontroli, Koordynatorzy Badania, Farmaceuci, Laboranci, Medycy i nie tylko. W przypadku spółki Pratia coraz większe zapotrzebowanie dotyczy także stanowiska Specjalisty ds. Pozyskiwania Pacjentów, od którego skuteczności niejednokrotnie zależy powodzenie badania.

REKLAMA

Autopromocja

Kandydat do pracy w sektorze badań klinicznych

Ta długa lista stanowisk potwierdza, że miejsc pracy nie brakuje. Jakie zatem są oczekiwania względem potencjalnego kandydata? W pierwszej kolejności w rekrutacji zwraca się uwagę na osoby, które studiują bądź ukończyły studia tzw. Life Sciences. Na liście mile widziane są medycyna, farmacja, ale także weterynaria, biologia czy biotechnologia. Zatrudnianych jest również coraz więcej matematyków, statystyków i informatyków. Badania kliniczne to miejsce, w którym rozwijać się mogą także lingwiści. Dla tych, którzy upatrują długofalowej kariery w tej dziedzinie, kluczem do pracy na dłużej jest ich nastawienie.

Rola kobiet w badaniach klinicznych

Badania kliniczne to dziedzina, w której, jak się okazuje, zarówno w Polsce, jak i w Europie, to kobiety wiodą prym w strukturach zatrudnienia. Przedstawicielki płci pięknej najczęściej zatrudniane są w roli badaczek, koordynatorek i pielęgniarek, a także jako pracowniczki administracyjne. Jak pokazuje liczba zgłoszeń do pracy w obszarze badań klinicznych – zainteresowanie kobiet tą tematyką wciąż rośnie. Mężczyźni również widzą szansę rozwoju w tej dziedzinie i szczególnie w strukturach kadry zarządzającej, to właśnie oni przeważają liczebnością. Nie oznacza to jednak, że kobiety nie mogą objąć roli kierowniczej – one również wspinają się po szczeblach kariery zawodowej, awansując na wysokie stanowiska w obszarze badań klinicznych. W szeregach spółek Pratia i Clinscience, należących do grupy Neuca, kobiety stanowią aż 85% zatrudnionych. Tę tendencję widać już na etapie rekrutacji, w której większość chętnych jest właśnie płci żeńskiej.

Połączenie wiedzy i współpraca obu płci jest bez wątpienia kluczem do sukcesu. Badania kliniczne służą poprawie jakości życia pacjentów i w dużym stopniu wymagają empatii i umiejętności szukania rozwiązań w trudnych sytuacjach. To cechy, z którymi mierzą się na co dzień wzorowo kobiety. Mężczyźni zaangażowani w projekty badań klinicznych, uczą się od kobiet analitycznego myślenia, a one od nich – umiejętności podążania wytyczoną, strategiczną ścieżką.

Perspektywy rozwoju zawodowego w badaniach klinicznych

REKLAMA

Rynek badań klinicznych cały czas się rozwija w Europie. W Polsce jest to stosunkowo młoda specjalizacja, więc i wykfalifikowanych specjalistów nie jest wielu. U potencjalnych kandydatów upatruje się doświadczenia klinicznego, łączącego się z biznesowym podejściem i pracą na liczbach. Obecnie, w coraz większej liczbie projektów, wykorzystywany jest model decentralizacji badań klinicznych, czyli przejście w tryb zdalny. Mimo, że w tym modelu badanie kliniczne odbywa się w domu pacjenta, to ośrodki badań klinicznych - przychodnie wciąż pozostają otwarte i duża część personelu nadal pracuje stacjonarnie. Podobnie, w czasie pandemii, gdzie cykl badania wymagał podania leku konkretnego dnia, koordynatorzy Pratii i tzw. biały personel obecni byli w ośrodkach. Decentralizacja spowodowała przejście na zdalny monitoring badania oraz dzięki wsparciu IT na elektroniczną dokumentację, co pozwala monitorom i specjalistom złapać oddech poza ośrodkami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wizja przyszłości w branży badań klinicznych napawa optymizmem. Z każdym rokiem prowadzona jest coraz większa liczba badań, otwierane są nowe ośrodki, co powoduje otwarcie nowych stanowisk pracy. Szacuje się, że trend wzrostowy utrzyma się jeszcze przez kolejne 5-8 lat.

Źródło: Grupa Neuca

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus dla niesamodzielnych - jakie świadczenia wlicza się do limitu 2419,33 zł? [Katalog świadczeń]

Świadczenie 500 plus dla osoby niesamodzielnej wypłacane z ZUS od marca tego roku przysługuje większej liczbie osób. Przeciętnie przyznawane jest w kwocie 462 złotych, a maksymalnie można otrzymać 500 złotych. Od czego to zależy? Jakie świadczenia wlicza się do limitu 2419,33 zł? Oto katalog świadczeń.

Pracownik pod ochroną. Nie można rozwiązać umowy o pracę, ale jest kilka wyjątków

Pracownicy, którym pozostały 4 lata do emerytury, podlegają ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Zatem umowy o pracę nie można wypowiedzieć pracownicy, która ukończyła 56 lat oraz pracownikowi, który skończył 61 lat. Ochrona kończy się, gdy zostanie osiągnięty wiek emerytalny.

Kodeks pracy w 2025 roku – jakie ważne zmiany nas czekają?

Ważne zmiany w Kodeksie pracy wejdą w życie w 2025 roku. Pracodawcy zostaną obciążeni nowymi obowiązkami. Umowy cywilnoprawne będą wliczane do stażu pracy. Przepisy o układach zbiorowych pracy znajdą się w osobnej ustawie. Wzrośnie wiele świadczeń przysługujących pracownikom. Zmiany w prawie pracy obejmują szeroki zakres zagadnień - od praw pracowniczych po mechanizmy wsparcia dla przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne i starsze.

Wybór instytucji zarządzającej PPK wymaga porozumienia z tzw. stroną społeczną

Wybór instytucji finansowej, która zarządza PPK, wymaga dokonania porozumienia ze stroną społeczną. Co to właściwie oznacza? Co więcej, porozumienia ze stroną społeczną wymaga również zmiana umowy o zarządzanie PPK oraz zmiana instytucji finansowej.

REKLAMA

Za wcześnie na wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Wynagrodzenia pracowników byłyby niższe

Tydzień pracy skrócony do czterech dni nie ma uzasadnienia. Krótszy tydzień pracy wymagałby zatrudnienia nowych pracowników. Niemożliwe byłoby utrzymanie wynagrodzeń na dotychczasowym poziomie.

Urlop 2025 r.: urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, dni wolne od pracy

Urlop 2025 r.: urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, dni wolne od pracy. Komu przysługuje 20 dni, a kto może liczyć na 26 dni? Ile dni urlopu na żądanie w 2025 r.? Jak wypadają dni wolne od pracy w 2025 r.?

Dofinansowanie ze środków ZFŚS. Dla kogo świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Pracownikom przysługują świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych np. w postaci dofinansowania do wypoczynku czy świadczeń wypłacanych z okazji świąt. Na jaką chwilę powinna być dokonana ocena, czy dana osoba spełnia warunki do wypłaty świadczeń z zfśs?

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
Rozwiąż quiz kadrowy w zakresie uprawnień rodzicielskich, który składa się z dziesięciu pytań a tylko jedna odpowiedź jest poprawna.

REKLAMA

Pracodawcy chcą za wolne w Wigilię znieść wolne w Trzech Król albo 1 Maja. I bez wolnego w Wielki Piątek

W Sejmie trwają prace nad ustawą wprowadzającą wolne w Wigilię. Jest chyba już przesądzone, że ustawa wejdzie w życie. Ale przecież większa część z nas ma wolną Wigilię (albo pracuje kilka godzin, a potem wolna reszta dnia). Celna jest uwaga DGP, że większym problemem jest ustawowe zwolnienie z pracy w Wielki Piątek. Najbliższy 18 kwietnia 2025 r. Wielki Piątek nie jest obecnie wolny od pracy. Trwa dyskusja, aby w ten dzień praca trwała 4h. Jednak część pracodawców nie zgadza się na to i oczekują także rekompensaty za wolne w Wigilię w postaci pracy w Trzech Król albo 1 Maja. 

Świadczenie wychowawcze. Czy 800 plus będzie wypłacane?

Rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje w ramach programu „Rodzina 800 plus” świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł na dziecko. Okazało się, że program ma ograniczony wpływ na dzietność i pojawiły się głosy kwestionujące sens wypłacania świadczenia.

REKLAMA