Jak obniżyć koszty pracy bez zwalniania pracowników
04 maja 2012
Pracodawca, który znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej może zmienić pracownikowi warunki wynagradzania, wprowadzając m.in. czasowe zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy.
Kiedy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych
02 maja 2012
Obowiązek świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych nie jest bezwzględny. W określonych sytuacjach pracownik może, bez narażania się na sankcje ze strony pracodawcy, odmówić wypełnienia żądania pracy w godzinach nadliczbowych.
Ubezpieczenie wypadkowe - wzrost stopy procentowej składki
30 kwi 2012
Nowy rok składkowy zaczął się 1 kwietnia. Tego dnia zmieniła się wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dla niektórych płatników.
Zwrot kosztów pracownikowi mobilnemu
27 kwi 2012
Pracownicy mobilni, w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych,
ponoszą różnego rodzaju wydatki. Zalicza się do nich m.in. koszty
związane z przejazdem, noclegiem, wyżywieniem czy inne opłaty (np.
parkingowe).
Zwolnienie działacza związkowego
26 kwi 2012
W orzecznictwie Sądu Najwyższego znajdziemy wyjątki od zasady, że bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie można zwolnić związkowca, a powództwo o przywrócenie do pracy powinno być
uwzględnione.
Praca mniej chroniona
25 kwi 2012
Od tego roku zaczęły obowiązywać nowe, mniej korzystne dla firm stawki dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.
Potrącenia z wynagrodzenia
24 kwi 2012
W pierwszej kolejności dokonuje się potrącenia na zaspokojenie
świadczeń alimentacyjnych, a dopiero po nich, jeżeli wynagrodzenie
pracownika na to pozwala, dokonuje się potrącenia sum egzekwowanych na
mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia
alimentacyjne.
Kiedy można zwolnić pracownika za brak kwalifikacji i utratę uprawnień
23 kwi 2012
Pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę, gdyby okazało się, że jednak nie posiada on – jak podawał – kwalifikacji zawodowych, wymaganych na danym stanowisku pracy. W przypadku zawinionej przez pracownika utraty uprawnień umowa o pracę może zostać rozwiązana w trybie dyscyplinarnym.
Jak ubiegać się o zwrot kosztów przejazdu od ZUS
20 kwi 2012
Osoba wezwana przez ZUS do osobistego stawiennictwa w sprawach świadczeń z ubezpieczeń społecznych i innych wypłacanych świadczeń może ubiegać się o zwrot kosztów przejazdu – z miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu oraz za podróż powrotną.
Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe i zasiłek
19 kwi 2012
Do podstawy wymiaru wynagrodzenia (zasiłku chorobowego) wlicza się składniki wynagrodzenia, do których pracownik nie zachowuje prawa w okresie pobierania świadczeń z tytułu choroby.
Jak rozliczyć czas pracy w maju 2012 r.
18 kwi 2012
W maju br. pracownicy w zależności od tego, jakie mają dni wolne ustalone w
rozkładzie, mogą mieć różną liczbę godzin do przepracowania. Święto, które przypada w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, nie obniża bowiem wymiaru czasu pracy.
Kiedy pracownik może odmówić wykonania polecenia służbowego
17 kwi 2012
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik godzi się na wykonywanie pracy pod kierownictwem pracodawcy i podporządkowanie jego poleceniom. Pracownik może jednak odmówić wykonania polecenia, które nie dotyczy umówionej pracy i jest sprzeczne z prawem lub umową o pracę.
Obowiązek sprawdzenia i korekty dokumentacji złożonej w ZUS za 2011 r.
16 kwi 2012
Płatnicy składek mają obowiązek sprawdzić do 30 kwietnia 2012 r., czy dane zawarte w imiennych raportach miesięcznych przekazanych do ZUS za 2011 r. są prawidłowe. Jeśli w tych raportach zostały wykazane nieprawidłowe informacje, płatnik musi złożyć w ZUS komplet korygujący – tj. poprawnie wypełniony raport wraz z deklaracją rozliczeniową.
Jak obliczyć wynagrodzenie po zmianie wymiaru etatu
13 kwi 2012
Wymiar czasu pracy to jeden z podstawowych elementów umowy o pracę, który może zmienić się w trakcie zatrudnienia. Jeżeli wymiar etatu pracownika zostanie obniżony, wówczas proporcjonalnemu obniżeniu ulega również kwota jego wynagrodzenia.
Wypowiedzenie umowy o pracę - obowiązki pracodawcy
12 kwi 2012
Wręczając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę pracodawca musi spodziewać się, że pracownik będzie chciał zakwestionować zwolnienie z pracy. Dlatego pracodawca powinien przestrzegać pewnych procedur, które ograniczają możliwość podważenia złożonego wypowiedzenia.
Kiedy ubezpieczony nie otrzyma świadczeń z tytułu wypadku przy pracy
11 kwi 2012
Wśród okoliczności, które wykluczają prawo
poszkodowanych ubezpieczonych do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy, przepisy ustawy wypadkowej wymieniają m.in. zadłużenie ubezpieczonego wobec ZUS oraz spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu.
Jak zatrudniać na innej podstawie niż umowa o pracę
10 kwi 2012
Umowa o pracę na czas nieokreślony może w pewnych przypadkach nie odpowiadać wymaganiom pracodawców, którzy borykają się z problemami organizacyjnymi, płynnością zleceń czy obniżoną potrzebą produktywności. Może ona także być zbyt kosztowna, dlatego coraz częściej firmy korzystają z elastycznych form zatrudnienia.
Jakie świadczenia można finansować ze środków zfśs
06 kwi 2012
Z funduszu świadczeń socjalnych nie można finansować wydatków, które nie mieszczą się w pojęciu działalności socjalnej. Takie wydatkowanie środków może skutkować nałożeniem grzywny w wysokości do 5000 zł.
Jak uniknąć błędów przy tworzeniu regulaminu pracy
05 kwi 2012
Opracowując regulamin pracy pracodawcy popełniają często błędy, których konsekwencje mogą być dla nich dotkliwe. Warto pamiętać, że regulamin pracy nie może być sprzeczny i mniej korzystny dla pracowników niż postanowienia powszechnie obowiązujących przepisów (ustaw i rozporządzeń).
Jak zgłosić ofertę zatrudnienia w powiatowym urzędzie pracy
04 kwi 2012
Pracodawca ma możliwość wyboru urzędu pracy, w którym złoży swoją ofertę. Wybrany urząd upowszechnia następnie przedstawioną ofertę, jest odpowiedzialny za kontakt z pracodawcą i osobami zainteresowanymi podjęciem zatrudnienia.
Praca na etacie i umowie zlecenia - zasady opłacania składek
03 kwi 2012
Ubezpieczenia z tytułu zlecenia są dobrowolne przez cały okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, jeżeli podstawa wymiaru składek ze stosunku pracy, w przeliczeniu na okres miesiąca, wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.
Kiedy można zmienić długość okresu wypowiedzenia
02 kwi 2012
Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają w określonych przypadkach możliwość skracania lub wydłużania okresów wypowiedzenia. Niezależnie od tych przepisów okres wypowiedzenia może być pod pewnymi warunkami modyfikowany przez strony stosunku pracy.
Kto i do kiedy musi złożyć druk ZUS ZSWA za 2011 r.
30 mar 2012
W tym roku na złożenie informacji ZUS ZSWA płatnicy składek mają czas do 2 kwietnia. Wskazany w ustawie termin 31 marca w 2012 r. wypada w tym roku w sobotę, dlatego zgodnie z przepisami ulega przesunięciu na najbliższy następujący po sobocie dzień roboczy.
Czy pracownikowi zatrudnionemu na czas określony przysługuje odprawa
29 mar 2012
Pracownikom, świadczącym pracę na podstawie umów na czas określony, podobnie jak pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony, przysługują odprawy pieniężne. Jest to m.in. odprawa z tytułu zwolnień grupowych.
Dyskryminacja w wynagradzaniu - uprawnienia pracownika
28 mar 2012
Za jednakową pracę lub pracę jednakowej wartości należy wypłacić takie samo wynagrodzenie. W przeciwnym wypadku pracownik otrzymujący niższe wynagrodzenie będzie miał uzasadnione powody do wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o odszkodowanie z powodu dyskryminacji.
Jak zrezygnować z tworzenia funduszu socjalnego w trakcie roku
27 mar 2012
Pracodawcy prywatni zobowiązani do tworzenia zfśs mogą zwolnić się z tego obowiązku nie tylko 1 stycznia danego roku, ale także w trakcie roku. Okres, na jaki pracodawca chce dokonać zawieszenia funduszu lub całkowitej jego likwidacji, powinien zostać precyzyjnie określony w aktach wewnątrzzakładowych obowiązujących w firmie.
Wpływ świąt wielkanocnych na rozliczanie czasu pracy
26 mar 2012
Planując pracę w kwietniu 2012 r. pracodawcy mogą mieć problem z obliczeniem wymiaru czasu pracy pracowników. Pracownicy będą mieli bowiem w kwietniu br. różne wymiary czasu pracy w zależności od tego, jakie dni wolne są w firmie ustalone jako dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.
Czy pracownik musi odpracować urlop udzielony w wyższym wymiarze
23 mar 2012
Pracodawca musi dołożyć szczególnej staranności, wyliczając pracownikowi wymiar urlopu wypoczynkowego, ponieważ – jak się przyjmuje w wykładni prawa pracy – pracodawca nie może kazać pracownikowi odpracować urlopu, którego udzielił w zbyt wysokim wymiarze.
W jakiej formie można prowadzić dokumentację kadrową
22 mar 2012
Pracodawca może prowadzić część dokumentacji kadrowej w wersji elektronicznej. Jest to dopuszczalne m.in. w przypadku ewidencji czasu pracy. Nie można jednak ograniczyć się do formy elektronicznej w przypadku wszelkich dokumentów, na których jest wymagany podpis pracownika.
W jaki sposób udzielać urlopów okolicznościowych
21 mar 2012
Pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu okolicznościowego w terminie zaproponowanym przez pracownika. Warunkiem wyrażenia zgody na jego wykorzystanie jest związek terminu urlopu i wydarzenia, z którego powodu jest udzielany. Ważne jest również to, że pracownik powinien złożyć wniosek o udzielenie urlopu.
Zmiana czasu z zimowego na letni a wysokość wynagrodzenia
20 mar 2012
W nocy z soboty (24 marca) na niedzielę (25 marca) wprowadzony zostanie czas letni. W związku z tym wskazówki zegarów należy przesunąć z godz. 2.00 na 3.00. Dla pracowników pracujących w nocy oznacza to, że będą oni pracować o godzinę krócej. Powstaje więc pytanie, jak zapłacić za tę brakującą godzinę?
Dodatkowa przerwa dla niepełnosprawnego pracownika
19 mar 2012
Pracodawca zatrudniający pracowników niepełnosprawnych ma obowiązek udzielenia im dodatkowej przerwy wliczanej do czasu pracy. Przerwa może być wykorzystana na gimnastykę usprawniającą lub na wypoczynek.
Kadra zarządzająca zakładem pracy - podział stanowisk
16 mar 2012
Często powstają wątpliwości, na podstawie których przepisów ustaw czy aktów wewnętrznych należy rozróżniać, kto w spółce kapitałowej pełni funkcję pracownika zarządzającego, a kto kierownika wyodrębnionej komórki organizacyjnej.
Jakie wynagrodzenie przysługuje za dyżur pracowniczy
15 mar 2012
Czas dyżuru, co do zasady, nie jest czasem pracy. Jeżeli jednak podczas dyżuru pracownik będzie faktycznie wykonywał pracę, ten czas należy zaliczyć do czasu pracy i odpowiednio opłacić. Pracownikowi należy zrekompensować także czas pełnienia dyżuru niezaliczonego do czasu pracy.
Kiedy można zgodnie z prawem zatrudniać na podstawie umowy cywilnoprawnej
14 mar 2012
Zawarcie przez pracodawcę umowy cywilnoprawnej nie jest dopuszczalne, jeżeli wykonywana praca spełnia warunki właściwe dla stosunku pracy. W takim przypadku należy bezwzględnie zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę.
Jak rozliczyć niedopłatę/nadpłatę podatku za 2011 r.
13 mar 2012
W rozliczeniach rocznych PIT-40, sporządzanych przez płatnika na wniosek podatnika, często występują niedopłaty i nadpłaty podatku. Na płatniku ciąży wówczas obowiązek ich rozliczenia, tj. pobrania niedopłaty podatku z dochodów podatnika lub zaliczenia nadpłaty na poczet zaliczki na podatek albo zwrotu w gotówce podatnikowi.
Kiedy można obniżyć zasiłek chorobowy pracownika
12 mar 2012
W przypadku gdy pracownik dostarczy zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy po upływie 7 dni od dnia jego otrzymania, zasiłek chorobowy ulega obniżeniu o 25% za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia tego zaświadczenia.
Szkolenie w dniu wolnym od pracy
09 mar 2012
Często zdarza się, że pracodawcy kierują pracowników na szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe poza godzinami ich pracy lub w dni wolne od pracy, np. w sobotę. Przyjmuje się, że takie szkolenia wlicza się do czasu pracy, jeśli pracodawca wyda pracownikowi w tej kwestii polecenie służbowe.
Jakie korzyści ma pracodawca zatrudniający starszych pracowników
08 mar 2012
Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie starszych osób, mogą zmniejszyć koszty związane z chorobą takich pracowników oraz uzyskać ulgę w opłacaniu wybranych składek.
Przerwy w pracy - uprawnienia pracowników
07 mar 2012
Pracownik, wykonujący pracę przez co najmniej 6 godzin, ma prawo do jednej 15-minutowej przerwy, za którą przysługuje wynagrodzenie. Pracodawca może jednak ustalić dla pracowników dłuższą przerwę w przepisach wewnątrzzakładowych.
Jak rozliczyć podatek i składki od upominków z okazji Dnia Kobiet
06 mar 2012
Pracodawcy, którzy z okazji Dnia Kobiet przekażą pracownicom upominek, choćby symboliczny, powinni liczyć się z koniecznością jego opodatkowania i oskładkowania. Obowiązek ten zależy jednak od rodzaju podarunku oraz źródła jego finansowania.
Kiedy pracownik utraci prawo do zasiłku chorobowego
05 mar 2012
Ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim, jeżeli w tym okresie wykonuje pracę zarobkową. Za taką pracę uznaje się m.in. wszelką pracę zarobkową wykonywaną na każdej podstawie prawnej albo bez takiej podstawy.
Nowe zasady waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych
02 mar 2012
Od 1 marca 2012 r. wszyscy emeryci i renciści, a także osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych otrzymają jednakową podwyżkę w wysokości 71 zł. W poprzednich latach waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych była przeprowadzana przy zastosowaniu procentowego wskaźnika waloryzacji.
Jak obniżyć wpłaty na PFRON
01 mar 2012
Nie każdy pracodawca jest płatnikiem składek na PFRON. Po pierwsze, zależy to od stanu zatrudnienia, a po drugie, od tego, czy firma zatrudnia osoby niepełnosprawne.
Wypłata zaliczki na poczet wynagrodzenia
29 lut 2012
Pracodawca może wypłacić pracownikowi zaliczkę na poczet przyszłego wynagrodzenia. Taką wcześniejszą wypłatę należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek ZUS oraz opodatkować w miesiącu pozostawienia jej do dyspozycji pracownika.
W jaki sposób pracownik może udowodnić pracę w godzinach nadliczbowych
28 lut 2012
Coraz większa świadomość pracowników w zakresie przysługujących im praw powoduje, że wiele sporów znajduje swój finał w sądzie. Często spotykanymi postępowaniami sądowymi są sprawy o zapłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.
Kiedy można rozwiązać umowę z pracownikiem w wieku przedemerytalnym
27 lut 2012
Nie wolno wypowiedzieć umowy pracownikowi, któremu brakuje do osiągnięcia wieku emerytalnego nie więcej niż 4 lata. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może zwolnić tego pracownika w innym trybie, np. dyscyplinarnie.
Jak ubiegać się o świadczenia rodzinne po zmianach
24 lut 2012
Zmieniły się formularze wniosków i dokumentów potrzebnych do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych. Zmiany polegają m.in. na wprowadzeniu klauzul o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń przez osoby ubiegające się o te świadczenia.
W jaki sposób zastąpić nieobecnego pracownika
23 lut 2012
Pracodawca, chcąc zastąpić nieobecnego pracownika, może zatrudnić nową osobę na podstawie umowy na zastępstwo. W takiej umowie może on określić inne warunki zatrudnienia niż te zawarte w umowie o pracę pracownika zastępowanego, np. zmienić warunki wynagradzania.
Jak ustalić wysokość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop
22 lut 2012
Nie wszystkie składniki wynagrodzenia wlicza się do podstawy służącej do ustalenia ekwiwalentu. Takim niewliczanym świadczeniem jest np. nagroda jubileuszowa.