Jak obniżyć koszty pracy bez zwalniania pracowników
REKLAMA
Jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, może zostać zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy (art. 91 k.p.). Nie dotyczy to jednak przepisów Kodeksu pracy oraz przepisów innych ustaw, aktów wykonawczych czy ratyfikowanych umów międzynarodowych. Oznacza to, że w tym trybie można zmienić tylko te postanowienia finansowe, które zostały zapisane w regulaminie pracy czy innych aktach wewnątrzzakładowych.
REKLAMA
Decyzji o czasowym zawieszeniu stosowania przepisów prawa pracy pracodawca nie podejmuje sam. Porozumienie w tej sprawie musi być zawarte z reprezentującą pracowników organizacją związkową, a jeżeli pracodawca nie jest objęty działaniem takiej organizacji, z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy.
Zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy nie może trwać dłużej niż przez okres 3 lat.
Należy zwrócić uwagę, że porozumienie zawarte w trybie art. 91 k.p. daje możliwość jedynie zawieszenia pewnych postanowień przepisów wewnętrznych. Nie oznacza natomiast możliwości dokonania ich zmiany. Przepisy nadal mają dotychczasową treść, a pracodawca ma jedynie możliwość czasowego ich nieprzestrzegania. Nie ma także potrzeby składania pracownikom dodatkowych wypowiedzeń zmieniających warunki pracy i płacy czy zawierania z pracownikami porozumień zmieniających. Po upływie okresu obowiązywania porozumienia warunki zatrudnienia ulegają automatycznemu przywróceniu.
Informację o porozumieniu w kwestii zawieszenia przepisów prawa pracy pracodawca przekazuje właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.
Przykład
W regulaminie pracy przyznano pracownikom dodatki, np. za znajomość języków obcych. W związku z trudną sytuacją finansową pracodawca postanowił usunąć z przepisów wewnętrznych zapisy dotyczące przyznawania dodatków. Taką wersję porozumienia zaproponował organizacji związkowej, powołując się na art. 91 k.p. Członkowie związku zawodowego stwierdzili jednak, że nie mogą zgodzić się na takie rozwiązanie – gdyż propozycja pracodawcy dotyczy usunięcia dodatków, a nie czasowego zawieszenia ich stosowania. Organizacja związkowa ma rację.
Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Czasowa zmiana warunków wynagradzania
Podstawa prawna:
- art. 91, 231a, 42, 24127 Kodeksu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat