Potrącenia z wynagrodzenia
REKLAMA
Wynagrodzenie za pracę podlega szczególnej ochronie wynikającej z przepisów Kodeksu pracy. Pracownik nie może się zrzec wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę. Pracodawca może jednak w przypadkach wyraźnie wskazanych w przepisach Kodeksu pracy dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika.
REKLAMA
Gdy pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie raz w miesiącu kwestia potrąceń nie powinna przysparzać większych kłopotów, problemy mogą pojawić się wówczas, gdy wypłaty na rzecz pracownika dokonywane są w różnych terminach.
Potrąceń z wynagrodzenia za pracę dokonuje się po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Potrąceniom podlegają tylko następujące należności:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
- kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p.
W celu zapewnienia pracownikowi niezbędnego do egzystencji minimum ustawodawca wskazał granice potrąceń.
Potrącenia mogą być dokonywane do wysokości:
- 3/5 wynagrodzenia w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych oraz
- połowy wynagrodzenia w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych.
Potrącenia sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne oraz zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami świadczeń alimentacyjnych 3/5 wynagrodzenia. Niezależnie od tych potrąceń kary pieniężne nałożone na pracownika potrąca się do wysokości 1/10 wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty po dokonaniu potrąceń na pokrycie świadczeń alimentacyjnych, należności innych niż alimentacyjne oraz udzielonych zaliczek.
Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Potrącenia przy różnym terminie wypłaty składników wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat