REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypłata zaliczki na poczet wynagrodzenia

Krzysztof Kowalczyk

REKLAMA

Pracodawca może wypłacić pracownikowi zaliczkę na poczet przyszłego wynagrodzenia. Taką wcześniejszą wypłatę należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek ZUS oraz opodatkować w miesiącu pozostawienia jej do dyspozycji pracownika.

Pracownik może zwrócić się do pracodawcy o wypłatę części wynagrodzenia na poczet przyszłego wynagrodzenia. Taka przedterminowa wypłata zwyczajowo nazywana jest zaliczką, jednak nie jest ona tożsama z zaliczką pieniężną, o której mowa w Kodeksie pracy. Sąd Najwyższy w wyroku z 24 lipca 2001 r. (I PKN 552/00) stwierdził, że to wynagrodzenie zaliczkowe nie jest zaliczką w rozumieniu art. 87 § 1 pkt 3 k.p. Oznacza to, że w stosunku do przedterminowej wypłaty części wynagrodzenia nie mają zastosowania zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia, które wspomniany przepis reguluje.

REKLAMA

Autopromocja

Wypłata pracownikowi części wynagrodzenia na poczet wynagrodzenia przyszłego jest częściowym spełnieniem przez pracodawcę świadczenia przed terminem jego wymagalności. Wypłacone kwoty podlegają zarachowaniu na poczet wynagrodzenia należnego za okres obrachunkowy, a w terminie wypłaty wynagrodzenia nie dochodzi do potrącenia z wynagrodzenia, ale do wypłacenia jego części uzupełniającej – do pełnej kwoty.

Pracownik nie jest zobowiązany do zwrotu i rozliczenia zaliczki na poczet wynagrodzenia.

Wniosek o zaliczkę

Wypłacenie zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia należy odpowiednio udokumentować. Z tego powodu pracodawca powinien zażądać od pracownika wniosku o taką wypłatę. Należy zwrócić uwagę, aby z wniosku o zaliczkę jednoznacznie wynikało, że dotyczy on zaliczki na poczet wynagrodzenia. Taka informacja ma bowiem istotne znaczenie dla obowiązków składkowo-podatkowych.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

We wniosku o zaliczkę należy także wskazać, czy podana w nim kwota jest kwotą brutto czy netto. Ma to praktyczny wymiar, gdyż często zdarza się, że ustalając z pracodawcą wysokość zaliczki, pracownik ma na myśli kwotę netto, natomiast pracodawca jest przekonany, że chodzi o kwotę brutto. Ustalając tę kwestię w prosty sposób, można uniknąć późniejszych niejasności i nieporozumień.

Następnie wniosek o wypłatę części wynagrodzenia na poczet wynagrodzenia przyszłego powinien zostać zaakceptowany przez pracodawcę lub inną osobę upoważnioną do takiej czynności. Taka zgoda jest konieczna, zaliczka stanowi bowiem w istocie część wynagrodzenia wypłaconą wcześniej, przed terminem wypłaty obowiązującym w danym zakładzie pracy.

Rozliczanie zaliczki

Pracownik, który otrzymał zaliczkę na poczet wynagrodzenia, w dniu wypłaty otrzyma kwotę wynagrodzenia pomniejszoną o już wypłaconą jego część. Pomniejszenie nie stanowi jednak zwrotu ani rozliczenia zaliczki uprzednio wypłaconej na poczet wynagrodzenia. Wypłaconą część pracownik zachowuje bowiem dla siebie i dysponuje nią swobodnie, co nie następuje w przypadku zaliczek pieniężnych przeznaczonych do wydania na pokrycie kosztów poniesionych na rzecz pracodawcy, o których mowa w art. 87 k.p.

WAŻNE!

Otrzymanie przez pracownika zaliczki na poczet wynagrodzenia powoduje konieczność jej opodatkowania i oskładkowania.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.


W szczególności za dochód uznaje się:

 • wynagrodzenia zasadnicze,
 • wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
 • różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop,
 • wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

REKLAMA

Chociaż w powołanym przepisie zaliczka na poczet wynagrodzenia nie została wymieniona wprost jako przychód ze stosunku pracy, to jednak wydaje się, że należy ją tak potraktować. Podstawą wypłaty tej zaliczki jest bowiem łączący pracownika i pracodawcę stosunek pracy. Przytoczona definicja wskazuje natomiast, że za przychód ze stosunku pracy należy uznać m.in. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne. Co za tym idzie, zaliczka na poczet wynagrodzenia, z chwilą wypłacenia lub postawienia do dyspozycji pracownika, staje się przychodem, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Tak więc zaliczkę na poczet wynagrodzenia jako przychód należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek ZUS oraz opodatkować w miesiącu jej wypłaty. Przychód u pracownika do celów podatkowo-składkowych powstaje bowiem w momencie jego wypłaty lub postawienia do dyspozycji.

Sposób rozliczenia zaliczki na poczet wynagrodzenia zależy od terminu jej wypłaty oraz terminu płatności wynagrodzenia. Zachodzą tutaj 2 sytuacje: wypłata zaliczki następuje w tym samym miesiącu co termin płatności pensji albo wypłata zaliczki następuje w miesiącu wcześniejszym w stosunku do terminu wypłaty.

Jeśli zaliczka na poczet przyszłego wynagrodzenia jest wypłacana pracownikowi w tym samym miesiącu co wynagrodzenie, wówczas rozlicza się ją razem z tym wynagrodzeniem.

Jeśli jednak zaliczka na poczet przyszłego wynagrodzenia pracownika jest wypłacona w miesiącu wcześniejszym niż to wynagrodzenie, wówczas rozlicza się ją w miesiącu wcześniejszym, a w kolejnym miesiącu następuje rozliczenie wynagrodzenia pomniejszonego o kwotę wcześniej rozliczonej zaliczki.

Przykład

Grzegorz B. 10 lutego zwrócił się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie zaliczki w wysokości 1500 zł brutto na poczet wynagrodzenia. Pracodawca zgodził się i 13 lutego pracownik otrzymał zaliczkę na poczet wynagrodzenia za luty. 27 lutego, w dniu wypłaty, Grzegorz B. otrzymał lutowe wynagrodzenie pomniejszone o kwotę udzielonej mu zaliczki.

Nadpłata wynagrodzenia

Od zaliczki na poczet wynagrodzenia trzeba odróżnić nadpłacone wynagrodzenie. Zasady rozliczania nadpłaconego wynagrodzenia różnią się od zasad rozliczania zaliczki.

Przypuśćmy, że pracodawca dokonał omyłkowej nadpłaty wynagrodzenia, do czego nie było podstaw faktycznych i prawnych, a nadpłata nie może być potraktowana jako zaliczka pieniężna w rozumieniu art. 87 § 1 pkt 3 k.p. W takiej sytuacji pracodawca powinien, zgodnie z art. 91 k.p., uzyskać od pracownika pisemną zgodę na potrącenie tej nadpłaty.

Pracodawca może także wystąpić do sądu z powództwem cywilnym o zwrot nadpłaty jako nienależnego świadczenia w celu uzyskania tytułu wykonawczego uprawniającego do dokonania potrącenia. Uprawnienie takie przysługuje na mocy art. 410 k.c. w zw. z art. 300 k.p.

Podstawa prawna:

 • art. 87 § 1 pkt 3, art. 91, 300 Kodeksu pracy,
 • art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.),
 • art. 410 Kodeksu cywilnego.

Orzecznictwo:

 • wyrok SN z 24 lipca 2001 r. (I PKN 552/00, OSNP 2003/12/291).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna 2024 i 2025 r.

Kto ma prawo do renty rodzinnej? Co z rentą rodzinną w 2024 i 2025? Czy renta rodzinna jest waloryzowana? Ile wynosi limit dorabiana do renty rodzinnej od czerwca 2024? Kiedy ZUS zawiesi albo zmniejszy rentę rodzinną? 

Wsparcie dla dzieci i uczniów z rodzin poszkodowanych wskutek zjawisk atmosferycznych – zasiłek 1000 zł, dofinansowanie wyjazdu 1540 zł, wsparcie organizacji zajęć 500 zł

W razie wystąpienia zjawisk pogodowych takich jak powódź czy huragan poszkodowane dzieci i uczniowie mogą skorzystać ze wsparcia. W ramach wsparcia możliwe jest otrzymanie zasiłku oraz dofinansowania do wyjazdu i zajęć opiekuńczych.

Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

REKLAMA

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.
Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem

Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany określenia: "urlop macierzyński". Aż 90 proc. respondentów uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do okresu opieki nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Podobnie powinno się zastąpić sformułowanie: zasiłek macierzyński - zasiłkiem rodzicielskim.

Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

REKLAMA

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

REKLAMA