Jak rozliczyć czas pracy w maju 2012 r.
REKLAMA
W maju br. występują trzy święta, które są dniami wolnymi od pracy, tj. 1 maja (święto państwowe), 3 maja (święto narodowe Trzeciego Maja) i 27 maja (pierwszy dzień Zielonych Świątek).
REKLAMA
Po zmianie przepisów, od 1 stycznia 2011 r. wymiaru czasu pracy nie obniżają święta, które przypadają w niedzielę oraz w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (art. 130 Kodeksu pracy). Przed tą nowelizacją jedynie święta, które przypadały w niedzielę, nie obniżały wymiaru czasu pracy. W praktyce zmiana przepisów oznacza, że za święta, które przypadają w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. w sobotę, nie trzeba oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego od pracy, tak jak miało to miejsce do końca 2010 r.
Pierwszy dzień Zielonych Świątek zawsze przypada w niedzielę, nie obniża więc wymiaru czasu pracy w maju 2012 r. Natomiast w tym roku 1 maja przypada we wtorek, a 3 maja w czwartek. Oznacza to, że każde z tych dwóch świąt obniży wymiar czasu pracy o 8 godzin (łącznie o 16 godzin), jeżeli wtorek i czwartek nie będą dla pracowników dniami wolnymi od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.
PRZYKŁAD
Pracownicy biurowi pracują w firmie w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. Natomiast pracownicy produkcyjni są zatrudnieni w równoważnym systemie czasu pracy. Okres rozliczeniowy w zakładzie jest 1-miesięczny i odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Pracownicy produkcyjni pracują na podstawie harmonogramów czasu pracy, które są im przedstawiane na dany miesiąc kalendarzowy. W maju br. pracodawca zaplanował niektórym pracownikom produkcyjnym dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w czwartek 3 maja, natomiast wtorek 1 maja mają wolny harmonogramowo. W przedstawionej sytuacji święta 1 i 3 maja obniżą o 16 godzin wymiar czasu pracy pracownikom zatrudnionym w biurze, ponieważ wtorki i czwartki są dla nich dniami pracy. Natomiast w przypadku pracowników, którzy pracują w równoważnym systemie czasu pracy, to, czy dojdzie do obniżenia czasu pracy, zależy od tego, czy 1 i 3 maja br. mają zaplanowany jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracownicy, którzy w harmonogramie mają zaplanowany 3 maja jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, przepracują o 8 godzin więcej.
Więcej na ten temat w płatnej części serwisu w artykule: Czas pracy w maju 2012 r.
Podstawa prawna:
- art. 130, art. 1519a Kodeksu pracy,
- art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. Nr 4, poz. 28 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat