REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Resort pracy: do 13.06.2025 r. wyjaśni się sprawa rent wdowich, bo spływają wciąż petycje o zmianę granicy wiekowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
resort pracy, renta wdowia, petycje
Resort pracy: do 13.06.2025 r. wyjaśni się sprawa rent wdowich, bo spływają wciąż petycje o zmianę granicy wiekowej
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2024 r., w 2025 r. były i pewnie w 2026 r. będą prośby, wnioski, petycje, zażalenia skierowane do rządu, w tym do resortu pracy, co do granicy wieku, który uprawnia do renty wdowiej. Przytaczamy opinie rozgoryczonych emerytów i rencistów. Możliwe zmiany dopiero za kila lat, bo w 2028 r., ale jest światełko w tunelu bo resort pracy zapowiedział, że udzieli łącznej odpowiedzi na liczne petycje już 16 czerwca 2025 r.
rozwiń >

Już w dniu 1 stycznia weszły w życie przepisy ustawy z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1243, dalej: ustawa), które dają możliwość emerytom i rencistom nabywania dodatkowych świadczeń pieniężnych. Ale sprawa nie wygląda wcale ciekawie. Okazuje się, jest problem z rentami wdowimi. Wielu osobom brakuje kilku miesięcy czy tygodni wymaganego wieku, aby otrzymać świadczenie. Są prośby, wnioski, petycje, zażalenia. Resort pracy jest jednak nieugięty w swoim stanowisku.

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

Do MRPiPS została złożona kolejna petycja 1-2025. Jest to petycja wielokrotna dotycząca wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących renty wdowiej. Data złożenia pierwszej petycji to 09.01.2025 r. Jak podaje resort pracy ogółem w2025 r. wpłynęło kilka petycji dotyczących wprowadzenia zmian w przepisach przyznania renty wdowiej. Resort pracy wskazał, że zarządza się łączne rozpatrywanie petycji (petycja wielokrotna). Ogłasza się okres oczekiwania na dalsze petycje do dnia 13 marca 2025 roku. Dane dotyczące przebiegu postępowania, w szczególności dotyczące zasięganych opinii, przewidywanego terminu oraz sposobu załatwienia: trwa analiza petycji, przewidywany termin załatwienia – bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż do 13 czerwca 2025 r.

Bo za wcześnie zostali wdowami i wdowcami... Smutna prawda o "rzekomej" pomocy

Przytaczamy opinie rozgoryczonych emerytów i rencistów wyrażane na forach i w petycjach:

  • "Jakie wsparcie??? Kto wymyśli ta niesprawiedliwą dzielącą Polaków ustawę, to chyba ktoś co żyje w innym świecie lub zupełnie nie myśli??To jakaś żenada.Jestem ponad 20 lat wdowa, owdowiałam mając 40 lat . Żyje ze swojej niskiej emerytury , dlaczego takim jak ja zabroniono korzystania z części emerytury męża. Czym się różnie od tych co owdowiały w starszym wieku, chyba tylko tym ze wychowałam dzieci sama i nikt mi nigdy nie pomógł. Nie ZGADZAMY się z ta lekceważąca …nas ustawa!"
  • "Z projektem obywatelskim ustawy o rencie wdowiej wiązałam polepszenie mojego bytu. Jednakże okazuje się, że mimo że jestem wdową, nie będę miała do niej prawa, ponieważ mój mąż zmarł kiedy miałam skończone 52 lata. Zmiana kryterium wieku z 50 lat dla uprawnionych (co zakładał projekt obywatelski) na 55 lat jest nieetyczne i dyskryminujące dla części owdowiałych.".
  • "Dzień dobry. Mój mąż zmarł w 1999 r. Miał 45 lat. Ja 44 lata. Zostałam sama z 22 letnią córką studiującą i 15 letnim synem..kończył 8 klasę szkoły podst. Ja byłam na rencie chorobowej na astme. Miałam ok.400 zl. renty..dzieci po ojcu miały rentę rodzinną w wys.800 zł. W dodatku nieprawidłowości naliczoną przez Zus. Mąż 4 lata pracował w Niemczech na kontrakcie. Zus Miał odprowadzany od przeciętnego wynagrodzenia a Zus obliczył od najniższego. Oddałam sprawę do sądu ale oczywiście przegrałam bo sąd uznał ze to moja wina. Szkoda gadać. Profesjonalizm pracowników Zus pozostawiał wiele do życzenia. Dziś mam emeryturę w wys.1888 zl. I okazuje się że nie mam prawa do renty wdowiej bo za wcześnie zostałam wdowa. To jest jawna niesprawiedliwość. Nie chcę wspominać ile trudu zadałam sobie z dziećmi żeby ukończyły naukę i dostały pracę. Ja dziś muszę żyć bardzo oszczędnie żeby popłacić rachunki wykupić leki i żyć. Uważam ze ustawa o rencie wdowiej jest bardzo krzywdząca dla takich osób jak ja. A Miałam nadzieję że będzie mi trochę łatwiej żyć. Obecny rząd i prezydent ma w nosie jak żyją ludzie w naszym kraju." [pisownia oryginalna].
  • "Jest to niesprawiedliwe dla pozostałych wdów i wdowców. Co ma rząd do pieniędzy zgromadzonych przez zmarłych w ZUS. Proszę te pieniądze oddać wdowom i wdowcom. Rząd złotówki nie dołożyć do tych pieniędzy. Są to pieniądze zgromadzone przez zmarłego i powinny być zwrócone rodzinie.".

Dla kogo renta wdowia 2025?

Świadczenia w zbiegu będzie mogła pobierać osoba będąca wdową/wdowcem jeżeli spełni łącznie nw. warunki:

  • osiągnie powszechny wiek emerytalny – co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn;
  • pozostawała we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
  • nabyła prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wyżej wymienionego wieku emerytalnego;
  • nie zawarła nowego związku małżeńskiego.

Odpowiedź resortu pracy na petycję w sprawie obniżenia wieku co do renty wdowiej. Możliwa nowelizacja dopiero w 2028 r. po weryfikacji

Jak podaje w odpowiedzi na petycję obywatelki co do obniżenia wieku w zakresie renty wdowiej: "(...) Wynika to z konieczności skierowania wsparcia w postaci renty wdowiej do osób najbardziej potrzebujących, które w sposób szczególnie dotkliwy finansowo odczuły stratę osoby bliskiej, a ze względu na swój wiek nie miały już możliwości samodzielnie poprawić swojej sytuacji bytowej. Wprowadzenie powyższych warunków jest rozwiązaniem kompromisowym, wynikającym z możliwości odpowiedzialnego wdrożenia nowego rozwiązania do systemu emerytalno-rentowego, przy uwzględnieniu oczekiwań wnioskodawców projektu obywatelskiego oraz możliwości Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa, z którego dotowany jest FUS. (...).W związku z tym w Ministerstwie nie są prowadzone prace w zakresie przez Panią postulowanym. Jednocześnie zapewniamy, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stale analizujemy sytuację finansową emerytów oraz obowiązujące rozwiązania, które mają wpływ na wysokość przysługujących im świadczeń. Podkreślić przy tym trzeba, że obowiązujący system emerytalny ma charakter ubezpieczeniowy, a wysokość emerytur uzależniona jest w nim przede wszystkim od wysokości składek odprowadzonych w przeszłości przez ubezpieczonego. Wyznacza to ramy możliwych do przeprowadzenia korekt tego systemu. (...) Rada Ministrów dokona w 2028 roku weryfikacji wskaźnika wysokości świadczeń w zbiegu w celu oceny zasadności jego ewentualnego podwyższenia, uwzględniając na tle sytuacji społeczno-gospodarczej kraju sytuację dochodową grup osób uprawnionych na mocy ustawy do wypłaty tych świadczeń. Będzie to stanowiło okazję do podjęcia ewentualnej dyskusji również codo kształtu innych rozwiązań w tym zakresie.".

Czy renta wdowia wyklucza rentę rodzinną?

Nie, renta wdowia nie wyklucza renty rodzinnej. Dzięki ustawie możliwa będzie jednoczesna wypłata renty rodzinnej nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem oraz emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, czyli zbiegu świadczeń. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy trzeba składać wniosek o rentę wdowią? 

Wypłata świadczeń w zbiegu możliwa będzie od 1 lipca 2025 r., ale wnioski o wypłatę świadczeń w zbiegu będzie można składać już od 1 stycznia 2025 r. Tak więc ustalenie prawa do zbiegu świadczeń oraz ich wypłata następują na wniosek osoby uprawnionej.  Wnioski o ustalenie zbiegu świadczeń będzie można składać od 1 stycznia 2025 r. 

  • osobiście,
  • za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym,
  • przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS-ePUAP,
  • w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, czy też podpisem zaufanym,

- w dowolnej jednostce organizacyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 

Od kiedy wyłata renty wdowiej?

Prawo do wypłaty zbiegu świadczeń będzie przyznawane od dnia spełnienia wszystkich warunków, nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku i nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. (w przypadku wniosków złożonych do 31 lipca 2025 r., prawo do wypłaty zbiegu powstanie nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.). Wzory wniosków o rentę wdowią będą dostępne w grudniu 2024 r. na stronie internetowej KRUS i we wszystkich jednostkach organizacyjnych. 

Ważne

ZBIEG PRAWA DO ŚWIADCZEŃ

Osoba uprawniona jednocześnie do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy uzyska możliwość pobierania obydwu tych świadczeń w zbiegu tj. możliwa będzie wypłata renty rodzinnej z emeryturą lub renty rodzinnej z rentą z tytułu niezdolności do pracy. Z tym że jedno – wybrane świadczenie – będzie wypłacane w całości, a drugie w określonej części:

  • 15% od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.
  • 25% od 1 stycznia 2027 r.

Świadczeniobiorca (wdowa, wdowiec) będzie mógł sam zdecydować, czy chce pobierać np. całość swojego świadczenia powiększonego o określony procent renty rodzinnej po zmarłym, czy też na odwrót.  

Kto nie otrzyma renty wdowiej?

Przykładowo prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.

Ile wynosi renta wdowia 2025?

Wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu, nie może być wyższa od trzykrotności kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura wynosi 1.780,96 zł) tj. 5 342,88 zł. Od 1 marca 2025 r. kwota najniższej emerytury został podwyższona, wskutek corocznej waloryzacji świadczeń i wynosi 1 878,91 zł. Jest to najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna (wzrost o 97,95 zł). Co więcej kwota 1 409,18 zł odpowiada najniższej rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy (wzrost o 73,46 zł). Wobec czego maksymalna wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu również ulegnie podwyższeniu.  W maksymalnej kwocie świadczeń ustalonych w zbiegu, zostaną uwzględnione wskazane w ustawie świadczenia tj.:

  • świadczenia wchodzące w skład zbiegu (np. emerytura i renta rodzinna),
  • dodatki i świadczenia o charakterze innym niż jednorazowe wypłacane wraz ze świadczeniami (np. dodatek pielęgnacyjny, świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dodatek kombatancki, ryczałt energetyczny itd.),
  • emerytury i renty przyznane w trybie specjalnym przez Prezesa Rady Ministrów, Prezesa ZUS i Prezesa KRUS,
  • świadczenie honorowe przyznane w związku z ukończeniem wieku 100 lat,
  • świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez instytucje zagraniczne. 

W przypadku przekroczenia trzykrotności kwoty najniższej emerytury jedno ze świadczeń wypłacanych w zbiegu ulegnie pomniejszeniu o kwotę przekroczenia.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

Dla kogo renta socjalna i dodatek dopełniający? Kiedy ZUS obniży rentę socjalną?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie jest uzależnione od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Polski. Osobom, które dostają rentę socjalną i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji przysługuje dodatek dopełniający.

Czy okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy?

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy można go skrócić? Warto wiedzieć, gdy planujemy złożyć wypowiedzenie.

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? [LISTA]

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? Okazuje się, że tych chorób jest bardzo dużo, bowiem są związane one z 12 kodami i przyczynami niepełnosprawności, które w zależności od danego naruszenia sprawności organizmu są bardzo zróżnicowane. Poniżej przykłady.

REKLAMA

Choroby neurologiczne a niepełnosprawność. Co z orzeczeniem po zmianach wytycznych dla komisji orzeczniczych w 2025 r.?

Na jakie choroby neurologiczne można dostać orzeczenie o niepełnosprawności? Co klasyfikuje się jako niepełnosprawność neurologiczną? Jaki symbol niepełnosprawności oznacza choroby neurologiczne? Czy na nerwicę można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Urlop wypoczynkowy 2025 i 2026 [dla pracownika poniżej i powyżej 18 roku życia, w wieku emerytalnym, osób niepełnosprawnych]

Jednym z praw przysługujących pracownikom jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop jest udzielany w wymiarze zależnym od stażu pracy pracownika i – w pewnym sensie – jego wykształcenia. Wpływ na wymiar urlopu może mieć także wiek pracownika i niepełnosprawność.

Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

MRPiPS: negatywnie opiniuje petycję w sprawie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców

Poznaliśmy długo wyczekiwaną odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców, w szczególności jednocześnie zatrudnionych na część etatu. Stanowisko wyrażone przez resort pracy nie jest zadowalające dla przedsiębiorców. Nie takiej odpowiedzi oczekiwali.

REKLAMA

Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

REKLAMA