Czy można uzupełnić świadectwo pracy po terminie
REKLAMA
REKLAMA
Problem
Były pracownik zwrócił się do nas dzień po rozwiązaniu umowy o pracę o wskazanie w treści świadectwa pracy informacji o uzyskanych kwalifikacjach. Świadectwo pracy zostało mu już jednak wydane w dniu zakończenia zatrudnienia. Czy mamy obowiązek je uzupełnić?
REKLAMA
Rada
Tak. Przepisy nie wskazują terminu złożenia wniosku o podanie w świadectwie pracy informacji uzupełniających, a zatem pracownik może domagać się uzupełnienia już wydanego świadectwa o te informacje. Powinno to nastąpić poprzez jego sprostowanie. W miarę możliwości warto byłoby przed wystawieniem świadectwa pracy zwracać się do pracowników z zapytaniem, czy chcą umieszczenia w świadectwie dodatkowych informacji. Zmniejszy to, albo całkowicie wyeliminuje, ewentualne problemy związane z koniecznością prostowania świadectwa.
Polecamy: Personel i Zarządzanie
Uzasadnienie
W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczeń społecznych, wymienione w przepisach Kodeksu pracy oraz rozporządzeniu dotyczącym wydawania świadectwa pracy. Poza danymi umieszczanymi każdorazowo przez pracodawcę istnieją trzy grupy informacji wprowadzanych do świadectwa tylko na wniosek pracownika. Dotyczą one:
a) wysokości i składników wynagrodzenia,
b) uzyskanych kwalifikacji,
c) wskazania prawomocnego wyroku sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania, w razie wydania orzeczenia sądu pracy w tym zakresie w związku z niezgodnym z przepisami wypowiedzeniem umowy o pracę lub jej rozwiązaniem bez wypowiedzenia z pracownikiem, przy czym pracodawca, uzupełniając treść świadectwa pracy o tę informację, podpisuje ją i opatruje datą.
Podanie w świadectwie pracy dodatkowych informacji bez wniosku pracownika oznacza nieprawidłowe wypełnienie świadectwa pracy. Pracownik może domagać się w takiej sytuacji jego sprostowania.
Przepisy nie określają w żaden sposób formy ani terminu, w jakim wniosek pracownika o podanie w świadectwie pracy dodatkowych informacji powinien zostać złożony. Najlepiej, by dla celów dowodowych nastąpiło to w formie papierowej lub ewentualnie w postaci elektronicznej. Dla pracodawcy jest to istotne, by mógł wykazać, że nie podał tych informacji w świadectwie z własnej inicjatywy.
Przepisy nie określają żadnego terminu, w jakim pracownik może złożyć wniosek o podanie w świadectwie pracy dodatkowych informacji dotyczących swojego zatrudnienia.
Przy braku jakichkolwiek regulacji wewnętrznych wskazujących na termin składania wniosków o podanie informacji dodatkowych w świadectwie pracy, jak też w razie nieprzekazania pracownikowi przed sporządzeniem świadectwa pracy informacji o takim uprawnieniu, należałoby uznać, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu wniosek pracownika powinien być zakwalifikowany jako wniosek o sprostowanie świadectwa pracy. Taka ocena tej sytuacji będzie dla pracodawcy najbardziej bezpieczna. W innym przypadku, tj. w razie nieuwzględnienia wniosku pracownika, przyjmując interpretację, zgodnie z którą termin wydania świadectwa jest znany i pracownik powinien ewentualne wnioski o podanie w nim informacji dodatkowych składać z odpowiednim wyprzedzeniem - pracodawca naraża się na zarzut nieprawidłowego wypełnienia świadectwa.
Dobrym rozwiązaniem jest informowanie pracowników przed wystawieniem świadectwa pracy o możliwości wnioskowania o podanie w świadectwie dodatkowych danych, np. w ramach często stosowanej przez pracodawców karty rozliczeniowej (tzw. obiegówki).
Należy pamiętać, że pracownik może wystąpić o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 7 dni od jego otrzymania (art. 97 § 21 Kodeksu pracy). Zatem jeżeli Państwa pracownik wystąpiłby o wpisanie do świadectwa pracy informacji uzupełniających po tym terminie, to ze względu na przekroczenie terminu sprostowania świadectwa pracy nie musieliby Państwo uwzględniać jego prośby.
Podstawa prawna:
- art. 97 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 917; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 1076
- § 2, § 7 i załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1289
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat