| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu oznacza zawarcie kolejnej umowy na czas określony

Czy przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu oznacza zawarcie kolejnej umowy na czas określony

Pracownica jest zatrudniona na podstawie umowy na czas określony od 1 maja 2018 r. do końca grudnia 2019 r. (20 miesięcy). W lipcu 2019 r. przedstawiła pracodawcy zaświadczenie o ciąży. W związku z tym umowa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu (planowana data rozwiązania - 20 lutego 2020 r.). Czy okres przedłużenia umowy do dnia porodu jest traktowany jako zawarcie kolejnej umowy na czas określony? - pyta Czytelnik z Grójca.

Okres przedłużenia umowy (od 1 stycznia 2020 r.) nie jest traktowany jako zawarcie kolejnej umowy na czas określony. Czas przedłużenia nie będzie również w przyszłości wliczany do limitów umów na czas określony zawieranych pomiędzy stronami stosunku pracy. Oznacza to, że w zakresie "limitowania" zatrudnienie obejmie 20 miesięcy (tj. do końca grudnia 2019 r.).

Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu (art. 177 § 3 Kodeksu pracy). Nie odnosi się to do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jak również nie obejmuje umów o pracę zawieranych z pracownikami tymczasowymi.

Termin upływu trzeciego miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni). Tak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 5 grudnia 2002 r. (I PK 33/02, OSNP 2004/12/204). W uzasadnieniu tego orzeczenia sąd podkreślił, że tylko "taka wykładnia art. 177 § 3 Kodeksu pracy zapewnia konieczne uporządkowanie i jednolite rozumienie upływu terminu trzeciego miesiąca ciąży u każdej pracownicy ciężarnej, którego wyliczenie nie jest obarczone żadnym błędem, albowiem każdy tydzień ciąży pracownicy liczy 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od dnia poczęcia, a 4 takie tygodnie wskazują jednolicie miesięczny okres ciąży".

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Przedłużenie umowy do dnia porodu nie jest w tym przypadku wynikiem działań stron. Wystąpienie warunków wskazanych w art. 177 § 3 Kodeksu pracy oznacza, że umowa automatycznie - z mocy prawa - przedłuża się do dnia porodu, który staje się dniem rozwiązania umowy o pracę. Po urodzeniu dziecka osoba ta przestaje być pracownicą danego zakładu pracy, otrzymywać jednak będzie zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS.

W razie przedłużenia umowy o pracę na czas określony do dnia porodu, dzień ten staje się dniem rozwiązania tej umowy.

W razie przedłużenia w związku z ciążą umowy do dnia porodu okres przedłużenia nie jest wliczany do limitów ani też nie skutkuje ewentualnym przekształcaniem się umowy w umowę na czas nieokreślony (art. 251 § 41 Kodeksu pracy).

PODSTAWA PRAWNA:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »