Praktyki absolwenckie - zasady, dla kogo
REKLAMA
REKLAMA
Praktyka ma na celu pomoc absolwentom w uzyskaniu doświadczenia i nabyciu umiejętności praktycznych, niezbędnych do wykonywania pracy. Firmie również przyniesie korzyści.
REKLAMA
Na czym polegają praktyki absolwenckie i kogo można zatrudnić na podstawie takiej umowy?
Kto może odbywać praktyki absolwenckie?
Praktyki absolwenckie nie są skierowane wyłącznie do osób po studiach. Umowę o praktyki może podpisać osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyk nie ukończyła 30. roku życia.
Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników
Dlaczego warto korzystać z praktyk absolwenckich?
Odbywając praktyki absolwenckie zdobywasz doświadczenie zawodowe, a przy tym możesz być zarejestrowany jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy (należy poinformować urząd pracy o praktykach i przedstawić umowę) i korzystać z dostępnych form wsparcia.
Zakres obowiązków nie jest odgórnie narzucony. Każda firma indywidualnie ustala, jakie zadania będzie wykonywał praktykant. Często są to zajęcia nieskomplikowane, skupiające się na pomocy osobie wykwalifikowanej. Co pozwoli na zdobycie doświadczenia pod okiem eksperta.
Rodzaj umowy i okres zatrudnienia
Umowa o praktyki absolwenckie nie jest umową o pracę. Jest regulowana przepisami Ustawy o praktykach absolwenckich. Maksymalny okres jej trwania wynosi do trzech miesięcy u jednego pracodawcy. Wymiar czasu pracy nie może być większy niż 40 godzin tygodniowo i 8 godzin na dobę.
Praktyka może być odpłatna lub nie. Maksymalnie można zarobić do 200 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Od umowy o praktyki nie są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne oraz składka zdrowotna. Praktykant objęty jest tylko ubezpieczeniem wypadkowym. Pracodawca powinien zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki, w tym również odpowiednie środki ochrony indywidualnej według potrzeb.
Rozwiązanie umowy o praktyki absolwenckie
Termin rozwiązania umowy o praktyki absolwenckie uzależniony jest od tego, czy są one płatne czy nie. Jeśli praktyka absolwencka jest bezpłatna, można ją rozwiązać w każdym momencie, z dnia na dzień. W przypadku płatnej praktyki absolwenckiej obowiązuje 7-dniowy okres wypowiedzenia.
Pamiętaj, po zakończeniu praktyk poproś o wystawienie zaświadczenia.
Oferty praktyk możesz znaleźć w Centralnej Bazie Ofert Pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat