REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych

Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych jest ogromna. Jakie predyspozycje są więc potrzebne do założenia firmy? Kto sprawdzi się jako lider, a kto jako szeregowy pracownik?

Upadki z wysokości zmorą polskiego budownictwa

40 proc. ofiar wypadków na placach budowy zginęło z powodu braku sprzętu ochronnego – powiedział zastępca Głównego Inspektora Pracy Jarosław Leśniewski.

Zatrudnianie młodocianych podczas wakacji

Wakacje to dla młodzieży czas wypoczynku. Są jednak tacy, którzy w tym okresie decydują się na podjęcie pracy. Przepisy Kodeksu pracy umożliwiają zatrudnienie osoby młodocianej, jednak są pewne warunki. Jakie?

W 2023 roku płaca minimalna będzie waloryzowana dwukrotnie

Rozmowy w Radzie Dialogu Społecznego dotyczące wysokości płacy minimalnej dotyczą inflacji i rosnących oczekiwań społecznych związanych ze spadkiem wartości wynagrodzeń.

REKLAMA

Ustawa o dostępności produktów i usług - prace

Trwają prace nad ustawą o dostępności niektórych produktów i usług, wdrażającą w Polsce unijną dyrektywę o dostępności (EAA).

Przyznanie farmaceutom ochrony prawnej podczas pracy w aptece?

W środowej debacie kluby poparły projekt nowelizacji ustawy przewidujący, że farmaceuta i technik farmaceutyczny podczas wykonywania czynności zawodowych w aptece lub punkcie aptecznym korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego.

FOMO w IT

Inwestowaniem w nowoczesne technologie rządzi Fear Of Missing Out (FOMO), strach przed pozostaniem w tyle. Z jednej strony zjawisko to zachęca pojedyncze osoby i firmy do próbowania nowych rzeczy, a z drugiej strony powoduje stratę czasu i pieniędzy. Jak nie tracić na FOMO, radzi Jacek Chmiel, dyrektor Avenga Labs.

Diety w podróży służbowej dla pracowników służbowych – wzrośnie stawka

Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej przewiduje podwyżkę stawki diety przysługującej m.in. pracownikom samorządowym z tytułu podróży służbowej. Jakie będą zmiany?

REKLAMA

Praca zdalna - planowane regulacje

Obserwujemy prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy, która ma wejść w życie jeszcze w 2022 roku. Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie regulacji dotyczących pracy zdalnej jako rozwiązania stałego. Na wejście w życie zmian w tych obszarach przedsiębiorcy czekają już od wielu miesięcy.

Czy wynagrodzenie prokurenta podlega składce zdrowotnej?

Czy wynagrodzenie prokurenta jest oskładkowane?

W jakiej formie ma być przekazana informacja dla pracowników o sposobie naliczania premii

Prowadzimy stowarzyszenie z działalnością gospodarczą. Poza wynagrodzeniem zasadniczym pracownicy otrzymują nagrody kwartalne (jeśli kwartał zakończył się pozytywnym wynikiem finansowym), które są oddzielne wypłacane pracownikom - są w pełni oskładkowane i opodatkowane. Zapis o nich widnieje w regulaminie wynagrodzeń. Z drugiej strony: kwoty nagród i to, czy otrzymają je wszyscy pracownicy (z administracji, sprzedawcy i pozostali) jest kwestią decyzji kierownika jednostki. Kierownik zmienił zasady udzielenia tych nagród: dla administracji bez zmian, natomiast dla pozostałych pracowników zmienił je na nagrody comiesięczne w kwotach uznaniowych - jeśli wyrobią normę powyżej jakiegoś wyniku (zazwyczaj jest to co miesiąc robiona lista pracowników). Kierownik zmieniając zasady dla pozostałej grupy pracowników zrobił to ustnie w ustaleniu z nimi. Czy Kierownik musi wydać oficjalną decyzję o sposobie ustalania i wypłacania nagrody comiesięcznej dla pozostały pracowników czy jednak może ona zostać na zasadach ustaleń ustnych?

Rząd: powstanie system ułatwiający kontakty obywateli Ukrainy z pracodawcami

Rząd przygotował kolejną nowelizację ustawy o pomocy ukraińskim uchodźcom dotyczącą utworzenia systemu teleinformatycznego, który ułatwi nawiązywanie kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy - poinformowała kancelaria premiera

Emeryt a prawo do świadczeń z ZFŚS

Czy emeryt ma prawo do świadczeń z ZFŚŚ (Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych)? Odpowiada Państwowa Inspekcja Pracy.

Świadczenia z ZFŚS w okresie wypowiedzenia

Czy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę należą się pracownikowi świadczenia z ZFŚS? Odpowiada Państwowa Inspekcja Pracy.

Urlop ojcowski w świetle dyrektywy work-life balance

Pracownik, który jest ojcem, ma prawo do urlopu ojcowskiego w związku z narodzeniem się dziecka. Czy zaadoptowanie przepisów unijnych spowoduje skrócenie okresu, w którym będą mieli możliwość skorzystania z takiego urlopu?

Konto organizacji na praca.gov.pl - jak z niego korzystać?

Dzięki modułowi praca.gov.pl możliwe jest załatwienie online wielu spraw związanych z urzędem pracy lub zatrudnianiem cudzoziemców. Jak z niego korzystać?

W kwietniu bezrobocie spadło o 0,1 pkt procent

Bezrobocie wynosi obecnie 5,3% - podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Czytniki linii papilarnych w firmie

Pytanie: W naszej firmie chcieliśmy zrezygnować z tradycyjnych „przejściówek” i zastąpić je czytnikami linii papilarnych pracowników. Takie rozwiązanie pozwala skutecznie wyeliminować problem gubienia czy zapominania zabrania „przejściówki”, poprawia poziom bezpieczeństwa na obiekcie, w sytuacji spornej pozwala dokładnie ustalić, w jakich miejscach przebywał pracownik. Czy będzie to zgodne z przepisami o ochronie danych osobowych?

Portal dla uchodźców z Ukrainy szukających pracy

Nowy projekt zmian w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne przewiduje utworzenie systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy uchodźcami z Ukrainy.

Pracodawca nie płaci wynagrodzenia - rozwiązanie umowy

Pracodawca nie płaci wynagrodzenia - czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Co czwarty uchodźca z Ukrainy w wieku produkcyjnym podjął pracę

W bazie PESEL mamy zarejestrowanych 400 tys. osób z Ukrainy w wieku produkcyjnym; co czwarta osoba, legalnie pracuje już w Polsce - powiedział w sobotę pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker.

60 proc. pracowników dobrze ocenia sytuację w swoich zakładach pracy

60 proc. pracujących dobrze ocenia sytuację w swoich zakładach pracy - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania CBOS.

Bezrobocie w kwietniu było niższe niż przed wybuchem pandemii

Bezrobocie w kwietniu było niższe niż przed wybuchem pandemii – twierdzi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Udostępnianie nagrań z monitoringu a RODO

Pytanie: W moim sklepie jest zamontowana kamera. Osoba, która twierdzi, że robiła zakupy w sklepie, poprosiła o przekazanie utrwalonego obrazu z monitoringu. Nie podała przy tym żadnych powodów, dla których chce otrzymać nagranie. Czy mam obowiązek spełnić taką prośbę? Czy mogę udostępnić nagranie, jeżeli są na nim widoczni także inni ludzie?

Kiedy jest Dzień Ojca 2022?

Dzień Ojca – kiedy jest w 2022 roku w Polsce, a kiedy w Niemczech, Anglii, USA i Holandii? Czy Dzień Taty to zawsze ta sama data? Jakie uprawnienia w pracy ma ojciec?

VI edycja Mistrzostw Kadry BHP

Zapraszamy do wzięcia udziału w VI edycji ogólnopolskiego konkursu Mistrzostw Kadry BHP, która wystartowała 9 maja 2022 roku. Organizatorem konkursu jest Koalicja Bezpieczni w Pracy. Patronem medialnym został portal Infor.pl.

Kradzież danych – jak się przed nią chronić podczas wyjazdów służbowych i pracy zdalnej?

Podczas pandemii nauczyliśmy się, że praca zdalna może wejść do porządku dziennego i jednocześnie być tak samo efektywna, jak ta biurowa. Z drugiej strony – po dwóch latach obostrzeń – do łask wracają wyjazdy służbowe, w tym również coraz popularniejsze łączenie pracy z wypoczynkiem. Co mają ze sobą wspólnego te dwie sytuacje? Zwiększone ryzyko cyberataku oraz możliwość kradzieży danych – zarówno firmowych, jak i prywatnych.

Kontrola zwolnień wystawionych za pośrednictwem teleporady

Każde zwolnienie lekarskie może być skontrolowane przez ZUS, także wystawione za pośrednictwem teleporady.

Kiedy jest Dzień Mamy 2022?

Kiedy jest Dzień Mamy 2022? Jakie uprawnienia mają mamy w pracy? Czy wszędzie Dzień Matki obchodzi się tej samej daty?

Urlop ojcowski w trakcie wypowiedzenia

Pracownik chce wykorzystać urlop ojcowski w trakcie wypowiedzenia umowy. Czy pracodawca powinien mu go udzielić?

Nadgodziny w pracy

Czym są nadgodziny? Czy wiążą się z dodatkowym wynagrodzeniem? Kiedy są niedopuszczalne?

Zasiłek macierzyński 2022 r.

Zasiłek macierzyński w 2022 roku – komu przysługuje i ile trwa? Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego? Sprawdź co się zmieniło w zasiłku macierzyńskim w 2022 roku!

Automatyzacja - przyczyna redukcji etatów

Co drugi pracodawca zakłada redukcję etatów w skutek automatyzacji, ale połowa z nich twierdzi, że automatyzacja w ostatnich dwóch latach nie przyspieszyła. Mimo to 65 proc. firm chce przekwalifikować pracowników - podała w czwartek firma Personnel Service.

HR: rekrutacje do rekrutacji

Popyt na usługi HR rośnie - wraz z nim zwiększają się potrzeby kadrowe tej branży. Jak wynika z raportu Grupy Progres, w kwietniu br. najczęściej poszukiwani byli pracownicy do ds. rekrutacji i employer brandingu (33 proc. ofert), a także kadr i płac (28 proc. stanowisk). Jednostkowe oferty dot. specjalistów ds. benefitów czy coachów pracowników. Niestety, mimo że etatów nie brakuje, część osób wstrzymuje się z udziałem w rekrutacji, bo przyszli przełożeni wymagają od nich np. znajomości języków obcych, a odpowiedzialność za wykonywane obowiązki jest zbyt duża.

W ZUS załatwisz wszystko przez Internet

Możliwość kontaktowania się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych bez wychodzenia z domu jest szczególnie przydatna w obecnej sytuacji, gdy mamy ograniczone możliwość przemieszczania się. Komputer i Internet wystarczą żeby skorzystać z możliwości jakie daje przedsiębiorcom „tarcza antykryzysowa” czyli złożyć wniosek o zwolnienie z płatności składek, zawnioskować o wypłatę postojowego, zawrzeć układ ratalny czy zadać pytanie konsultantom.

ZUS największym e-urzędem w Polsce

Ponad 10 milionów osób założyło swoje indywidualne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki temu ZUS jest dzisiaj jednym z największych i najbardziej zaawansowanych elektronicznych urzędów w Polsce.

Postępowanie kontrolne Państwowej Inspekcji Pracy

Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) precyzyjnie określa zakres obowiązków i praw, jakie wzajemnie wobec siebie mają podczas kontroli kontrolowani i kontrolerzy. Przedstawiamy najważniejsze zagadnienia dotyczące postępowania kontrolnego.

Świadczenie przedemerytalne – informacja ZUS

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne? Jakie dokumenty trzeba złożyć? Sprawdź informację Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w 2022 r.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że w 2022 r. przeznaczono 37 mld zł na wsparcie osób z niepełnosprawnością. Jednym z działań kierowanych do osób niepełnosprawnych jest zwiększenie zatrudnienia.

Około 110 tys. obywateli Ukrainy znalazło pracę w Polsce

Zatrudnienie znalazło już niemal 110 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Minister rodziny wskazała, że zdecydowana większość zatrudnianych obywateli Ukrainy to kobiety.

Kursy kwalifikacyjne dla farmaceutów - projekt

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia skierowany przez Ministerstwo Zdrowia. Projekt dotyczy kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej

Ile wynosi czas pracy osoby niepełnosprawnej? Czy czas pracy zależy od stopnia niepełnosprawności? Sprawdź informację Państwowej Inspekcji Pracy.

Emerytura z tytułu opieki nad dzieckiem – komentarz ZUS

Komu przysługuje emerytura z tytułu opieki nad dzieckiem wymagającym stałej opieki? Jakie dokumenty trzeba złożyć? Sprawdź komentarz ZUS.

Praca zdalna - nowe przepisy w tym półroczu?

Praca zdalna w Kodeksie pracy znajdzie się jeszcze w tym półroczu? Jak nowe przepisy uregulują pracę wykonywaną z domu? Kto zdecyduje o pracy zdalnej? Czy pracodawca będzie mógł kontrolować pracownika w domu?

Urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie umowy o pracę

Do zakończenia stosunku pracy może dojść przez rozwiązanie umowy o pracę przez jedną ze stron (pracownika lub pracodawcę) z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Ile trwa okres wypowiedzenia? Czy pracownik ma prawo wykorzystać urlop w okresie wypowiedzenia? Czy może ma obowiązek z niego skorzystać?

PPK a urlop macierzyński

Czy pracodawca powinien zawrzeć umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby przebywającej na urlopie macierzyńskim? Jeśli tak, to czy pracodawca powinien naliczać za taką osobę wpłaty do PPK?

Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy

Dzięki specustawie usprawniony został proces zatrudniania obywateli Ukrainy. Sprawdź gdzie i w jaki sposób można znaleźć oferty pracy.

Czy rynek pracy jest w stanie przesilenia?

Analitycy Pekao wskazują, że rynek pracy jest w stanie przesilenia. Ich zdaniem dynamika płac osiągnie szczyt w połowie roku, potem zacznie opadać. Pracodawcy będą bardziej asertywni w negocjacjach płacowych.

Najbardziej poważane zawody w Polsce 2022 [RANKING]

Jakie są najbardziej poważane zawody w Polsce w 2022 roku? Oto wyniki drugiej edycji rankingu prestiżu zawodów stworzonego przez SW Research. Na czele znajduje się strażak i ratownik medyczny. Listę zamykają youtuber, polityk i influencer.

Przerwa w pracy – dla kogo?

Zgodnie z przepisami prawa pracy każdemu pracownikowi przysługuje przerwa w pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jakie rodzaje przerw wyróżnia Kodeks pracy? Komu przysługują poszczególne przerwy?

REKLAMA