REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

60 proc. pracowników dobrze ocenia sytuację w swoich zakładach pracy

zakład pracy
zakład pracy
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

60 proc. pracujących dobrze ocenia sytuację w swoich zakładach pracy - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania CBOS.

Dobra sytuacja w zakładach pracy?

Według sondażu, w kwietniu 60 proc. pracujących zarobkowo pozytywnie oceniło obecną sytuację w swoich zakładach pracy, przy czym ponad połowa pytanych określiła ją jako po prostu „dobrą”, a ponad 8 proc. jako „bardzo dobrą”. Nieco ponad jedna czwarta (26 proc.) ankietowanych stwierdziła, że sytuacja w ich miejscu pracy jest „ani dobra, ani zła”. Kolejne 11 proc. uznało sytuację w swoim zakładzie pracy za złą. Trzech na stu respondentów nie potrafiło zająć jednoznacznego stanowiska w tej kwestii.

Autopromocja

Jak wskazano, postrzeganie obecnej sytuacji w zakładach pracy najsilniej wiąże się z oceną warunków materialnych własnych gospodarstw domowych. Im lepiej respondenci oceniają byt swoich gospodarstw, tym częściej wyrażają przekonanie, że obecna sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra. Ponadto sytuację w swoich zakładach pracy znacznie lepiej niż starsi badani oceniają osoby poniżej 45 roku życia.

Zakłady pracy - oceny się nie zmieniły

W porównaniu z marcowym badaniem oceny obecnej sytuacji w zakładach pracy praktycznie się nie zmieniły, nieznacznie poprawiły się natomiast prognozy na najbliższy rok. W kwietniu 61 proc. pracujących przewidywało, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy nie zmieni się. Pogorszenia spodziewało się 19 proc. (o 2 proc. mniej niż miesiąc wcześniej), a poprawy (13 proc., o 2 pkt proc. więcej niż w marcu). Swoich przewidywań nie potrafiło ocenić 7,5 proc. badanych. Jak podkreślono, nadal jednak przewidywania dotyczące najbliższego roku są gorsze niż w pierwszej dekadzie lutego br.

W porównaniu z marcem nieznacznie ubyło ankietowanych biorących pod uwagę możliwość utraty obecnej pracy (o 2 pkt proc. do 19 proc.). Jednocześnie zmalał odsetek uważających utratę pracy za zdarzenie mało prawdopodobne (spadek z 36 proc. do 32 proc.). Ponad trzy czwarte pracujących zadeklarowało, że nie liczy się z ewentualnością utraty obecnej pracy.

Lokalne rynki pracy - niewielkie pogorszenie

Wśród ogółu badanych nieznacznie pogorszyły się w kwietniu oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy. 72 proc. badanych oceniła, że w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć pracę (o 2 pkt proc. mniej niż w marcu), z czego 15 proc. stwierdziło, że bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę, a ponad połowa uznała (57 proc., spadek o 3 pkt proc.), że można wprawdzie znaleźć jakąś pracę, ale trudno jest o pracę odpowiednią. Na poważne ograniczenia lub całkowity brak możliwości w tym zakresie wskazało łącznie 17 proc. respondentów, przy czym 3 proc. stwierdziło, że w miejscu ich zamieszkania lub okolicy nie można znaleźć żadnej pracy (wzrost o 1 pkt proc.). Co dziewiąty badany nie potrafił ocenić sytuacji na lokalnym rynku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badanie zrealizowano w dniach od 28 marca do 7 kwietnia br. na próbie liczącej 1030 osób (w tym: 54,8 proc. metodą CAPI, 28,3 proc. – CATI i 16,9 proc.– CAWI). (PAP)

autorka: Karolina Mózgowiec

kmz/ drag/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia grupowe: Zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

REKLAMA

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA