REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyznanie farmaceutom ochrony prawnej podczas pracy w aptece?

apteka farmaceuta
apteka farmaceuta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W środowej debacie kluby poparły projekt nowelizacji ustawy przewidujący, że farmaceuta i technik farmaceutyczny podczas wykonywania czynności zawodowych w aptece lub punkcie aptecznym korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego.

Nowelizacja ustawy

Pierwsze czytanie projektu, przygotowanego przez Lewicę, odbyło się 28 kwietnia na posiedzeniu sejmowej Komisji zdrowia. Po wprowadzonych do tytułu i treści zmianach, mowa jest obecnie o nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o zawodzie farmaceuty.

Autopromocja

Sprawozdawca Komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS) dziękował w środę inicjatorom zmian. "Temat jest wszystkim dość znany. Zwłaszcza w okresie pandemii okazało się, że farmaceuci, ale nie tylko oni, bo także technicy farmaceutyczni pracujący w aptekach, spotykali się z różnymi aktami agresji” – wskazał Latos. Akcentował, że w komisji była pełna zgoda i zrozumienie dla uregulowań.

Czy kluby popierają projekt?

Zabierając głos w imieniu PiS poseł Paweł Rychlik podnosił, że praca na komisji przebiegała szybko, sprawnie i zgodnie. Zapowiedział, że jego klub poprze ustawę.

Także Rajmund Miller (KO) zapowiedział, że jego klub poprze nowelizację, gdyż jest potrzebna m.in. z powodu ataków na osoby pracujące w aptekach.

Krzysztof Śmiszek (Lewica) dziękował wszystkim, "od prawa do lewa, za to, że w dużym konsensusie, w dużej współpracy z Ministerstwem Zdrowia bardzo potrzebny projekt udało się wypracować”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również Radosław Lubczyk (Koalicja Polska) mówił, że zmiany są potrzebne i ważne, zwłaszcza w obliczu pandemii. Wskazywał, że samorząd zawodowy aptekarzy popiera zawarte w projekcie rozwiązania. Zapowiedział, że także jego klub poprze nowelizację.

Zabierając głos w imieniu koła Konfederacja Dobromir Sośnierz stwierdził tymczasem, że "wystarczyło kilka ataków wobec farmaceutów, by histeryczna Lewica uznała, że mamy jeszcze w Polsce za mało przepisów i żeby histeryczny rząd to poparł". "Czy ciężko pracujące kasjerki w marketach nie zasługują na ochronę? Czy one nie są narażone na gniew klientów? Czy taksówkarze nie zasługują? A kontrolerzy biletów? Czy jest w ogóle ktoś, kto na taką ochronę nie zasługuje? A najbardziej narażone są kasjerki w nocnych sklepach i striptizerki. Absurd” – mówił Sośnierz. Zapowiedział, że Konfederacja nie poprze projektowanej regulacji.

Poseł Wojciech Maksymowicz (Polska 2050) poinformował zaś, że jego koło nie będzie przeciwne poselskiemu projektowi. Zaznaczył jednocześnie, że efektywnym sposobem zapobiegania incydentom, do których dochodziło są działania edukacyjne i promocyjne, bo - jak podkreślał - głównym powodem ataków w czasie pandemii była niewiedza. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  REKLAMA

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  REKLAMA

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA