REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konto organizacji na praca.gov.pl - jak z niego korzystać?

praca, komputer, pracownik, dokumenty, biuro/fot. Shutterstock
praca, komputer, pracownik, dokumenty, biuro/fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki modułowi praca.gov.pl możliwe jest załatwienie online wielu spraw związanych z urzędem pracy lub zatrudnianiem cudzoziemców. Jak z niego korzystać?

Rejestracja konta organizacji

Konto organizacji na praca.gov.pl to nic innego jak konto konkretnej firmy. Reprezentant organizacji to osoba przypisana do konta organizacji (nie musi to być pracownik firmy), która ma dostęp do tego konta i może wysyłać wnioski w imieniu tej organizacji. Te definicje posłużą nam do lepszego zrozumienia funkcjonowania modułu praca.gov.pl.

REKLAMA

Autopromocja

Konto organizacji na praca.gov.pl nie może istnieć „samodzielnie”. Jest ono zawsze przypisane do konta indywidualnego. To dlatego, że wysyłając wnioski w imieniu organizacji podpisujemy je swoim profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.

Tak więc, jeśli mamy założone własne konto na praca.gov.pl, to z poziomu swojego konta należy, na górze strony, wybrać opcję „Rejestracja konta organizacji” i wypełnić dane firmy.

 Należy zwrócić szczególną uwagę na poprawność numerów NIP i REGON. Są to pola, których nie będzie można już edytować (zmienić) po założeniu konta.

REKLAMA

Kiedy dane zostaną wprowadzone poprawnie, pojawi się komunikat o pomyślnym zarejestrowaniu konta organizacji. Aby móc wysyłać wnioski w imieniu organizacji, to pod komunikatem „jesteś zalogowany jako…” należy przełączyć kontekst na konto organizacji. Czasami konieczne jest ponowne zalogowanie się do modułu, aby po rejestracji konta organizacji pod imieniem i nazwiskiem użytkownika pojawił się kontekst organizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Może okazać się jednak, że konto o podanych danych zostało już kiedyś utworzone, wówczas pojawi się komunikat „wprowadzony numer REGON jest zajęty”. Oznacza to, że konto organizacji posiada już reprezentanta i aby mieć dostęp do tego konta, należy wysłać „prośbę o przypisanie”.

Prośba o przypisanie do konta organizacji

Aby zostać dopisanym do konta organizacji, w zakładce „Dane konta” na swoim koncie należy wybrać zakładkę "Prośba o przypisanie" wpisując tam NIP i REGON firmy, którą chce się reprezentować. Osoba lub osoby, które są już reprezentantami tej organizacji na praca.gov.pl, otrzymają e-mail z informacją o tym, że dany użytkownik chce zostać przypisany do organizacji.

Wystarczy, że jedna z tych osób zaakceptuje prośbę logując się na swoje konto i przełączając się na kontekst organizacji. Po akceptacji prośby o przypisanie automatycznie konto organizacji zostanie przypisane do konta indywidualnego osoby wysyłającej prośbę. Aby z tego konta korzystać należy przełączyć konto indywidualne na kontekst organizacji.

Reprezentant zweryfikowany i niezweryfikowany

W sekcji „Dane organizacji” dostępna jest lista reprezentantów, a w niej kolumna dotycząca statusu weryfikacji reprezentanta. Co to właściwe oznacza i jakie daje możliwości?

W celu nabycia statusu reprezentanta zweryfikowanego, jeden z reprezentantów organizacji powinien udać się do wybranego powiatowego lub wojewódzkiego urzędu pracy. Jeśli jest to właściciel firmy, to wystarczy jego dowód osobisty i wpis do CEiDG lub KRS. Jeśli jest to inny reprezentant, powinien mieć pełnomocnictwo właściciela/prezesa. Przed wizytą w urzędzie pracy warto skontaktować się wcześniej z tym urzędem i dowiedzieć się, jakie dokumenty będą wymagane w celu nabycia statusu zweryfikowanego reprezentanta.

Status zweryfikowanego reprezentanta daje możliwość pełnego dostępu do konta organizacji. Oznacza to, że zweryfikowany reprezentant będzie miał dostęp do dokumentów wysyłanych przez wszystkich reprezentantów oraz będzie mógł kontynuować ich sprawy i odbierać dowolne pisma wysłane na konto organizacji. Natomiast reprezentanci niezweryfikowani mają dostęp tylko do swoich spraw, tylko swoje sprawy mogą kontynuować i odbierać pisma dotyczące wyłącznie swoich spraw.

Jeśli przynajmniej jeden z reprezentantów organizacji nabędzie status zweryfikowanego, to będzie mógł nadawać to uprawnienie pozostałym reprezentantom organizacji.

W przypadku firmy posiadającej jednego reprezentanta, nie ma potrzeby nadawania statusu zweryfikowanego, ponieważ nie przyniesie mu to dodatkowych uprawnień i możliwości. Będzie miał pełen dostęp do wysyłanych przez siebie pism.

Co jeśli nie wiem, kto jest reprezentantem?

Zdarza się, że konto organizacji zostało utworzone przez byłego pracownika firmy i wysyłanie „prośby o przypisanie” jest bezskuteczne. W takiej sytuacji należy udać się do wybranego powiatowego lub wojewódzkiego urzędu pracy, gdzie pracownik urzędu usunie byłego reprezentanta i doda nowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA