REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konto organizacji na praca.gov.pl - jak z niego korzystać?

praca, komputer, pracownik, dokumenty, biuro/fot. Shutterstock
praca, komputer, pracownik, dokumenty, biuro/fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki modułowi praca.gov.pl możliwe jest załatwienie online wielu spraw związanych z urzędem pracy lub zatrudnianiem cudzoziemców. Jak z niego korzystać?

Rejestracja konta organizacji

Konto organizacji na praca.gov.pl to nic innego jak konto konkretnej firmy. Reprezentant organizacji to osoba przypisana do konta organizacji (nie musi to być pracownik firmy), która ma dostęp do tego konta i może wysyłać wnioski w imieniu tej organizacji. Te definicje posłużą nam do lepszego zrozumienia funkcjonowania modułu praca.gov.pl.

REKLAMA

Autopromocja

Konto organizacji na praca.gov.pl nie może istnieć „samodzielnie”. Jest ono zawsze przypisane do konta indywidualnego. To dlatego, że wysyłając wnioski w imieniu organizacji podpisujemy je swoim profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.

Tak więc, jeśli mamy założone własne konto na praca.gov.pl, to z poziomu swojego konta należy, na górze strony, wybrać opcję „Rejestracja konta organizacji” i wypełnić dane firmy.

 Należy zwrócić szczególną uwagę na poprawność numerów NIP i REGON. Są to pola, których nie będzie można już edytować (zmienić) po założeniu konta.

REKLAMA

Kiedy dane zostaną wprowadzone poprawnie, pojawi się komunikat o pomyślnym zarejestrowaniu konta organizacji. Aby móc wysyłać wnioski w imieniu organizacji, to pod komunikatem „jesteś zalogowany jako…” należy przełączyć kontekst na konto organizacji. Czasami konieczne jest ponowne zalogowanie się do modułu, aby po rejestracji konta organizacji pod imieniem i nazwiskiem użytkownika pojawił się kontekst organizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Może okazać się jednak, że konto o podanych danych zostało już kiedyś utworzone, wówczas pojawi się komunikat „wprowadzony numer REGON jest zajęty”. Oznacza to, że konto organizacji posiada już reprezentanta i aby mieć dostęp do tego konta, należy wysłać „prośbę o przypisanie”.

Prośba o przypisanie do konta organizacji

Aby zostać dopisanym do konta organizacji, w zakładce „Dane konta” na swoim koncie należy wybrać zakładkę "Prośba o przypisanie" wpisując tam NIP i REGON firmy, którą chce się reprezentować. Osoba lub osoby, które są już reprezentantami tej organizacji na praca.gov.pl, otrzymają e-mail z informacją o tym, że dany użytkownik chce zostać przypisany do organizacji.

Wystarczy, że jedna z tych osób zaakceptuje prośbę logując się na swoje konto i przełączając się na kontekst organizacji. Po akceptacji prośby o przypisanie automatycznie konto organizacji zostanie przypisane do konta indywidualnego osoby wysyłającej prośbę. Aby z tego konta korzystać należy przełączyć konto indywidualne na kontekst organizacji.

Reprezentant zweryfikowany i niezweryfikowany

W sekcji „Dane organizacji” dostępna jest lista reprezentantów, a w niej kolumna dotycząca statusu weryfikacji reprezentanta. Co to właściwe oznacza i jakie daje możliwości?

W celu nabycia statusu reprezentanta zweryfikowanego, jeden z reprezentantów organizacji powinien udać się do wybranego powiatowego lub wojewódzkiego urzędu pracy. Jeśli jest to właściciel firmy, to wystarczy jego dowód osobisty i wpis do CEiDG lub KRS. Jeśli jest to inny reprezentant, powinien mieć pełnomocnictwo właściciela/prezesa. Przed wizytą w urzędzie pracy warto skontaktować się wcześniej z tym urzędem i dowiedzieć się, jakie dokumenty będą wymagane w celu nabycia statusu zweryfikowanego reprezentanta.

Status zweryfikowanego reprezentanta daje możliwość pełnego dostępu do konta organizacji. Oznacza to, że zweryfikowany reprezentant będzie miał dostęp do dokumentów wysyłanych przez wszystkich reprezentantów oraz będzie mógł kontynuować ich sprawy i odbierać dowolne pisma wysłane na konto organizacji. Natomiast reprezentanci niezweryfikowani mają dostęp tylko do swoich spraw, tylko swoje sprawy mogą kontynuować i odbierać pisma dotyczące wyłącznie swoich spraw.

Jeśli przynajmniej jeden z reprezentantów organizacji nabędzie status zweryfikowanego, to będzie mógł nadawać to uprawnienie pozostałym reprezentantom organizacji.

W przypadku firmy posiadającej jednego reprezentanta, nie ma potrzeby nadawania statusu zweryfikowanego, ponieważ nie przyniesie mu to dodatkowych uprawnień i możliwości. Będzie miał pełen dostęp do wysyłanych przez siebie pism.

Co jeśli nie wiem, kto jest reprezentantem?

Zdarza się, że konto organizacji zostało utworzone przez byłego pracownika firmy i wysyłanie „prośby o przypisanie” jest bezskuteczne. W takiej sytuacji należy udać się do wybranego powiatowego lub wojewódzkiego urzędu pracy, gdzie pracownik urzędu usunie byłego reprezentanta i doda nowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA