Portal dla uchodźców z Ukrainy szukających pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Projekt zmian
- System i kwestionariusz dla obywateli Ukrainy
- Na co pozwoli system?
- Portal zintegrowany z rejestrem PESEL
Projekt zmian
Projekt przewiduje zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Przedłożył go sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.
REKLAMA
Założenia projektu opisane są w wykazie prac legislacyjnych rządu. Jak zwrócono uwagę, uchodźcy wojenni z Ukrainy napotykają trudności w znalezieniu pracy odpowiadającej ich kwalifikacjom i niezbędne jest zapewnienie im wsparcia w znalezieniu stosownych ofert w Polsce.
"W tym celu planowane jest utworzenie i zapewnienie funkcjonowania systemu teleinformatycznego, służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy" - czytamy w wykazie.
System i kwestionariusz dla obywateli Ukrainy
O szczegółach tego rozwiązania Cieszyński mówił w ubiegłym tygodniu w rozmowie z PAP. "Z jednej strony to będzie prosty kwestionariusz dla obywateli Ukrainy potrzebujących pracy, a z drugiej - system obsługujący ogłoszenia, łączący najlepiej dopasowanych kandydatów do danej oferty" - tłumaczył.
Minister wyjaśniał, że do tego portalu będą mogli się zgłaszać zarówno obywatele Ukrainy, jak i przedsiębiorcy. "Wprowadzimy możliwość przeglądania profili pracowników niezawierających danych osobowych. Jeśli kandydat spełni oczekiwania, pracodawca będzie mógł zwrócić się do niego z prośbą o zgodę na kontakt" - mówił.
Na co pozwoli system?
Projektowana ustawa zakłada, że system stworzony przez ministra ds. informatyzacji pozwoli na wprowadzenie, gromadzenie i usuwanie informacji z ofertami pracy, z których mogą skorzystać obywatele Ukrainy, a także informacji opisujących wiedzę i doświadczenie zawodowe obywateli Ukrainy.
"Oferty pracy, przetwarzane w systemie teleinformatycznym, będą mogły być wprowadzane, aktualizowane oraz usuwane z tego systemu przez pracodawców, usługodawców świadczących usługi związane z udostępnieniem ofert pracy oraz usługodawców świadczących usługi pośrednictwa pomiędzy pracodawcami a osobami poszukującymi pracy" - napisano w rządowym wykazie.
Portal zintegrowany z rejestrem PESEL
Według projektodawców wdrożenie tych rozwiązań sprawi, że "osoba poszukująca pracy będzie w stanie zmapować swoje kompetencje oraz potrzeby i uzyskać informację zwrotną dotyczącą ofert pracy i danych kontaktowych do potencjalnych pracodawców".
"To będzie portal zintegrowany z rejestrem PESEL. Planujemy go uruchomić w drugiej połowie maja" - zapowiadał Cieszyński.(PAP)
Autorka: Agnieszka Ziemska
agzi/ jann/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat