REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w 2022 r.

Zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami
Zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że w 2022 r. przeznaczono 37 mld zł na wsparcie osób z niepełnosprawnością. Jednym z działań kierowanych do osób niepełnosprawnych jest zwiększenie zatrudnienia.

Wsparcie osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów, w porównaniu do roku 2015 wzrosło o 140 proc., z 15,5 mld zł do 37 mld zł, które w tym roku przeznaczyliśmy na ten cel – powiedziała minister Marlena Maląg, podczas briefingu prasowego. Wziął w nim także udział wiceminister Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

REKLAMA

Autopromocja

Minister Marlena Maląg przedstawiła działania kierowane do osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Podkreśliła, że prowadzona w tym obszarze polityka jest kompleksowa i systemowa. Wyrazem tego jest przygotowana Strategia na rzecz Osób Niepełnosprawnych – pełny i obejmujący wszystkie dziedziny życia dokument programowy.

Kolejnym działaniem było utworzenie Funduszu Solidarnościowego, którego celem jest udzielanie wsparcia społecznego, zawodowego, zdrowotnego oraz finansowego osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom.

Wsparcie osób z niepełnosprawnościami - nowe programy

Bardzo potrzebnym i oczekiwanym programem są usługi asystenckie, na które w tym roku przeznaczymy 610 mln zł. Kolejny program to opieka wytchnieniowa, skierowany do opiekunów osób z niepełnosprawnością, z tegorocznym budżetem 210 mln zł. W całej Polsce powstają centra opiekuńczo-mieszkalne, na które skierowaliśmy 390 mln zł – wyliczała minister Maląg. – Nie muszę dodawać, że w 2015 roku żaden z tych programów nie funkcjonował – podsumowała minister.

Budżet programu „Za życiem”, który w latach 2017-2021 wynosił 3,1 mld zł, na lata 2022-2026 został zwiększony do kwoty blisko 6 mld zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji otrzymują co miesiąc 500 zł. Takie świadczenia otrzymuje 767,5 tys. osób, a wypłacono je na ogólną sumę 7,5 mld zł.

Bardzo istotnym wskaźnikiem jest wzrost renty socjalnej o 600 zł. W 2015 roku wynosiła ona 739 zł, dziś to kwota 1338 zł.

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami

Wiceminister Paweł Wdówik przypomniał, że dziś obchodzimy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami. Podkreślił, że mają one pełne prawo do samodzielnego życia, dostępności obiektów i informacji, edukacji czy zatrudnienia.

To trzymilionowa grupa obywateli, z których większość chce i może być aktywna – mówił wiceminister Wdówik. – Z roku na rok na ich wspieranie przeznaczamy większe środki finansowe, mając świadomość, że są one potrzebne.

Wzrastają nakłady na warsztaty terapii zajęciowej i na zakłady aktywności zawodowej.Naszym celem jest znaczne zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami – mówił wiceminister.

Ważnym aspektem jest mieszkalnictwo. Aż 600 mln zł z programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” (S-A-M!), na który łącznie z rezerwy budżetowej rząd przekazał 1 mld zł, zostanie przeznaczonych właśnie na te cele.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA