REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

FOMO w IT

FOMO
FOMO
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Inwestowaniem w nowoczesne technologie rządzi Fear Of Missing Out (FOMO), strach przed pozostaniem w tyle. Z jednej strony zjawisko to zachęca pojedyncze osoby i firmy do próbowania nowych rzeczy, a z drugiej strony powoduje stratę czasu i pieniędzy. Jak nie tracić na FOMO, radzi Jacek Chmiel, dyrektor Avenga Labs.

FOMO - strach przed brakiem informacji

Pożywką FOMO jest nieustany zalew informacji i dezinformacji, który powoduje, że ciągle weryfikujemy nasze zainteresowania, poglądy i opinie, rozpraszamy naszą koncentrację i budzimy obawy

REKLAMA

Autopromocja

Zdrowa pogoń za nowinkami

Dobrą stroną FOMO jest zwracanie uwagi na nowe rozwiązania, zachęcanie do oceny ich przydatności dla konkretnych potrzeb.

FOMO to także świetna motywacja dla wszystkich ludzi związanych z IT do zdobywania nowych umiejętności, próbowania nowych rzeczy, bycia bardziej otwartym na zmianę profilu zawodowego.

Naśladowcy i spóźnialscy, czyli wszyscy nieco wolniej przyswajający najnowsze trendy, mogą skorzystać z FOMO, kiedy podejmują wzmożone wysiłki np. w celu migracji do chmury, wdrożenia nowoczesnych usług Customer Experience, strategii danych, uczenia maszynowego, zarządzania interfejsami API, DevOps, DevSecOps, NoOps i wielu innych.

Przepis na porażkę

Ale FOMO działa też destrukcyjnie. Zamiast motywować do szukania najlepszych rozwiązań, zachęca specjalistów IT do wyszukiwania wydumanych problemów, które spowalniają cyfrowe projekty i zakłócają koncentrację na realnych potrzebach biznesowych. W takich sytuacjach indywidualne, „ambitne” cele członków zespołu często nie są zgodne z celami projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wywoływany przez FOMO niepokój może skłaniać pojedyncze osoby do zmiany firm i projektów, żeby gdzie indziej „nadrabiać” zaległości związane z technologią.

Zdarza się, że użytkownicy biznesowi w ramach własnej wersji FOMO forsują wdrażanie technologii, które nie poprawiają wydajności IT i biznesu, dając jedynie „puste” poczucie pracy w bardziej nowoczesny sposób.

Poskramianie FOMO

Z doświadczeń Avenga Labs wynika, że firmy mogą uniknąć złych stron FOMO w IT wykorzystując energię tego zjawiska do szkolenia zespołów w zakresie wybranych nowych technologii.

Nowe rzeczy powinny być weryfikowane w ramach działań typu Proof Of Concept, oddzielonych od regularnej pracy. Bardzo ważne jest, aby wnioskami dzielić się z innymi technicznymi osobami w firmie. Dzięki temu wszyscy szybko dowiedzą się, co się kryje za nowym, gorącym trendem i technologią oraz zredukują swoje FOMO.

W uniknięciu przegapienia nowych możliwości w IT pomagają nowoczesne techniki zwinne, takie jak Architecture Decision Records (ADR). Dzięki nim organizuje się dyskusje na temat wyboru technologii i rozwiązań oraz śledzi się konsekwencje każdego wyboru za pomocą funkcji fitness.

Do utrzymania atrakcyjnych technologicznie miejsc pracy najczęściej wystarczy wybór głównych technologii w ich najnowszych wersjach i regularne aktualizowanie produktów cyfrowych w trakcie ich życia.

Zawsze w firmie musi też być ktoś, kto będzie stał na straży priorytetów, chroniąc specjalistów IT przed wymyślaniem nieistniejących problemów.

– Najlepsza droga jest... najtrudniejsza, ponieważ oznacza ona dynamiczne balansowanie pomiędzy przyjmowaniem nowych trendów i rozwiązań zamiast oddawania pola frustracji lub tkwienia w informatycznej przeszłości – podsumowuje Jacek Chmiel.

Źródło: Avenga

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA