REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

FOMO w IT

FOMO
FOMO
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Inwestowaniem w nowoczesne technologie rządzi Fear Of Missing Out (FOMO), strach przed pozostaniem w tyle. Z jednej strony zjawisko to zachęca pojedyncze osoby i firmy do próbowania nowych rzeczy, a z drugiej strony powoduje stratę czasu i pieniędzy. Jak nie tracić na FOMO, radzi Jacek Chmiel, dyrektor Avenga Labs.

FOMO - strach przed brakiem informacji

Pożywką FOMO jest nieustany zalew informacji i dezinformacji, który powoduje, że ciągle weryfikujemy nasze zainteresowania, poglądy i opinie, rozpraszamy naszą koncentrację i budzimy obawy

REKLAMA

Autopromocja

Zdrowa pogoń za nowinkami

Dobrą stroną FOMO jest zwracanie uwagi na nowe rozwiązania, zachęcanie do oceny ich przydatności dla konkretnych potrzeb.

FOMO to także świetna motywacja dla wszystkich ludzi związanych z IT do zdobywania nowych umiejętności, próbowania nowych rzeczy, bycia bardziej otwartym na zmianę profilu zawodowego.

Naśladowcy i spóźnialscy, czyli wszyscy nieco wolniej przyswajający najnowsze trendy, mogą skorzystać z FOMO, kiedy podejmują wzmożone wysiłki np. w celu migracji do chmury, wdrożenia nowoczesnych usług Customer Experience, strategii danych, uczenia maszynowego, zarządzania interfejsami API, DevOps, DevSecOps, NoOps i wielu innych.

Przepis na porażkę

Ale FOMO działa też destrukcyjnie. Zamiast motywować do szukania najlepszych rozwiązań, zachęca specjalistów IT do wyszukiwania wydumanych problemów, które spowalniają cyfrowe projekty i zakłócają koncentrację na realnych potrzebach biznesowych. W takich sytuacjach indywidualne, „ambitne” cele członków zespołu często nie są zgodne z celami projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wywoływany przez FOMO niepokój może skłaniać pojedyncze osoby do zmiany firm i projektów, żeby gdzie indziej „nadrabiać” zaległości związane z technologią.

Zdarza się, że użytkownicy biznesowi w ramach własnej wersji FOMO forsują wdrażanie technologii, które nie poprawiają wydajności IT i biznesu, dając jedynie „puste” poczucie pracy w bardziej nowoczesny sposób.

Poskramianie FOMO

Z doświadczeń Avenga Labs wynika, że firmy mogą uniknąć złych stron FOMO w IT wykorzystując energię tego zjawiska do szkolenia zespołów w zakresie wybranych nowych technologii.

Nowe rzeczy powinny być weryfikowane w ramach działań typu Proof Of Concept, oddzielonych od regularnej pracy. Bardzo ważne jest, aby wnioskami dzielić się z innymi technicznymi osobami w firmie. Dzięki temu wszyscy szybko dowiedzą się, co się kryje za nowym, gorącym trendem i technologią oraz zredukują swoje FOMO.

W uniknięciu przegapienia nowych możliwości w IT pomagają nowoczesne techniki zwinne, takie jak Architecture Decision Records (ADR). Dzięki nim organizuje się dyskusje na temat wyboru technologii i rozwiązań oraz śledzi się konsekwencje każdego wyboru za pomocą funkcji fitness.

Do utrzymania atrakcyjnych technologicznie miejsc pracy najczęściej wystarczy wybór głównych technologii w ich najnowszych wersjach i regularne aktualizowanie produktów cyfrowych w trakcie ich życia.

Zawsze w firmie musi też być ktoś, kto będzie stał na straży priorytetów, chroniąc specjalistów IT przed wymyślaniem nieistniejących problemów.

– Najlepsza droga jest... najtrudniejsza, ponieważ oznacza ona dynamiczne balansowanie pomiędzy przyjmowaniem nowych trendów i rozwiązań zamiast oddawania pola frustracji lub tkwienia w informatycznej przeszłości – podsumowuje Jacek Chmiel.

Źródło: Avenga

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA