REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dr Mateusz Grzesiak
dr Mateusz Grzesiak
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych jest ogromna. Jakie predyspozycje są więc potrzebne do założenia firmy? Kto sprawdzi się jako lider, a kto jako szeregowy pracownik?

Aspekty psychologiczne w biznesie

Przedsiębiorczość kusi Polaków - aż 20% z nich chce prowadzić swoją firmę, a 40% pozytywnie ocenia warunki do prowadzenia biznesu w swoim kraju. Walka jest o wysoką stawkę, bo prosperująca firma daje wolność finansową bez sufitu zarobków czy wolność geograficzną - zdalnie prowadzić biznes można z każdego zakątka na ziemi. Nie każdemu się jednak uda, a wśród wielu przyczyn - takich jak warunki ekonomiczne, polityczne, prawne czy gospodarcze - należy też wymienić aspekty psychologiczne. Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych jest ogromna i to jej właśnie poświęcony zostanie poniższy artykuł. Odpowiemy w nim na pytania: Jakie predyspozycje są więc potrzebne do założenia biznesu? Skąd wiedzieć czy sobie poradzę? Jakie osoby sprawdzają się jako liderzy, a jakie jako pracownicy szeregowi? Czy biznes jest dla każdego?

REKLAMA

Autopromocja

Lider, freelancer czy pracownik?

Katalog cech ludzi trafiających do biznesu i osiągających w nim sukces jest otwarty, ale występują w nim uniwersalne cechy pokazujące potrzebne predyspozycje. Znajdują się wśród nich ambicja stawiająca na osiąganie więcej i gotowość do podejmowania ryzyka, która toleruje lęk związany z potencjalnie negatywnymi konsekwencjami. Osoba mającą niską tolerancję na ryzyko lepiej sprawdzi się jako pracownik szeregowy. Ważna jest w biznesie umiejętność uczenia się na błędach, bo większość posunięć - szczególnie na początku - nie przyniesie wymarzonych efektów. Podstawą są zaufanie i szacunek dla zespołu, więc ci którzy ufają tylko sobie i nie chcą delegować powinni zostać freelancerami, bo tam nie będą musieli budować zespołu i nim zarządzać.

Biznes wymaga też orientacji na wynik i mierzenia każdego postawionego celu, więc ktoś wolący proces i niechętny do oceniania siebie po efektach nie nada się do tego zawodu. Sugerowana jest też odpowiedzialność za siebie i innych i gotowość przyjęcia na siebie odpowiedzialności za przebieg zdarzeń. Ci więc, którzy mają tendencję do szukania odpowiedzialności poza sobą i są zewnątrzsterowni, nie odnajdą się dobrze w świecie w którym często trzeba być sterem, żeglarzem i okrętem w jednym, nie wspominając już o prowadzeniu całego zespołu. Rozwijanie się jest też cechą najlepszych przedsiębiorców, bo ten wielowymiarowy zawód w którym trzeba opanować wiele umiejętności wymaga długoterminowych działań i ciągłego uczenia się. Szczególnie ważne są umiejętności miękkie, czyli kompetencje zarządzania myślami, emocjami i zachowaniami, które pomagają osiągać cele osobiste i zawodowe. Deloitte Acces Economics wskazuje, że umiejętności miękkie będą do 2030 roku niezbędne w aż 66% miejsc pracy.

Konsekwencja sprzyja przedsiębiorcom, więc jeśli ktoś szuka efektów od razu, nie odnajdzie się dobrze w wymagającym cierpliwości biznesie. Trzeba też umieć dobrze przyjmować krytykę, z którą szef - jako osoba niejeden raz będąca na świeczniku - będzie mieć do czynienia znacznie częściej niż pracownik szeregowy. Do cechy dobrych liderów należy też spojrzenie systemowe pozwalające zaobserwować wiele obszarów wymagających zaadresowania - różne działy w organizacji, różne segmenty klientów, różne profile pracowników. Dyscyplina to podstawa, bo pozwala wytrwać w trudnych chwilach. Empatia, definiowana jako zarówno cecha jak i umiejętność rozpoznawania emocji u innych, oddzielania ich od siebie i adekwatnego reagowania na nie, także znajdzie się w katalogu potrzebnych predyspozycji.

Dołożyć należy także focus na sprzedaży, rozwinięte umiejętności komunikacyjne, zaangażowanie i pasję. Skuteczny lider będzie także kreatywny, dostosowuje się do sytuacji, jest napędzany wizją, nie ma nic przeciwko zdrowej rywalizacji z innymi i umie prosić o pomoc. Łączy w sobie określone cechy osobowości wraz konkretnymi naukowymi modelami przywództwa. Połączenie empatii, relacyjności z precyzyjną komunikacją i charyzmą, dodanie do tego elastyczności behawioralnej i poznawczej oraz odwagi, zachowywanie balansu między nastawianiem na człowieka i zadanie, łączenie cech uniwersalnie męskich i kobiecych, a także odporność na stres i nastawienie na rozwój są filarami skutecznego leadershipu. Takie przywództwo, w którym przenikają się cechy osobowości i komepetencje związane z różnymi dyscyplinami: zarządzaniem, marketingiem, ekonomią i psychologią, jest zbiorem określonych taktyk postępowania. Każdy z nas, bazując na swoich cechach i potrzebach, może dobrać odpowiedni model przywództwa i się go nauczyć, stając się tym samym lepszym liderem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stała nauka

Leadershipu i przedsiębiorczości można się nauczyć i każdy biznesmen powinien być wykształcony formalnie lub nieformalnie z zakresu: zarządzania, marketingu, rachunkowości, psychologii, komunikacji. Czyni się to w ramach studiów MBA, najlepiej tych które są prowadzone bizukowo - praktycy biznesu formalnie wykształceni naukowo prezentują rzetelne modele i wiedzę w sposób możliwy do wykorzystania od ręki przez odbiorców w swoich firmach. Dzięki temu prawdopodobieństwo sukcesu znacznie wzrasta. Pewnie dlatego najlepszą odpowiedzią na pytanie, czy ktoś sobie poradzi w biznesie, jest zadanie innego pytania: czy zamierzasz się stale uczyć? Bo jeśli tak, to biznes Cię sowicie wynagrodzi.

dr Mateusz Grzesiak - z zawodu konsultant, psycholog, wykładowca i przedsiębiorca. Z wykształcenia dr zarządzania, dr psychologii, dr pedagogiki. Napisał 24 książki, wykładał w 7 językach w różnych krajach, prowadzi jeden z najpopularniejszych w kraju programów studiów MBA przeznaczony dla przedsiębiorców.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czy będzie podlegał potrąceniom i egzekucji?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

REKLAMA

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

REKLAMA

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA