REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dr Mateusz Grzesiak
dr Mateusz Grzesiak
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych jest ogromna. Jakie predyspozycje są więc potrzebne do założenia firmy? Kto sprawdzi się jako lider, a kto jako szeregowy pracownik?

Aspekty psychologiczne w biznesie

Przedsiębiorczość kusi Polaków - aż 20% z nich chce prowadzić swoją firmę, a 40% pozytywnie ocenia warunki do prowadzenia biznesu w swoim kraju. Walka jest o wysoką stawkę, bo prosperująca firma daje wolność finansową bez sufitu zarobków czy wolność geograficzną - zdalnie prowadzić biznes można z każdego zakątka na ziemi. Nie każdemu się jednak uda, a wśród wielu przyczyn - takich jak warunki ekonomiczne, polityczne, prawne czy gospodarcze - należy też wymienić aspekty psychologiczne. Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych jest ogromna i to jej właśnie poświęcony zostanie poniższy artykuł. Odpowiemy w nim na pytania: Jakie predyspozycje są więc potrzebne do założenia biznesu? Skąd wiedzieć czy sobie poradzę? Jakie osoby sprawdzają się jako liderzy, a jakie jako pracownicy szeregowi? Czy biznes jest dla każdego?

REKLAMA

Lider, freelancer czy pracownik?

REKLAMA

Katalog cech ludzi trafiających do biznesu i osiągających w nim sukces jest otwarty, ale występują w nim uniwersalne cechy pokazujące potrzebne predyspozycje. Znajdują się wśród nich ambicja stawiająca na osiąganie więcej i gotowość do podejmowania ryzyka, która toleruje lęk związany z potencjalnie negatywnymi konsekwencjami. Osoba mającą niską tolerancję na ryzyko lepiej sprawdzi się jako pracownik szeregowy. Ważna jest w biznesie umiejętność uczenia się na błędach, bo większość posunięć - szczególnie na początku - nie przyniesie wymarzonych efektów. Podstawą są zaufanie i szacunek dla zespołu, więc ci którzy ufają tylko sobie i nie chcą delegować powinni zostać freelancerami, bo tam nie będą musieli budować zespołu i nim zarządzać.

Biznes wymaga też orientacji na wynik i mierzenia każdego postawionego celu, więc ktoś wolący proces i niechętny do oceniania siebie po efektach nie nada się do tego zawodu. Sugerowana jest też odpowiedzialność za siebie i innych i gotowość przyjęcia na siebie odpowiedzialności za przebieg zdarzeń. Ci więc, którzy mają tendencję do szukania odpowiedzialności poza sobą i są zewnątrzsterowni, nie odnajdą się dobrze w świecie w którym często trzeba być sterem, żeglarzem i okrętem w jednym, nie wspominając już o prowadzeniu całego zespołu. Rozwijanie się jest też cechą najlepszych przedsiębiorców, bo ten wielowymiarowy zawód w którym trzeba opanować wiele umiejętności wymaga długoterminowych działań i ciągłego uczenia się. Szczególnie ważne są umiejętności miękkie, czyli kompetencje zarządzania myślami, emocjami i zachowaniami, które pomagają osiągać cele osobiste i zawodowe. Deloitte Acces Economics wskazuje, że umiejętności miękkie będą do 2030 roku niezbędne w aż 66% miejsc pracy.

REKLAMA

Konsekwencja sprzyja przedsiębiorcom, więc jeśli ktoś szuka efektów od razu, nie odnajdzie się dobrze w wymagającym cierpliwości biznesie. Trzeba też umieć dobrze przyjmować krytykę, z którą szef - jako osoba niejeden raz będąca na świeczniku - będzie mieć do czynienia znacznie częściej niż pracownik szeregowy. Do cechy dobrych liderów należy też spojrzenie systemowe pozwalające zaobserwować wiele obszarów wymagających zaadresowania - różne działy w organizacji, różne segmenty klientów, różne profile pracowników. Dyscyplina to podstawa, bo pozwala wytrwać w trudnych chwilach. Empatia, definiowana jako zarówno cecha jak i umiejętność rozpoznawania emocji u innych, oddzielania ich od siebie i adekwatnego reagowania na nie, także znajdzie się w katalogu potrzebnych predyspozycji.

Dołożyć należy także focus na sprzedaży, rozwinięte umiejętności komunikacyjne, zaangażowanie i pasję. Skuteczny lider będzie także kreatywny, dostosowuje się do sytuacji, jest napędzany wizją, nie ma nic przeciwko zdrowej rywalizacji z innymi i umie prosić o pomoc. Łączy w sobie określone cechy osobowości wraz konkretnymi naukowymi modelami przywództwa. Połączenie empatii, relacyjności z precyzyjną komunikacją i charyzmą, dodanie do tego elastyczności behawioralnej i poznawczej oraz odwagi, zachowywanie balansu między nastawianiem na człowieka i zadanie, łączenie cech uniwersalnie męskich i kobiecych, a także odporność na stres i nastawienie na rozwój są filarami skutecznego leadershipu. Takie przywództwo, w którym przenikają się cechy osobowości i komepetencje związane z różnymi dyscyplinami: zarządzaniem, marketingiem, ekonomią i psychologią, jest zbiorem określonych taktyk postępowania. Każdy z nas, bazując na swoich cechach i potrzebach, może dobrać odpowiedni model przywództwa i się go nauczyć, stając się tym samym lepszym liderem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stała nauka

Leadershipu i przedsiębiorczości można się nauczyć i każdy biznesmen powinien być wykształcony formalnie lub nieformalnie z zakresu: zarządzania, marketingu, rachunkowości, psychologii, komunikacji. Czyni się to w ramach studiów MBA, najlepiej tych które są prowadzone bizukowo - praktycy biznesu formalnie wykształceni naukowo prezentują rzetelne modele i wiedzę w sposób możliwy do wykorzystania od ręki przez odbiorców w swoich firmach. Dzięki temu prawdopodobieństwo sukcesu znacznie wzrasta. Pewnie dlatego najlepszą odpowiedzią na pytanie, czy ktoś sobie poradzi w biznesie, jest zadanie innego pytania: czy zamierzasz się stale uczyć? Bo jeśli tak, to biznes Cię sowicie wynagrodzi.

dr Mateusz Grzesiak - z zawodu konsultant, psycholog, wykładowca i przedsiębiorca. Z wykształcenia dr zarządzania, dr psychologii, dr pedagogiki. Napisał 24 książki, wykładał w 7 językach w różnych krajach, prowadzi jeden z najpopularniejszych w kraju programów studiów MBA przeznaczony dla przedsiębiorców.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zawody w klasyfikacji od 2026 roku. MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia [Projekt z 9 lipca 2025 r.]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowego rozporządzenia dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Dokument trafił 14 lipca 2025 r. do konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

REKLAMA

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

REKLAMA

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

REKLAMA