REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych

dr Mateusz Grzesiak
dr Mateusz Grzesiak
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych jest ogromna. Jakie predyspozycje są więc potrzebne do założenia firmy? Kto sprawdzi się jako lider, a kto jako szeregowy pracownik?

Aspekty psychologiczne w biznesie

Przedsiębiorczość kusi Polaków - aż 20% z nich chce prowadzić swoją firmę, a 40% pozytywnie ocenia warunki do prowadzenia biznesu w swoim kraju. Walka jest o wysoką stawkę, bo prosperująca firma daje wolność finansową bez sufitu zarobków czy wolność geograficzną - zdalnie prowadzić biznes można z każdego zakątka na ziemi. Nie każdemu się jednak uda, a wśród wielu przyczyn - takich jak warunki ekonomiczne, polityczne, prawne czy gospodarcze - należy też wymienić aspekty psychologiczne. Rola psychiki w osiąganiu sukcesów biznesowych jest ogromna i to jej właśnie poświęcony zostanie poniższy artykuł. Odpowiemy w nim na pytania: Jakie predyspozycje są więc potrzebne do założenia biznesu? Skąd wiedzieć czy sobie poradzę? Jakie osoby sprawdzają się jako liderzy, a jakie jako pracownicy szeregowi? Czy biznes jest dla każdego?

Lider, freelancer czy pracownik?

Katalog cech ludzi trafiających do biznesu i osiągających w nim sukces jest otwarty, ale występują w nim uniwersalne cechy pokazujące potrzebne predyspozycje. Znajdują się wśród nich ambicja stawiająca na osiąganie więcej i gotowość do podejmowania ryzyka, która toleruje lęk związany z potencjalnie negatywnymi konsekwencjami. Osoba mającą niską tolerancję na ryzyko lepiej sprawdzi się jako pracownik szeregowy. Ważna jest w biznesie umiejętność uczenia się na błędach, bo większość posunięć - szczególnie na początku - nie przyniesie wymarzonych efektów. Podstawą są zaufanie i szacunek dla zespołu, więc ci którzy ufają tylko sobie i nie chcą delegować powinni zostać freelancerami, bo tam nie będą musieli budować zespołu i nim zarządzać.

Biznes wymaga też orientacji na wynik i mierzenia każdego postawionego celu, więc ktoś wolący proces i niechętny do oceniania siebie po efektach nie nada się do tego zawodu. Sugerowana jest też odpowiedzialność za siebie i innych i gotowość przyjęcia na siebie odpowiedzialności za przebieg zdarzeń. Ci więc, którzy mają tendencję do szukania odpowiedzialności poza sobą i są zewnątrzsterowni, nie odnajdą się dobrze w świecie w którym często trzeba być sterem, żeglarzem i okrętem w jednym, nie wspominając już o prowadzeniu całego zespołu. Rozwijanie się jest też cechą najlepszych przedsiębiorców, bo ten wielowymiarowy zawód w którym trzeba opanować wiele umiejętności wymaga długoterminowych działań i ciągłego uczenia się. Szczególnie ważne są umiejętności miękkie, czyli kompetencje zarządzania myślami, emocjami i zachowaniami, które pomagają osiągać cele osobiste i zawodowe. Deloitte Acces Economics wskazuje, że umiejętności miękkie będą do 2030 roku niezbędne w aż 66% miejsc pracy.

Konsekwencja sprzyja przedsiębiorcom, więc jeśli ktoś szuka efektów od razu, nie odnajdzie się dobrze w wymagającym cierpliwości biznesie. Trzeba też umieć dobrze przyjmować krytykę, z którą szef - jako osoba niejeden raz będąca na świeczniku - będzie mieć do czynienia znacznie częściej niż pracownik szeregowy. Do cechy dobrych liderów należy też spojrzenie systemowe pozwalające zaobserwować wiele obszarów wymagających zaadresowania - różne działy w organizacji, różne segmenty klientów, różne profile pracowników. Dyscyplina to podstawa, bo pozwala wytrwać w trudnych chwilach. Empatia, definiowana jako zarówno cecha jak i umiejętność rozpoznawania emocji u innych, oddzielania ich od siebie i adekwatnego reagowania na nie, także znajdzie się w katalogu potrzebnych predyspozycji.

Autopromocja

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy

Kup książkę:

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy

Dołożyć należy także focus na sprzedaży, rozwinięte umiejętności komunikacyjne, zaangażowanie i pasję. Skuteczny lider będzie także kreatywny, dostosowuje się do sytuacji, jest napędzany wizją, nie ma nic przeciwko zdrowej rywalizacji z innymi i umie prosić o pomoc. Łączy w sobie określone cechy osobowości wraz konkretnymi naukowymi modelami przywództwa. Połączenie empatii, relacyjności z precyzyjną komunikacją i charyzmą, dodanie do tego elastyczności behawioralnej i poznawczej oraz odwagi, zachowywanie balansu między nastawianiem na człowieka i zadanie, łączenie cech uniwersalnie męskich i kobiecych, a także odporność na stres i nastawienie na rozwój są filarami skutecznego leadershipu. Takie przywództwo, w którym przenikają się cechy osobowości i komepetencje związane z różnymi dyscyplinami: zarządzaniem, marketingiem, ekonomią i psychologią, jest zbiorem określonych taktyk postępowania. Każdy z nas, bazując na swoich cechach i potrzebach, może dobrać odpowiedni model przywództwa i się go nauczyć, stając się tym samym lepszym liderem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stała nauka

Leadershipu i przedsiębiorczości można się nauczyć i każdy biznesmen powinien być wykształcony formalnie lub nieformalnie z zakresu: zarządzania, marketingu, rachunkowości, psychologii, komunikacji. Czyni się to w ramach studiów MBA, najlepiej tych które są prowadzone bizukowo - praktycy biznesu formalnie wykształceni naukowo prezentują rzetelne modele i wiedzę w sposób możliwy do wykorzystania od ręki przez odbiorców w swoich firmach. Dzięki temu prawdopodobieństwo sukcesu znacznie wzrasta. Pewnie dlatego najlepszą odpowiedzią na pytanie, czy ktoś sobie poradzi w biznesie, jest zadanie innego pytania: czy zamierzasz się stale uczyć? Bo jeśli tak, to biznes Cię sowicie wynagrodzi.

dr Mateusz Grzesiak - z zawodu konsultant, psycholog, wykładowca i przedsiębiorca. Z wykształcenia dr zarządzania, dr psychologii, dr pedagogiki. Napisał 24 książki, wykładał w 7 językach w różnych krajach, prowadzi jeden z najpopularniejszych w kraju programów studiów MBA przeznaczony dla przedsiębiorców.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak pokolenie Z buduje swoje kariery. Badanie Pracuj.pl

  Dwadzieścia siedem procent przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2% respondentów. W ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7%, a wśród najmłodszej aż 62%. Jak wynika z badania Pracuj.pl, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Czy to oznacza, że na rynek wchodzą niepewni pracownicy? 

  Branżowe centra umiejętności będą dokształcać młodocianych. Rząd przygotowuje nowe rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności (BCU) to nowa kategoria placówek systemu oświaty. Podstawą prawną ich tworzenia jest nowelizacja Prawa oświatowego. W celu wdrożenia BCU rząd przystąpił do prac nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Informacja na ten temat została zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

  BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

  Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

  Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

  Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

  REKLAMA

  Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

  Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

  PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

  Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

  Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

  Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  REKLAMA

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  REKLAMA