REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wynagrodzenie prokurenta podlega składce zdrowotnej?

Wynagrodzenie prokurenta a ZUS
Wynagrodzenie prokurenta a ZUS
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy wynagrodzenie prokurenta jest oskładkowane?

ODPOWIEDŹ

Autopromocja

Od 1 stycznia 2022 r. osoby powołane do pełnienia danej funkcji zostały objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. W związku z tym powstały wątpliwości, czy prokurent, który dotychczas nie podlegał żadnemu ubezpieczeniu, podlega od 1 stycznia 2022 r. ubezpieczeniu zdrowotnemu. Przepis wprost mówiący o obowiązkowym ubezpieczeniu prokurentów ma wejść w życie 1 lipca 2022 r. Jednakże ZUS wydając indywidualne interpretacje wskazuje, że już od 1 stycznia 2022 r. prokurent podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Na czas udzielania niniejszej odpowiedzi moim zdaniem nie należy odprowadzać składek od wynagrodzenia prokurenta.

UZASADNIENIE

Powołanie to nowy tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. Obowiązek ubezpieczenia powstaje z dniem powołania. Płatnikiem składek jest podmiot wypłacający wynagrodzenie. Składka jest ustalana od wypłaconego wynagrodzenia i jest finansowana ze środków osoby ubezpieczonej. W przypadku, gdy osoba powołana do pełnienia funkcji przed 1 stycznia 2022r. otrzyma w styczniu 2022r. wynagrodzenie należne za grudzień lub okres wcześniejszy 2021r., to wynagrodzenie to nie powinno być uwzględnione w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż jest należne za okres, w którym brak było tytułu do ubezpieczenia.

Nowego przepisu nie stosuje się do osób, które do pełnienia funkcji zostały powołane na podstawie aktu powołania i które jednocześnie pełnią tę funkcję wyłącznie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- na podstawie umowy rodzącej obowiązek ubezpieczenia, czyli pracownicy, zleceniobiorcy,

- jako członkowie rad nadzorczych objęci ubezpieczeniem na podstawie ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Kodem tytułu do ubezpieczenia będzie kod 22 50 XX. Składkę zdrowotną osobie powołanej należy wykazywać w raporcie RCA , ponieważ od 1 stycznia 2022r. kod RZA został zlikwidowany.

Prokurent to pełnomocnik, którego sposób umocowania definiują przepisy Kodeksu cywilnego. Prokury udziela przedsiębiorca i obejmuje ona umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związanych z prowadzeniem przez niego przedsiębiorstwa i Kodeksu spółek handlowych. W efekcie w przypadku prokurenta nie możemy więc mówić o takim „powołaniu”, o jakim spotykamy się w obecnie obowiązujących przepisach, na przykład wtedy, gdy powoływany jest prezes spółki, czy członkowie rady nadzorczej. Prokurent reprezentuje spółkę, ale nią nie zarządza.

Obecnie, na jego podstawie, obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie. Natomiast od 1 lipca 2022 r. mają podlegać osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania oraz prokurenci, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym niezależnie od kwalifikacji do źródła przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Trudno w tym momencie przewidzieć, czy przepis, który wejdzie w życie od 1 lipca 2022 r. zostanie uznany jako doprecyzowanie przepisów już obowiązujących, czy jako nowy przepis obowiązujący od 1 lipca 2022 r. W przypadku pierwszej wersji, ZUS będzie domagał się składek od prokurentów od 1 stycznia 2022 r., w przypadku drugiej wersji składka okaże się obowiązująca od 1 lipca 2022 r.

Podstawa prawna:

art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1285 ze zm.)

Emilia Derucka

Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu RDS ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

REKLAMA

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA