REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wynagrodzenie prokurenta podlega składce zdrowotnej?

Wynagrodzenie prokurenta a ZUS
Wynagrodzenie prokurenta a ZUS
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy wynagrodzenie prokurenta jest oskładkowane?

ODPOWIEDŹ

REKLAMA

Autopromocja

Od 1 stycznia 2022 r. osoby powołane do pełnienia danej funkcji zostały objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. W związku z tym powstały wątpliwości, czy prokurent, który dotychczas nie podlegał żadnemu ubezpieczeniu, podlega od 1 stycznia 2022 r. ubezpieczeniu zdrowotnemu. Przepis wprost mówiący o obowiązkowym ubezpieczeniu prokurentów ma wejść w życie 1 lipca 2022 r. Jednakże ZUS wydając indywidualne interpretacje wskazuje, że już od 1 stycznia 2022 r. prokurent podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Na czas udzielania niniejszej odpowiedzi moim zdaniem nie należy odprowadzać składek od wynagrodzenia prokurenta.

UZASADNIENIE

Powołanie to nowy tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. Obowiązek ubezpieczenia powstaje z dniem powołania. Płatnikiem składek jest podmiot wypłacający wynagrodzenie. Składka jest ustalana od wypłaconego wynagrodzenia i jest finansowana ze środków osoby ubezpieczonej. W przypadku, gdy osoba powołana do pełnienia funkcji przed 1 stycznia 2022r. otrzyma w styczniu 2022r. wynagrodzenie należne za grudzień lub okres wcześniejszy 2021r., to wynagrodzenie to nie powinno być uwzględnione w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż jest należne za okres, w którym brak było tytułu do ubezpieczenia.

Nowego przepisu nie stosuje się do osób, które do pełnienia funkcji zostały powołane na podstawie aktu powołania i które jednocześnie pełnią tę funkcję wyłącznie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- na podstawie umowy rodzącej obowiązek ubezpieczenia, czyli pracownicy, zleceniobiorcy,

- jako członkowie rad nadzorczych objęci ubezpieczeniem na podstawie ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Kodem tytułu do ubezpieczenia będzie kod 22 50 XX. Składkę zdrowotną osobie powołanej należy wykazywać w raporcie RCA , ponieważ od 1 stycznia 2022r. kod RZA został zlikwidowany.

Prokurent to pełnomocnik, którego sposób umocowania definiują przepisy Kodeksu cywilnego. Prokury udziela przedsiębiorca i obejmuje ona umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związanych z prowadzeniem przez niego przedsiębiorstwa i Kodeksu spółek handlowych. W efekcie w przypadku prokurenta nie możemy więc mówić o takim „powołaniu”, o jakim spotykamy się w obecnie obowiązujących przepisach, na przykład wtedy, gdy powoływany jest prezes spółki, czy członkowie rady nadzorczej. Prokurent reprezentuje spółkę, ale nią nie zarządza.

Obecnie, na jego podstawie, obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie. Natomiast od 1 lipca 2022 r. mają podlegać osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania oraz prokurenci, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym niezależnie od kwalifikacji do źródła przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Trudno w tym momencie przewidzieć, czy przepis, który wejdzie w życie od 1 lipca 2022 r. zostanie uznany jako doprecyzowanie przepisów już obowiązujących, czy jako nowy przepis obowiązujący od 1 lipca 2022 r. W przypadku pierwszej wersji, ZUS będzie domagał się składek od prokurentów od 1 stycznia 2022 r., w przypadku drugiej wersji składka okaże się obowiązująca od 1 lipca 2022 r.

Podstawa prawna:

art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1285 ze zm.)

Emilia Derucka

Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA