Czy wynagrodzenie prokurenta podlega składce zdrowotnej?
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
REKLAMA
Od 1 stycznia 2022 r. osoby powołane do pełnienia danej funkcji zostały objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. W związku z tym powstały wątpliwości, czy prokurent, który dotychczas nie podlegał żadnemu ubezpieczeniu, podlega od 1 stycznia 2022 r. ubezpieczeniu zdrowotnemu. Przepis wprost mówiący o obowiązkowym ubezpieczeniu prokurentów ma wejść w życie 1 lipca 2022 r. Jednakże ZUS wydając indywidualne interpretacje wskazuje, że już od 1 stycznia 2022 r. prokurent podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Na czas udzielania niniejszej odpowiedzi moim zdaniem nie należy odprowadzać składek od wynagrodzenia prokurenta.
UZASADNIENIE
Powołanie to nowy tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. Obowiązek ubezpieczenia powstaje z dniem powołania. Płatnikiem składek jest podmiot wypłacający wynagrodzenie. Składka jest ustalana od wypłaconego wynagrodzenia i jest finansowana ze środków osoby ubezpieczonej. W przypadku, gdy osoba powołana do pełnienia funkcji przed 1 stycznia 2022r. otrzyma w styczniu 2022r. wynagrodzenie należne za grudzień lub okres wcześniejszy 2021r., to wynagrodzenie to nie powinno być uwzględnione w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż jest należne za okres, w którym brak było tytułu do ubezpieczenia.
Nowego przepisu nie stosuje się do osób, które do pełnienia funkcji zostały powołane na podstawie aktu powołania i które jednocześnie pełnią tę funkcję wyłącznie:
- na podstawie umowy rodzącej obowiązek ubezpieczenia, czyli pracownicy, zleceniobiorcy,
- jako członkowie rad nadzorczych objęci ubezpieczeniem na podstawie ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym.
Kodem tytułu do ubezpieczenia będzie kod 22 50 XX. Składkę zdrowotną osobie powołanej należy wykazywać w raporcie RCA , ponieważ od 1 stycznia 2022r. kod RZA został zlikwidowany.
Prokurent to pełnomocnik, którego sposób umocowania definiują przepisy Kodeksu cywilnego. Prokury udziela przedsiębiorca i obejmuje ona umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związanych z prowadzeniem przez niego przedsiębiorstwa i Kodeksu spółek handlowych. W efekcie w przypadku prokurenta nie możemy więc mówić o takim „powołaniu”, o jakim spotykamy się w obecnie obowiązujących przepisach, na przykład wtedy, gdy powoływany jest prezes spółki, czy członkowie rady nadzorczej. Prokurent reprezentuje spółkę, ale nią nie zarządza.
Obecnie, na jego podstawie, obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie. Natomiast od 1 lipca 2022 r. mają podlegać osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania oraz prokurenci, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym niezależnie od kwalifikacji do źródła przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Trudno w tym momencie przewidzieć, czy przepis, który wejdzie w życie od 1 lipca 2022 r. zostanie uznany jako doprecyzowanie przepisów już obowiązujących, czy jako nowy przepis obowiązujący od 1 lipca 2022 r. W przypadku pierwszej wersji, ZUS będzie domagał się składek od prokurentów od 1 stycznia 2022 r., w przypadku drugiej wersji składka okaże się obowiązująca od 1 lipca 2022 r.
Podstawa prawna:
art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1285 ze zm.)
Emilia Derucka
Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat