REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zaangażowanie pracowników

Pozytywne nastawienie, zainteresowanie, gotowość do większego wysiłku, a czasem nawet ekscytacja powierzonymi zadaniami, oznacza zaangażowanie pracowników do wykonywania swojej pracy w jak najlepszy sposób. Zadaniem firmy jest wykorzystanie wszystkich możliwych środków, niezbędnych do rozwoju tego typu zachowań, czyli zastosowanie tzw. strategii zaangażowania.

Gdzie najlepiej pracować? Lista Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce 2013

Lista Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce ogłaszana jest przez Instytut Great Place to Work®. 20 marca 2013 r. została ogłoszona już po raz piąty. Sprawdź, gdzie jest najlepiej pracować w Polsce.

Jeden okres zasiłkowy - jakie niezdolności do pracy należy zliczać

Ubezpieczony, który jest niezdolny do pracy z powodu kilku różnych następujących po sobie schorzeń, ma prawo do świadczeń chorobowych za okres trwania każdej z tych nieobecności. Aby w takim przypadku prawidłowo ustalić okres zasiłkowy, należy wziąć pod uwagę rodzaj schorzenia i ewentualne przerwy między okresami niezdolności do pracy. Jakie niezdolności do pracy obejmuje jeden okres zasiłkowy?

Ruchomy czas pracy

Ruchomy czas pracy pozwoliłby pracownikowi na rozpoczęcie pracy o wybranej przez siebie godzinie. Zmianami w Kodeksie pracy zajmuje się obecnie Sejm.

REKLAMA

Dyskryminacja pracowników

Dyskryminacja pracowników jako zdarzenie powodujące nierówne traktowanie w zatrudnieniu stanowi podstawę wystąpienia przez pracownika na drogę sądową. Powinien uprawdopodobnić zarzut nierównego traktowania. Na pracodawcę przechodzi wówczas ciężar dowodu, że kierował się obiektywnymi powodami.

Strajk nie zniechęca rządu do rozmów ze związkowcami

Strajk na Śląsku i w Zagłębiu nie zniechęca rządu do rozmów ze związkowcami - deklaruje minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak - Kamysz. Minister podkreślał w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że rząd spełnił wiele postulatów związkowców.

Przegrywanie jest sztuką

Warto popełniać błędy, bo na nich uczymy się najłatwiej - przekonują psycholodzy. Strach przed pomyłką blokuje kreatywność, demobilizuje i wpędza w pułapkę perfekcjonizmu.

Dla Polaków coraz mniej ważna wysokość pensji. Liczy się stabilność firmy i perspektywy zatrudnienia

Kryzys gospodarczy zmienił priorytety polskich pracowników. Od wysokiej pensji, która jeszcze dwa lata temu była najważniejszym kryterium wyboru pracy, dziś pracownicy bardziej cenią stabilną sytuację firmy. Kolejne kryterium to bezpieczeństwo zatrudnienia. Wysokość wynagrodzenia Polscy pracownicy, którzy wzięli udział w badaniu Randstad Award 2013 wymienili dopiero na piątym miejscu.

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Z Obwieszczenia Prezesa ZUS w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2013 r. wynika, że wskaźnik waloryzacji dla II kwartału 2013 r. wynosi 105,5 %.

Odprawa pieniężna - jak rozliczyć zwrot nienależnie wypłaconej

Odprawa pieniężna stanowi świadczenie wypłacane pracownikowi w przypadku rozwiązania umowy o pracę z przyczyn dotyczących pracodawcy. Pracownik ma prawo odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę, w wyniku czego może zostać przywrócony do pracy. Jak rozliczyć zwrot nienależnie wypłaconej odprawy pieniężnej?

Związki zawodowe – funkcje

Związki zawodowe jako organizacje pracowników pełnią przede wszystkim funkcje reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych.

Pracownicy 50+ potrzebują rozsądnego wsparcia

Eksperci Pracodawców RP sceptycznie odnoszą się do pomysłu związków zawodowych, dotyczącego przyznawania pracownikom powyżej 50. roku życia dodatkowych dni wolnych, których koszty musieliby pokryć pracodawcy. – Wejście w życie propozycji w tej formie może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych – ostrzegają eksperci Pracodawców RP.

E-deklaracje ułatwiają rozliczenie z fiskusem

Oszczędność czasu, ale także możliwość uniknięcia błędów. To główne zalety internetowego rozliczenia się z fiskusem. E-deklaracje cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków.

Czym jest ukryta komunikacja?

Jedną z barier utrudniających efektywną komunikację są tzw. komunikaty ukryte. Na czym polega "komunikacja ukryta"?

Zrezygnujmy z doby pracowniczej

Obecna definicja doby pracowniczej utrudnia racjonalną organizację czasu pracy. W efekcie pracodawcy ponoszą duże koszty i nie zgadzają się na ustalenie ruchomego czasu pracy, na czym z kolei bardzo zależy pracownikom, którzy dzięki temu mogą łączyć obowiązki zawodowe z życiem prywatnym i rodzinnym - uważa PKPP Lewiatan.

Stażysta z urzędu pracy - uprawnienia pracownicze

Stażysta z urzędu pracy nie zawiera z pracodawcą umowy o pracę, a świadczona w ramach stażu praca nie jest stosunkiem pracy. Stażystom przysługują jednak niektóre uprawnienia pracownicze. Pracodawcy muszą im zapewnić np. część świadczeń wynikających z przepisów bhp czy płatne dni wolne.

Miesięczna informacja o bezrobociu rejestrowanym w Polsce w lutym 2013 roku

W lutym 2013 r. odnotowano wzrost liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia.

Niższe stawki za nadgodziny - propozycja Lewiatana

Lewiatan proponuje niższe stawki za nadgodziny. Poprzez obniżenie stawek za nadgodziny, które są w naszym kraju zbyt wysokie w porównaniu z innymi państwami, zmniejszymy koszty pracy i zwiększymy liczbę nowo tworzonych miejsc pracy - uważa PKPP Lewiatan.

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu doznania stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu doznania stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje pracownikowi w następstwie wypadku przy pracy bądź choroby zawodowej. Otrzymuje je sam ubezpieczony lub uprawniony członek rodziny. Ile wynosi kwota odszkodowania?

Ratunek dla zniechęconych poszukiwaniem pracy

Przybywa osób, których poszukiwania pracy nie przynoszą żadnych rezultatów. W sytuacji długotrwałego i bezskutecznego szukania zatrudnienia może warto zainteresować się sprzedażą bezpośrednią.

Zmiana protokołu pokontrolnego przez inspektora ZUS - skutki dla przedsiębiorcy

W niektórych przypadkach inspektorzy ZUS po przeprowadzeniu kontroli wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych przez płatnika składek sporządzają protokół pokontrolny zawierający inne wnioski niż protokół sporządzony podczas kontroli, która miała miejsce wcześniej, mimo że stan faktyczny, jaki był wówczas kontrolowany, nie uległ zmianie. Jakie skutki dla przedsiębiorcy ma zmiana protokołu pokontrolnego?

Postaw na siebie!

Dlaczego jedni ludzie potrafią zmieniać swoje życie na lepsze, a inni nie? Chcesz zawsze liczyć na kogoś innego? Musisz wiedzieć, że najlepiej postawić na siebie.

Odpisz 1% przy rozliczaniu podatku

Przy rozliczaniu podatku za ubiegły rok warto pamiętać odpisaniu 1 procentu na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Obniżenie wymiaru czasu pracy - ponowny wniosek

Pracownik może zamiast urlopu wychowawczego złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż ½ pełnego wymiaru czasu pracy. Czy istnieje możliwość ponownego złożenia wniosku?

Kwiecień 2013: 900 mln zł na podwyżki dla nauczycieli akademickich

Resort ma rozdysponować 900 mln zł na podwyżki dla nauczycieli akademickich. Kwiecień 2013 r. to termin przekazania uczelniom informacji o wysokości dotacji na ten cel. Największe uniwersytety mogą dostać nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Bezrobotni: składka ważniejsza od pracy

Powiat nyski znalazł receptę na fikcyjnych bezrobotnych. Jeśli wdroży ją rząd, zyskają wszyscy - pisze "Rzeczpospolita".

Odprawa rentowa po ustaniu zatrudnienia

Odprawa rentowa to świadczenie pieniężne wypłacane w związku z przejściem pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy prawo do odprawy rentowej może zostać nabyte już po ustaniu zatrudnienia?

Będzie strajk Solidarności

Będzie strajk generalny na Śląsku a później, być może w całym kraju.

Resort pracy: ponad 3 mld złotych na walkę z bezrobociem, m.in. wśród młodych

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy w tym roku blisko 3,3 mld złotych dla powiatowych urzędów pracy na aktywizację bezrobotnych. Ze wsparcia będą mogli skorzystać w dużej mierze młodzi ludzie, którym resort pracy pomaga rozpocząć karierę zawodową poprzez program „Młodzi na rynku pracy”. W ciągu kilku miesięcy ubiegłego roku skorzystało z niego 3 tysiące osób przed 30. rokiem życia. Ale urzędy pracy będą się skupiać również na wparciu dla bezrobotnych rodziców i osób 50+.

Spory zbiorowe – mediacje

Spory zbiorowe wszczynają podmioty reprezentujące interesy pracownicze. Następnie pracodawcy niezwłocznie podejmują rokowania. W przypadku braku zawarcia porozumienia przeprowadza się mediacje.

Marszałek Sejmu: związki powinny być odpowiedzialne, by nie doprowadzić do wariantu cypryjskiego

Związkowcy powinni czuć się odpowiedzialni za kraj. W ten sposób marszałek Sejmu odniosła się do zapowiedzianego na 26 marca strajku generalnego na Śląsku.

Składki na ubezpieczenia społeczne młodocianych

Składki na ubezpieczenie społeczne młodocianych uzależnione są od roku nauki i okresu ubezpieczenia młodego pracownika oraz od podmiotu finansującego składki. Może nim być płatnik/pracodawca bądź ubezpieczony/pracownik.

Politycy: Premie powinny być jawne

Politycy niemal jednogłośnie przyznają: wynagrodzenia i premie osób publicznych powinny być jawne. Goście radiowej Trójki są zdania, że nagrody dla spółki PL 2012 były przyznane niesłusznie.

Zasady współdziałania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Straży Pożarnej

Zasady współdziałania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Straży Pożarnej zostały ustalone 12 marca 2013 r. w porozumieniu pomiędzy Głównym Inspektorem Pracy a Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej.

GUS - przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2013 r.

18 marca 2013 r. Prezes GUS podał informacje dotyczące przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2013 r.

Czas postawić na nauczanie zawodu – przekonuje prezes Związku Rzemiosła Polskiego

Dualny system kształcenia, polegający na łączeniu edukacji z praktykami zawodowymi, daje korzystne rezultaty na rynku pracy. Dzięki niemu młodzi ludzie szybciej zdobywają konkretne kwalifikacje zawodowe.

Składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 2013

ZUS ustalił składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za styczeń - grudzień 2013 r. dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

"Matki I kwartału" chcą wcześniejszej ustawy rodzicielskiej

"Matki I kwartału" zapowiadają walkę o wcześniejsze wydłużenie urlopów rodzicielskich. Gdyby odpowiednia ustawa weszła w życie do 10 czerwca wydłużony, 12 miesięczny urlop przysługiwałby rodzicom wszystkich urodzonych w tym roku.

Minimalne wynagrodzenie za pracę 2013

Zgodnie z art. 65 ust. 4 Konstytucji RP minimalne wynagrodzenie za pracę lub sposób ustalania jego wysokości określa ustawa. W związku z tym 1 stycznia 2003 r. weszła w życie ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W roku 2013 wynosi 1600 zł.

Chorobowe zależy od listonosza

Jesteś na zwolnieniu lekarskim? Możesz je stracić nie z własnej winy - ostrzega "Nasz Dziennik".

Umowy na czas określony z limitem

Związki zawodowe przechodzą do ofensywy legislacyjnej i chcą zmian w umowach.

Uprawnienia do wykonywania pracy - utrata podczas urlopu

Uprawnienia do wykonywania pracy w postaci prawa jazdy stanowią element warunkujący dopuszczalność pracy na stanowisku kierowcy. Czy pracodawca może zwolnić pracownika będącego kierowcą, który podczas urlopu wypoczynkowego utracił prawo jazdy?

Spór zbiorowy - wszczęcie

Spór zbiorowy pracowników z pracodawcą może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników. Kiedy następuje jego wszczęcie?

Ważne terminy na najbliższe dni

Zgodnie z terminarzem kadrowca w okresie najbliższych siedmiu dni należy pamiętać o dwóch datach: 15 marca (dziś) oraz 20 marca (środa) 2013 r.

Będą składki na ZUS od zleceń

Umowy zlecenie zostaną oskładkowane. Pracodawcy będą musieli odprowadzać od nich ZUS.

Wynagrodzenie młodocianych 2013

Wynagrodzenie młodocianych w 2013 r. ponownie wzrosło. Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego otrzymują wynagrodzenie na podstawie postanowień szczególnych. Od 1 czerwca 2013 r. do 31 sierpnia 2013 r. obowiązują nowe stawki minimalne uzależnione od roku nauki młodocianego.

Przerwa w pracy a wypadek przy pracy – orzecznictwo Sądu Najwyższego

Wypadek przy pracy może nastąpić podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych. Przerwa w pracy w postaci zajęcia miejsca pasażera i oddania prowadzenia pojazdu innej osobie przez pracownika będącego kierowcą stanowi odstąpienie od osobistego wykonywania obowiązków pracowniczych. Zdarzenie powstałe podczas przerwy nie może być więc uznane za wypadek przy pracy.

ZUS na Targach Aktywni 50+ w Poznaniu

Komu i na jakich zasadach przysługują świadczenia z ZUS? Ile można dorobić na emeryturze? Jakie składki potrącane są zarobkującemu renciście? Kiedy przysługuje zasiłek chorobowy? Kto skorzysta z bezpłatnej rehabilitacji ZUS? A także: jak aktywnie kontaktować się z ZUS bez wychodzenia z domu? - na te i inne pytania odpowiedzą eksperci ZUS w trakcie Targów Aktywni 50+ w Poznaniu.

Francuzi pomagają polskiej młodzieży wejść na rynek pracy

Francuskie globalne firmy przyjmują na płatne staże w Polsce osoby z tzw. trudnych domów. Chcą im ułatwić start na rynku pracy. To nie tylko pomoc, ale także projekt biznesowy dla takich marek jak Sodexo, L’Oreal Professionnel czy Dalkia, bo dzięki niemu pozyskują młodych, zaangażowanych pracowników. Na cały program wspierania młodych Francuzi przeznaczyli już 22 tys. euro.

Jak ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej na rok składkowy, który zacznie się 1 kwietnia 2013 r.

Od 1 kwietnia 2013 r. do 31 marca 2014 r. będzie trwał nowy rok składkowy na ubezpieczenie wypadkowe. Płatnicy składek, którym stopy procentowej składki na to ubezpieczenie nie określi ZUS, sami muszą ustalić jej wysokość na wskazany okres.

REKLAMA