REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana protokołu pokontrolnego przez inspektora ZUS - skutki dla przedsiębiorcy

Kontrola ZUS - protokół. /Fot. Fotolia
Kontrola ZUS - protokół. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W niektórych przypadkach inspektorzy ZUS po przeprowadzeniu kontroli wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych przez płatnika składek sporządzają protokół pokontrolny zawierający inne wnioski niż protokół sporządzony podczas kontroli, która miała miejsce wcześniej, mimo że stan faktyczny, jaki był wówczas kontrolowany, nie uległ zmianie. Jakie skutki dla przedsiębiorcy ma zmiana protokołu pokontrolnego?

Wątpliwości powoduje kwestia dopuszczalności i skutków prawnych zmiany protokołu kontroli inspektorów ZUS. Chodzi o to, czy stanowisko zawarte w protokole kontroli np. sprzed 2 lat w przypadku, gdy nie zmienił się stan prawny w tym zakresie, jak również stan faktyczny, a postępowanie przedsiębiorcy jest identyczne jak sprzed poprzedniej kontroli ZUS, jest wiążące dla inspektorów kontroli.

Autopromocja

Wszczęcie kontroli

Inspektorzy ZUS wszczynają kontrolę u płatnika składek po okazaniu legitymacji służbowej i doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Po jej przeprowadzeniu ustalenia pokontrolne wnosi się do protokołu kontroli, które zawierają m.in.:

  • określenie zakresu kontroli;
  • czas trwania kontroli z określeniem daty wszczęcia i zakończenia kontroli oraz z wymienieniem dni przerwy w kontroli;
  • opis dokonanych ustaleń z podaniem podstaw prawnych;
  • przedstawienie dowodów;
  • pouczenie o prawie do złożenia zastrzeżeń.

Zobacz: Składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 2013

Zakres kontroli

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontrolę przeprowadzają inspektorzy ZUS i może ona obejmować w szczególności:

  • zgłaszanie do ubezpieczeń społecznych;
  • prawidłowość i rzetelność obliczania, potrącania i opłacania składek oraz innych składek i wpłat, do których pobierania zobowiązany jest ZUS;
  • ustalanie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych i wypłacanie tych świadczeń oraz dokonywanie rozliczeń z tego tytułu;
  • prawidłowość i terminowość opracowywania wniosków o świadczenia emerytalne i rentowe;
  • wystawianie zaświadczeń lub zgłaszanie danych dla celów ubezpieczeń społecznych.

Podczas przeprowadzania kontroli inspektor ZUS ma prawo badać wszelkie księgi, dokumenty finansowo-księgowe i osobowe oraz inne nośniki informacji związane z zakresem kontroli, dokonywać oględzin i spisu składników majątku płatników zalegających z zapłatą należności z tytułu składek (art. 86 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Zobacz: Najczęstsze błędy płatników składek

Protokół kontroli można kwestionować

Problem skutków sporządzenia protokołu kontroli został poruszony w interpelacji poselskiej (nr 9378) w sprawie charakteru i skutków stanowiska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zawartego w protokole kontroli, skierowanej do Ministra Pracy i Polityki Społecznej. W odpowiedzi resort pracy podkreślił, że obowiązkiem inspektora kontroli Zakładu jest pełne i rzetelne udokumentowanie ustaleń kontroli. Istota, funkcja i cel kontroli są inne niż istota, funkcja i cel postępowania administracyjnego. W kontroli nie podejmuje się czynności procesowych prowadzących do przyznania stronie prawa lub nałożenia obowiązku, lecz zmierza się do wykrycia nieprawidłowości i umożliwienia ich usunięcie kontrolowanemu płatnikowi składek.

Co do zasady, protokół kontroli nie zawiera stanowiska ZUS, lecz opis dokonanych ustaleń (stan faktyczny). Opis stanu faktycznego utrwalony w protokole kontroli jest wynikiem badania materiału dowodowego i odnosi się do konkretnej kontroli. Natomiast w sytuacji, gdy podczas kontroli w sposób nietrafny został rozpoznany stan faktyczny i zawarty w protokole kontroli, mamy do czynienia z błędem inspektora kontroli Zakładu – stwierdził resort pracy. Ministerstwo podkreśliło, że protokół kontroli i wydana na jego podstawie decyzja ZUS podlegają weryfikacji sądowej.

(!)

Protokół kontroli sporządzony przez inspektora kontroli i wydana na jego podstawie decyzja ZUS podlegają weryfikacji sądowej.

Podczas kontroli występują przypadki, w których (w wyniku czynności kontrolnych prowadzonych przez inspektora kontroli ZUS) stan przedstawiony przez pytającego jest odmienny od stanu faktycznego ustalonego w toku kontroli. Jeżeli płatnik kwestionuje wyniki kontroli, może:

  • złożyć pisemne zastrzeżenia do protokołu kontroli w terminie 14 dni od jego otrzymania,
  • wskazać równocześnie dowody na swoje twierdzenia.

Zobacz także: Składki na ubezpieczenie społeczne młodocianych

PRZYKŁAD

W firmie Pol Sp. z o.o. miała miejsce kontrola ZUS. Inspektorzy badali w szczególności zgłaszanie do ubezpieczeń społecznych oraz prawidłowość i rzetelność obliczania, potrącania i opłacania składek oraz innych składek i wpłat, do których pobierania zobowiązany jest ZUS. Podczas kontroli okazało się, że 3 osoby nie zostały zgłoszone do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Inspektor kontroli zawarł to w protokole kontroli zobowiązując jednocześnie płatnika do dokonania zgłoszeń tych osób. Po otrzymaniu protokołu płatnik wniósł pisemne zastrzeżenia do części dotyczącej brakujących zgłoszeń i dołączył wydruki dokumentów zgłoszeniowych oraz potwierdzenie ich wysłania do ZUS. Takie postępowanie płatnika jest uzasadnione i prawidłowe.

Inspektor kontroli ma w takim przypadku obowiązek rozpatrzyć zgłoszone zastrzeżenia i w razie potrzeby podjąć dodatkowe czynności kontrolne. O sposobie rozpatrzenia zastrzeżeń płatnik składek jest informowany na piśmie. Protokół kontroli stanowi podstawę do wydania decyzji np. o ustaleniu wymiaru składek i ich poboru.

Autopromocja

Jeżeli zastrzeżenia płatnika do protokołu kontroli nie zostaną uwzględnione przez inspektora ZUS i w związku z tym zostanie wydana decyzja nakazująca zapłatę składek wraz z odsetkami, płatnik może odwołać się od takiej decyzji wyłącznie do sądu.

Zobacz również: Forum Kadry - ZUS i Płace

(!)

Jeżeli płatnik kwestionuje wyniki kontroli, może złożyć pisemne zastrzeżenia do protokołu kontroli w terminie 14 dni od jego otrzymania.

Czytaj także w Snp 12/2011 jak postępować w sytuacji nienależnego opłacenia składek czy stwierdzenia powstania nadpłaty na innym tle.

Podstawa prawna:

● art. 86–97 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sposób na płace
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zwolnienie lekarskie na urlopie

    Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

    Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

    Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
     

    Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

    Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

    Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

    Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

    REKLAMA

    Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

    Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

    Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

    Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

    Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

    Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

    Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

    Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

    REKLAMA

    Dyżur 2024

    Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

    Efektywne zarządzanie rozwojem zawodowym pracowników: Studium przypadku

    W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, kluczową rolę w osiąganiu sukcesu odgrywa efektywne zarządzanie rozwojem zawodowym pracowników. Studium przypadku firmy XYZ stanowi doskonały przykład na to, jak skuteczne strategie w tej dziedzinie przyczyniają się do wzrostu wydajności i zaangażowania zespołu. 

    REKLAMA