REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawnienia do wykonywania pracy - utrata podczas urlopu

Utrata uprawnień do wykonywania pracy. /Fot. Fotolia
Utrata uprawnień do wykonywania pracy. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Uprawnienia do wykonywania pracy w postaci prawa jazdy stanowią element warunkujący dopuszczalność pracy na stanowisku kierowcy. Czy pracodawca może zwolnić pracownika będącego kierowcą, który podczas urlopu wypoczynkowego utracił prawo jazdy?

Kierowca, który w czasie urlopu wypoczynkowego, prowadził prywatny samochód w stanie nietrzeźwości, może zostać zwolniony przez pracodawcę. W razie skazania za przestępstwo z art. 178a Kodeksu karnego podmiot zatrudniający ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Autopromocja

Prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości

Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż wyżej określony podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Zakaz prowadzenia pojazdów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednym z dostępnych środków karnych jest zakaz prowadzenia pojazdów (art. 39 Kodeksu karnego). Zgodnie z art. 42 Kodeksu karnego w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji sąd może orzec zakaz prowadzenia określonego rodzaju pojazdów. Dotyczy to w szczególności przypadków, gdy z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

Zobacz także: Utrata uprawień do wykonywania zawodu

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest najczęstszą przyczyną rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia na skutek utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy. Przestępstwo ma charakter umyślny, co powoduje, że zawsze zachodzi przesłanka zawinienia utraty uprawnień przez pracownika.

Na podstawie art. 52 Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:

  1. ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
  2. popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
  3. zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Zobacz również: Zwolnienie pracownika z powodu utraty uprawnień

Ostatnia przesłanka dotyczy m.in. utraty prawa jazdy w przypadku kierowcy. Jeśli zakres obowiązków pracownika obejmuje jazdę samochodem, prawo jazdy stanowi uprawnienie konieczne do wykonywania pracy.

Aby pracodawca mógł rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia, muszą zaistnieć trzy okoliczności: trwała utrata uprawnień, konieczność tych uprawnień do wykonywania pracy oraz zawinienie po stronie pracownika. Wina umyślna występuje także wtedy, gdy pracownik dopuszcza się lekkich postaci niedbalstwa i lekkomyślności. Utrata uprawnień nie musi wiązać się z naruszeniem obowiązków pracowniczych. Może dotyczyć zachowań spoza stosunku pracy. Powinna być stwierdzona orzeczeniem bądź decyzją odpowiedniego podmiotu.

Trwałość utraty uprawnień oznacza, że niezbędne jest orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów. Jeżeli sprawca przestępstwa został zatrzymany przez policję, a nie doszło jeszcze do orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, nie ma podstaw do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia.

Zobacz także: Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie

Termin

Pracodawca ma 1 miesiąc na złożenie oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia. Bieg terminu rozpoczyna się z chwilą powzięcia przez pracodawcę wiarygodnych informacji o zawinionej utracie uprawnień. Należy o nim pamiętać, gdyż jego przekroczenie może skutkować przegraniem procesu o odszkodowanie bądź przywrócenie pracownika do pracy.

Forma

Pracodawca ma obowiązek złożenia oświadczenia w formie pisemnej. Gdyby w danym zakładzie pracy działała organizacja związkowa, powinien skonsultować z nią swój zamiar. Przepisy nie przewidują konieczności dokonania konsultacji w formie pisemnej. Jednak pracodawca powinien tego dopilnować w celu dokumentacji wywiązania się ze zobowiązania.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 1997 Nr 88, poz. 553 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA