Francuzi pomagają polskiej młodzieży wejść na rynek pracy
REKLAMA
– Wspieranie tego projektu oznacza dla nas także to, że możemy pozyskać bardzo dobrze przygotowanych ludzi: zaangażowanych, pełnych pasji, pewnych siebie, będących dobrymi pracownikami. Byłbym zadowolony witając kilkoro ze stażystów jako pracowników w Novotel Warszawa Centrum albo w Novotel Warszawa Lotnisko – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Laurent Picheral, prezes zarządu Orbis.
REKLAMA
Prezes Orbisu liczy, że co najmniej połowa uczestników programu zostanie zatrudniona po okresie stażu na stałe. I jak podkreśla, wiele wskazuje na to, że to założenie zostanie zrealizowane.
To właśnie pracownicy hotelu Novotel Warszawa Centrum (należącego do grupy hotelowej Orbis) zainicjowali projekt „Accordeon samodzielności” i zwrócili się do Fundacji Accor o pomoc merytoryczną i finansową. Fundacja ta wspiera działania non-profit firmy Accor – strategicznego partnera grupy hotelowej Orbis. Następnie Accor przekazała 22 tys. euro „Fundacji Dzieci Niczyje”, największej w Polsce organizacji pozarządowej zajmującej się pomocą dzieciom i młodzieży. Projekt jest realizowany przez te dwie organizacje.
Zobacz także: Zaczynają skutkować interwencje na rynku pracy
W pierwszej edycji projektu udział wzięło siedem firm: Sodexo, L’Oreal Professionnel, Norauto, GEFCO, Dalkia Warszawa oraz Novotel Warszawa Centrum i Novotel Warszawa Airport. Wszystkie to globalne marki z francuskim kapitałem.
– To jest prośba Fundacji Accor, która jest francuską organizacją pozarządową i do tych firm kierowaliśmy się w pierwszej kolejności – tłumaczy Maria Keller-Hamela, członkini zarządu Fundacji Dzieci Niczyje. – Niektóre firmy same się zgłaszały z chęcią dołączenia do „Accordeonu samodzielności”, co jest szczególne istotne, bo przedsiębiorcy chcą takich ludzi, którzy od początku są z nimi, są szkoleni według ich standardów.
Jak podaje „Fundacja Dzieci Niczyje” w Polsce 70 tys. dzieci wychowuje się poza rodziną, co oznacza, że ich start na rynku pracy jest szczególnie trudny. W ramach programu „Accordeon samodzielności” te młode osoby otrzymują możliwość odbycia płatnego stażu w firmach oraz pomoc psychologiczną.
– Dostają miejsca stażowe w fajnych, dużych firmach z francuskim kapitałem. Ale zanim zostaną tam skierowane, odbywają długie i żmudne przygotowania, polegające na szkoleniu i wsparciu psychologicznym – informuje Joanna Marszał, psycholog z „Fundacji Dzieci Niczyje”. – To są takie małe kroki, które mają doprowadzić do tego, żeby staż zakończył się sukcesem i żeby stażyści zostali w tych firmach lub poradzili sobie na rynku pracy w inny sposób.
Marie-Caroline Bizet, dyrektor Fundacji Accor podkreśla, że ważnym aspektem jest oparcie działań organizacji o lokalne potrzeby. Dlatego tak ważna jest współpraca z polskimi pracownikami, którzy zainicjowali ten program.
– Jesteśmy dumni z tego, że to ludzie stąd wskazują nam jak wspierać innych Polaków. Nasze podstawowe idee to właśnie wspieranie projektów socjalnych, które rzeczywiście pomagają ludziom, bo dzięki nim stają się autonomiczni. Co więcej, w te projekty muszą być też zaangażowani pracownicy naszej grupy – mówi Marie-Caroline Bizet.
Zobacz również serwis: Działalność socjalna
Fundacja Accor wspiera ponad 150 projektów w 35 krajach. Pierwsza edycja „Accordeonu samodzielności” rozpoczęła się w sierpniu 2012 roku. Wówczas 18 osób w wieku 18-21 lat podjęło płatne staże w firmach partnerskich, część z nich już dostała propozycje zatrudnienia stałego. Program stażów trwa do sierpnia tego roku.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat