REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Związek zawodowy - funkcje. /Fot. Fotolia
Związek zawodowy - funkcje. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Związki zawodowe jako organizacje pracowników pełnią przede wszystkim funkcje reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych.

Definicja związku zawodowego

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z art. 1 ustawy o związkach zawodowych związkiem zawodowym jest dobrowolna i samorządna organizacja ludzi pracy, która została powołana do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Co istotne, związek zawodowy jest niezależny w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej i samorządu terytorialnego oraz od innych organizacji. Warto zaznaczyć, że wszystkie związki zawodowe powinny być traktowane jednakowo przez organy państwowe, samorządy terytorialne i pracodawców.

Podmioty uprawnione do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych

Uprawnieni do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych są:

  • pracownicy bez względu na podstawę stosunku pracy,
  • członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz
  • osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej (jeżeli nie są pracodawcami).

Natomiast osoby wykonujące pracę nakładczą uprawnione są do wstępowania do związków zawodowych. Związki te muszą działać w zakładzie pracy, z którym pracownicy nawiązali umowę o pracę nakładczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne!

Wymienione powyżej osoby mogą przynależeć i wstępować do związków zawodowych nawet po przejściu na emeryturę lub rentę.

Warto podkreślić, że osoby bezrobotne (w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu) zachowują prawo przynależności do związków zawodowych. Gdyby jednak nie były członkami związków zawodowych, mają prawo wstępowania do nich w przypadkach i na warunkach określonych statutami związków. Prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych w zakładach pracy przysługuje również osobom skierowanym do tych zakładów w celu odbycia służby zastępczej.

Zobacz także serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Należy zaznaczyć, że przepisy ustawy o związkach zawodowych stosuje się również do związkowych praw funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Służby Więziennej oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej, a także pracowników Najwyższej Izby Kontroli. Uwzględnia się przy tym ograniczenia wynikające z odrębnych ustaw.

Zasady członkowska

Zasady członkostwa w związku zawodowym oraz sprawowania funkcji związkowych ustala się w statutach i uchwałach statutowych organów związkowych. W wyroku z dnia 14 października 1997 r. (I PKN 325/97) Sąd Najwyższy stwierdził, że określenie struktury organizacyjnej związku zawodowego, w tym także ilości członków związku, która pozwala powołać zakładową organizację związkową, jako należące do sfery swobodnego działania związku, następuje w statucie i uchwałach statutowych organów związkowych (art. 9 i 10 ustawy o związkach zawodowych).

Brak ujemnych następstw

Zgodnie z art. 3 ustawy o związkach zawodowych nikt nie może ponosić ujemnych następstw z powodu przynależności do związku zawodowego lub pozostawania poza nim albo wykonywania funkcji związkowej. W szczególności nie może to być warunkiem nawiązania stosunku pracy i pozostawania w zatrudnieniu oraz awansowania pracownika.

Zobacz: Związki zawodowe - jak do nich przystąpić

Funkcje związków zawodowych

Podstawowym celem związków zawodowych jest reprezentacja pracowników i innych osób wyżej wymienionych. Związki bronią ich godności, praw oraz interesów materialnych i moralnych (zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych). Mają prawo reprezentowania interesów pracowniczych nawet na forum międzynarodowym. Co więcej, współuczestniczą w tworzeniu korzystnych warunków pracy, bytu i wypoczynku.

Związki zawodowe reprezentują:

  • w zakresie praw i interesów zbiorowych - wszystkich pracowników, niezależnie od ich przynależności związkowej,
  • w sprawach indywidualnych stosunków pracy - prawa i interesy swoich członków.

Związki zawodowe powołuje się w celu reprezentowania zbiorowego interesu pracowników. Nie może być on utożsamiany z własnym interesem prawnym związku zawodowego w rozumieniu art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 września 1999 r. sygn. akt I PKN 278/99).

Według Sądu Najwyższego w sprawach dotyczących stosunku pracy pracownik może być reprezentowany wyłącznie przez organizację związkową, do której należy (wyrok z dnia 7 maja 2007 r., sygn. akt II PK 305/06). Dopuszcza się jednak możliwość reprezentacji w sprawach indywidualnych pracowników niezrzeszonych. Na wniosek pracownika niezrzeszonego związek zawodowy może podjąć się obrony jego praw i interesów wobec pracodawcy.

Zobacz również: Forum Kadry

REKLAMA

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 2 września 1999 r. (I PKN 229/99) określił obowiązek konsultacji z organizacją związkową zamiaru rozwiązania umów o pracę przez pracodawcę na podstawie art. 52 § 3 Kodeksu pracy. Gdyby pracodawca miał zamiar rozwiązania umów o pracę w trybie art. 52 § 3 Kodeksu pracy, obowiązany jest skonsultować go ze związkiem zawodowych bez względu na to czy pracownicy są członkami związku zawodowego, jeżeli zakładowa organizacja związkowa zawiadomiła go o reprezentowaniu ich praw i interesów (art. 232 Kodeksu pracy w związku z art. 7 ust. 2 i art. 30 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych).

W sprawach z zakresu prawa pracy związek zawodowy nie może wytoczyć powództwa na rzecz pracownika ani wstąpić do postępowania bez jego zgody (art. 462 w związku z art. 61 Kodeksu postępowania cywilnego). Członkostwo w związku zawodowym lub podjęcie się przez ten związek obrony praw i interesów pracownika na jego wniosek (art. 7 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych) oznacza zgodę pracownika, chyba że sprzeciwi się on czynnościom procesowym związku zawodowego (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2010 r., sygn. akt II PZP 6/10).

Do zadań związków zawodowych należy kontrolowanie (na zasadach przewidzianych w ustawie o związkach zawodowych oraz w ustawach odrębnych) przestrzegania przepisów dotyczących interesów pracowników, emerytów, rencistów, bezrobotnych i ich rodzin.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 Nr 79, poz. 854 z późn. zm.)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Zmiana zasad doręczania pism do klientów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach w zakresie doręczania pism do klientów.

Tajny raport ZUS niepublikowany od czerwca: Polakom grozi emerytalne ubóstwo

O co chodzi z tajnym raportem ZUS? Powstał na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobno wynika z niego, że wielu Polakom grozi emerytalne ubóstwo, a obecny system sprzyja patologiom rynku pracy, np. fikcyjnemu zatrudnieniu.

Trzynastka: Ile trzeba przepracować? Kiedy trzynastka nie przysługuje?

Trzynastka – jak potocznie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne – wypłacana jest pracownikom budżetówki. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Mimo spełnienia tego warunku pracownik może stracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Kiedy to może nastąpić?

Raty ZUS – wniosek, dokumenty i uzasadnienie [Poradnik]

Wiele przedsiębiorców ma długi w ZUS. Zakład pomaga w spłacaniu należności z tytułu składek na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozłożenie długu na raty za pomocą tzw. układy ratalnego. Można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek.

REKLAMA

ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2024 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłać deklaracje podatkowe PIT-40A, PIT-11A, PIT-11 za 2024 r. Deklaracje trafią do wszystkich, którzy w zeszłym roku otrzymali z ZUS świadczenia z ubezpieczeń społecznych, np. renty, emerytury, zasiłki. Do końca lutego 2025 r. zostanie wysłanych ponad 10 mln formularzy.

Czy dług w ZUSie się przedawnia? [Terminy]

Należności z tytułu składek ZUS ulegają przedawnieniu. Po ilu latach przedawnia się dług w ZUS? Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych reguluje kilka wyjątków od ogólnej zasady przedawniania się składek. Kiedy bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu?

Czy w zadaniowym czasie pracy pracownik może pracować w godzinach nadliczbowych?

System zadaniowego czasu pracy umożliwia pracownikowi podejmowanie samodzielnej decyzji o czasie wykonywania pracy. Pracownik jest bowiem rozliczany z wykonywanych zadań, a nie z godzin pracy. Czy oznacza to, że pracownik nie będzie pracował w nadgodzinach?

Przy jakiej temperaturze można odmówić pracy? [BHP]

Przy jakiej temperaturze pracownik może odmówić wykonywania pracy? Jakie przepisy regulują kwestie wysokości temperatury w pracy? Czy wobec pracownika, który odmówił wykonywania pracy z powodu zbyt niskiej temperatury można wyciągnąć negatywne konsekwencje?

REKLAMA

Senior+ i maksymalnie 2333 zł. W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończyły 50. rok życia, a nie ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni)

Co zyskają pracownicy a co pracodawcy? W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończył 50. rok życia, a nie ukończył 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Ma być zawierana specjalna umowa na dofinansowanie wynagrodzenia, ale z kim i co ma zawierać? To będą rewolucyjne zmiany na polskim rynku pracy, bo zmieniają się przepisy po 21 latach.

Niedziela handlowa 2025 [Kalendarz]

Niedziela handlowa w 2025 roku wypada aż 8 razy. Dodana została dodatkowa niedziela handlowa w grudniu 2025 roku. Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa? Oto kalendarz niedziel handlowych na 2025 rok.

REKLAMA