REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Politycy: Premie powinny być jawne

REKLAMA

Politycy niemal jednogłośnie przyznają: wynagrodzenia i premie osób publicznych powinny być jawne. Goście radiowej Trójki są zdania, że nagrody dla spółki PL 2012 były przyznane niesłusznie.

Informacyjna Agencja Radiowa ujawniła jako pierwsza, że dwaj szefowie rządowej spółki PL 2012 zainkasowali po ponad milion trzysta tysięcy złotych premii.

REKLAMA

Autopromocja

Zdaniem Joachima Brudzińskiego przedsiębiorstwu nie należą się premie, szczególne ze względu na fakt, że wielu podwykonawców pracujących przy Stadionie Narodowym wciąż nie dostało swoich wypłat. Według polityka to jednak nie jedyny powód. Jego zdaniem, spółka nieprawidłowo wykonała swoje zlecenie. Wśród błędów poseł wymieniał między innymi przeciekający dach oraz wszelkie "niedociągnięcia" przy budowie stadionu.

Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota zastanawiał się, gdzie jest granica wstydu. Podkreślał, że Polska jest krajem demokratycznym i tego typu "oszustwa" nie mogą mieć miejsca. Poseł zapowiedział, że jego partia nie zostawi tej sprawy. "Ruch Palikota będzie stopniowo upubliczniał wszystkie nagrody" - stwierdził polityk. Dodał, że przyznawanie premii sprawia, że Polska jest krajem obłudnym i fałszywym.

Zobacz serwis: Wynagrodzenia

Podobne zdanie wyraził Jarosław Kalinowski z PSL. Stwierdził, że ludzie powinni być wynagradzani za ciężką pracę, jednak nie poprzez premie sięgające miliona złotych. Poseł dodał, że nagród dla PL 2012 nie da się wytłumaczyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Poseł Halicki z Platformy Obywatelskiej podkreślał, że takich premii nikt w Polsce nie zaakceptuje. Podobnie jak Jarosław Kalinowski stwierdził, że przyznania nagród dla spółki PL 2012 "nie da się obronić". Poseł przyznał także, że premie, które wywołały silne oburzenie społeczeństwa mogą przyczynić się do zyskania sławy Platformy Oburzonych.

O konieczności ujawniania premii i wszelkich wynagrodzeń osób publicznych mówił również Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta. Jego zdaniem, ograniczy to potajemne przyznawanie niesłusznych nagród. Polityk dodał jednak, że jest to proces długofalowy.

Arkadiusz Mularczyk zwrócił uwagę, że osoby publiczne znalazły sposób, aby omijać ustawę kominową. Poseł Solidarnej Polski wysunął własny pomysł opodatkowania premii. Jego zdaniem, zamiast obowiązujących 32 procent, stawka powinna wynosić 50-60 procent.

Zobacz także: Kiedy premia regulaminowa, a kiedy uznaniowa

Poseł Wenderlich w zmianę prawa chciałby zaangażować społeczeństwo. "Opinia publiczna (..)powinna wypowiedzieć się, jak widziałaby formę nagradzania osób, które zajmują stanowiska publiczne i może w oparciu o to dałoby się wypracować jakąś konkluzję" - stwierdził poseł SLD.

Premie zostały przyznane za pracę przy projekcie Euro 2012. Szef spółki PL 2012 Marcin Herra otrzymał 1.330.436 złotych, a wiceprezes Andrzej Bogucki 1.307.713 złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA