REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jeden okres zasiłkowy - jakie niezdolności do pracy należy zliczać

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Szocińska
Okres zasiłkowy. /Fot. Fotolia
Okres zasiłkowy. /Fot. Fotolia
/
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczony, który jest niezdolny do pracy z powodu kilku różnych następujących po sobie schorzeń, ma prawo do świadczeń chorobowych za okres trwania każdej z tych nieobecności. Aby w takim przypadku prawidłowo ustalić okres zasiłkowy, należy wziąć pod uwagę rodzaj schorzenia i ewentualne przerwy między okresami niezdolności do pracy. Jakie niezdolności do pracy obejmuje jeden okres zasiłkowy?

PROBLEM

REKLAMA

Autopromocja

Jedna z naszych pracownic leczy się na kilka schorzeń. Przez 170 dni w tym roku leczyła się na jedno schorzenie. Bezpośrednio po zakończeniu tego leczenia dostarczyła kolejne zwolnienie lekarskie od innego lekarza i poinformowała nas, że jest niezdolna do pracy z powodu innego schorzenia. Jak w tym przypadku ustalić okres zasiłkowy? Czy powinniśmy żądać od pracownicy dodatkowego dokumentu, który będzie potwierdzał inną przyczynę niezdolności do pracy niż ta, z której otrzymywała zasiłek przez 170 dni?

Zobacz: Kiedy okres zasiłkowy należy liczyć na nowo

ROZWIĄZANIE

Wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy niezależnie od tego, jaka była ich przyczyna, powinni Państwo zaliczyć do jednego okresu zasiłkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku Państwa pracownicy, jeżeli jej niezdolność do pracy była ciągła (bez dnia przerwy), mimo że została spowodowana różnymi schorzeniami, należy zliczyć je do jednego okresu zasiłkowego bez konieczności przedkładania przez pracownicę dodatkowych zaświadczeń.

Jeżeli choroby powodujące niezdolność do pracy nie są związane z gruźlicą ani nie przypadają w czasie ciąży, to zasiłek powinni Państwo wypłacać przez 182 dni. Jeżeli po tym okresie pracownica nie odzyska zdolności do pracy, może wystąpić z wnioskiem o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego (w przypadku pozytywnych rokowań co do odzyskania zdolności do pracy po dalszym okresie leczenia) albo w przeciwnym wypadku z wnioskiem o rentę inwalidzką.

Zobacz: Zwolnienie lekarskie - jak pracodawca może je skontrolować

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, jednak nie dłużej niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą (kod D) lub występuje w czasie ciąży (kod B), to nie dłużej niż przez 270 dni. Do okresu zasiłkowego należy wliczać wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, a także okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekroczyła 60 dni. Jeżeli niezdolność do pracy spowodowana np. gruźlicą wystąpiła bezpośrednio po niezdolności spowodowanej innym schorzeniem, okresy tych nieobecności należy zliczyć i prawo do zasiłku w takim przypadku przysługuje przez 270 dni.

PRZYKŁAD

Olga R. była niezdolna do pracy od 10 listopada 2012 r. do 15 grudnia 2012 r. z powodu zapalenia płuc. W czasie tej niezdolności do pracy stwierdzono u pracownicy gruźlicę. Od16 grudnia 2012 r. Olga R. przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z tym schorzeniem. Pracownicy przysługuje świadczenie chorobowe za okres nie dłuższy niż 270 dni.

Zobacz także: Forum Kadry - ZUS i Płace

Do okresu zasiłkowego należy wliczyć wszystkie okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy. Do tego okresu nie należy wliczać niezdolności do pracy przypadającej w okresie wyczekiwania na prawo do zasiłku (art. 4, ust. 1 ustawy zasiłkowej), a także niezdolności przypadającej w okresie urlopu bezpłatnego lub wychowawczego oraz w czasie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności. Jeżeli między okresami niezdolności do pracy wystąpiła przerwa, a niezdolność była spowodowana różnymi chorobami lub gdy przerwa w niezdolności spowodowanej tą samą chorobą trwała ponad 60 dni, okres zasiłkowy powinien być liczony na nowo. Niekiedy powstają wątpliwości, czy niezdolność przed przerwą i po przerwie jest spowodowana tą samą, czy już inną chorobą. Wynikają one z faktu, że w zaświadczeniach lekarskich wystawianych po przerwie w niezdolności do pracy nie zawsze jest umieszczany kod A, mimo że niezdolność do pracy jest spowodowana tą samą chorobą, a przerwa nie trwała dłużej niż 60 dni. Wątpliwości płatnika składek w tym zakresie może rozstrzygnąć lekarz wystawiający zaświadczenie lekarskie albo terenowa jednostka organizacyjna ZUS, do której trafiają oryginały zwolnień lekarskich, zawierające numer statystyczny choroby.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 Nr 77, poz. 512 z późn. zm.)

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Sposób na płace

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA

Niedziele handlowe - maj 2025

Najbliższa niedziela handlowa wypada 27 kwietnia 2025 r. Czy w maju i czerwcu również będą niedziele handlowe? Sprawdź kalendarz niedziel handlowych i niehandlowych.

Maj 2025 – dni wolne, godziny pracy

Maj 2025 – dni wolne i godziny pracy czyli jaka jest norma godzin pracy w miesiącu. Kalendarz maja w 2025 roku zawiera 2 święta ustawowo wolne od pracy. Jedno z nich wypada w sobotę, a to oznacza dodatkowy dzień wolny w tym miesiącu.

Albo matka albo ojciec. Tylko jedno skorzysta z tego uprawnienia

W prawie pracy jest wiele uprawnień rodzicielskich. Pracownicy będący rodzicami mają dodatkowe przywileje jak urlopy, przerwy w pracy, łatwiejszy dostęp do elastycznej organizacji pracy, np. pracy zdalnej. Niektóre prawa przysługują tylko jednemu z rodziców dziecka. Czy 2 dni albo 16 godzin wolnego w roku na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje matce i ojcu dziecka?

Podwyżki w budżetówce 2025. Jak zmienią się pensje nauczycieli, urzędników i pracowników samorządowych?

Rok 2025 przynosi kolejne napięcia w sektorze publicznym. Rząd zapowiada kontynuację polityki wzrostu wynagrodzeń w budżetówce, ale samorządy alarmują: „nie mamy z czego płacić”. Jakie grupy zawodowe mogą liczyć na realny wzrost pensji? Kto sfinansuje podwyżki – budżet centralny czy gminy? I czy te zmiany wystarczą, by zatrzymać falę odejść z sektora publicznego?

REKLAMA

Odprawy pracownicze w 2025 r.

Odprawy pracownicze w 2025 r. są bardzo różnorodne. Kwoty i zasady wypłaty świadczeń finansowych różnią się oczywiście od sytuacji, w jakiej znajdzie się pracownik, ale też od zawodu jaki wykonuje. Poniżej opis kilku przykładowych odpraw, jakie może uzyskać pracownik.

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej: zasady, wynagrodzenie, wniosek. Czy pracodawca może odmówić?

Od 2023 r. Kodeks pracy daje pracownikom nowe uprawnienie – możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej. Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z powodu działania siły wyższej? Czy pracodawca może odmówić?

REKLAMA