reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Spory zbiorowe > Spór zbiorowy - wszczęcie

Spór zbiorowy - wszczęcie

Spór zbiorowy pracowników z pracodawcą może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników. Kiedy następuje jego wszczęcie?

Rokowania

Zgodnie z art. 7 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych rozpoczęcie sporu następuje z dniem wystąpienia przez podmiot reprezentujący interesy pracownicze do pracodawcy z żądaniami (na przykład w sprawach warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych), jeżeli pracodawca nie uwzględnił wszystkich żądań w terminie określonym w wystąpieniu, nie krótszym niż 3 dni.

Forma

Problem dotyczy formy wystąpienia z żądaniami do pracodawcy. Ustawa nie wspomina o tym, w jaki sposób miałoby do tego dojść. Wydaje się więc, że w takiej sytuacji wystarczy ustne wystąpienie do pracodawcy. Bezpieczniej jednak zgłaszać żądania na piśmie.

Zobacz także: Procedura prowadzenia sporu zbiorowego

Elementy wystąpienia do pracodawcy

W zgłoszeniu sporu należy określić przedmiot żądań objętych sporem. Co jeśli zgłoszenie żądań będzie miało braki formalne lub nie będzie mieściło się w dopuszczalnym przez ustawę zakresie? Zgłoszenie żądań musi spełniać wszystkie wymogi z art. 7 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. W przeciwnym razie nie można wystąpienia nazwać zawiązaniem sporu.

Zgodnie ze wskazaniami ustawy powinno zawierać:

  1. podmiot występujący z żądaniami;
  2. określenie czyje prawa i interesy są reprezentowane przez związek;
  3. żądania pracownicze.

Podmiot występujący z żądaniami

Określenie podmiotu występującego z żądaniami powinno wskazywać na związek zawodowy lub kilka związków zawodowych oraz wskazywać ich nazwy. Występować w interesie organizacji związkowej może również wspólna reprezentacja związkowa. W takiej sytuacji określa się, które związki zawodowe są przez nią reprezentowane. Należy wskazać także, kto je reprezentuje.

Zobacz również: Spór zbiorowy w zakładzie i co dalej

Zdarza się, że pracowników reprezentuje na ich prośbę związek zawodowy działający w innym zakładzie pracy. Wskazuje się wówczas ten fakt oraz określa wspomniany związek. Co więcej, w tym przypadku określa się również siedzibę tego związku (a więc zakład pracy) oraz wskazuje prośbę pracowników zakładu pracy o ich reprezentowanie w sporze.

Reprezentacja praw i interesów pracowniczych

Co więcej, należy zaznaczyć, kogo reprezentuje związek zawodowy. Może występować w interesie wszystkich pracowników zatrudnionych u pracodawcy albo określonej grupy zawodowej czy też pracowników danego działu lub zakładu (pracodawca wielozakładowy).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spór zbiorowy - wszczęcie. /Fot. Fotolia
Spór zbiorowy - wszczęcie. /Fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

People

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama