| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Spory zbiorowe > Spór zbiorowy - wszczęcie

Spór zbiorowy - wszczęcie

Spór zbiorowy pracowników z pracodawcą może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników. Kiedy następuje jego wszczęcie?

Rokowania

Zgodnie z art. 7 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych rozpoczęcie sporu następuje z dniem wystąpienia przez podmiot reprezentujący interesy pracownicze do pracodawcy z żądaniami (na przykład w sprawach warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych), jeżeli pracodawca nie uwzględnił wszystkich żądań w terminie określonym w wystąpieniu, nie krótszym niż 3 dni.

Forma

Problem dotyczy formy wystąpienia z żądaniami do pracodawcy. Ustawa nie wspomina o tym, w jaki sposób miałoby do tego dojść. Wydaje się więc, że w takiej sytuacji wystarczy ustne wystąpienie do pracodawcy. Bezpieczniej jednak zgłaszać żądania na piśmie.

Zobacz także: Procedura prowadzenia sporu zbiorowego

Elementy wystąpienia do pracodawcy

W zgłoszeniu sporu należy określić przedmiot żądań objętych sporem. Co jeśli zgłoszenie żądań będzie miało braki formalne lub nie będzie mieściło się w dopuszczalnym przez ustawę zakresie? Zgłoszenie żądań musi spełniać wszystkie wymogi z art. 7 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. W przeciwnym razie nie można wystąpienia nazwać zawiązaniem sporu.

Zgodnie ze wskazaniami ustawy powinno zawierać:

  1. podmiot występujący z żądaniami;
  2. określenie czyje prawa i interesy są reprezentowane przez związek;
  3. żądania pracownicze.

Podmiot występujący z żądaniami

Określenie podmiotu występującego z żądaniami powinno wskazywać na związek zawodowy lub kilka związków zawodowych oraz wskazywać ich nazwy. Występować w interesie organizacji związkowej może również wspólna reprezentacja związkowa. W takiej sytuacji określa się, które związki zawodowe są przez nią reprezentowane. Należy wskazać także, kto je reprezentuje.

Zobacz również: Spór zbiorowy w zakładzie i co dalej

Zdarza się, że pracowników reprezentuje na ich prośbę związek zawodowy działający w innym zakładzie pracy. Wskazuje się wówczas ten fakt oraz określa wspomniany związek. Co więcej, w tym przypadku określa się również siedzibę tego związku (a więc zakład pracy) oraz wskazuje prośbę pracowników zakładu pracy o ich reprezentowanie w sporze.

Reprezentacja praw i interesów pracowniczych

Co więcej, należy zaznaczyć, kogo reprezentuje związek zawodowy. Może występować w interesie wszystkich pracowników zatrudnionych u pracodawcy albo określonej grupy zawodowej czy też pracowników danego działu lub zakładu (pracodawca wielozakładowy).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Bartosiewicz

doradca podatkowy, radca prawny, doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo finansowe, wspólnik kancelarii doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »