Spór zbiorowy - wszczęcie
REKLAMA
REKLAMA
Rokowania
REKLAMA
Zgodnie z art. 7 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych rozpoczęcie sporu następuje z dniem wystąpienia przez podmiot reprezentujący interesy pracownicze do pracodawcy z żądaniami (na przykład w sprawach warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych), jeżeli pracodawca nie uwzględnił wszystkich żądań w terminie określonym w wystąpieniu, nie krótszym niż 3 dni.
Forma
Problem dotyczy formy wystąpienia z żądaniami do pracodawcy. Ustawa nie wspomina o tym, w jaki sposób miałoby do tego dojść. Wydaje się więc, że w takiej sytuacji wystarczy ustne wystąpienie do pracodawcy. Bezpieczniej jednak zgłaszać żądania na piśmie.
Zobacz także: Procedura prowadzenia sporu zbiorowego
Elementy wystąpienia do pracodawcy
W zgłoszeniu sporu należy określić przedmiot żądań objętych sporem. Co jeśli zgłoszenie żądań będzie miało braki formalne lub nie będzie mieściło się w dopuszczalnym przez ustawę zakresie? Zgłoszenie żądań musi spełniać wszystkie wymogi z art. 7 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. W przeciwnym razie nie można wystąpienia nazwać zawiązaniem sporu.
Zgodnie ze wskazaniami ustawy powinno zawierać:
- podmiot występujący z żądaniami;
- określenie czyje prawa i interesy są reprezentowane przez związek;
- żądania pracownicze.
Podmiot występujący z żądaniami
Określenie podmiotu występującego z żądaniami powinno wskazywać na związek zawodowy lub kilka związków zawodowych oraz wskazywać ich nazwy. Występować w interesie organizacji związkowej może również wspólna reprezentacja związkowa. W takiej sytuacji określa się, które związki zawodowe są przez nią reprezentowane. Należy wskazać także, kto je reprezentuje.
Zobacz również: Spór zbiorowy w zakładzie i co dalej
Zdarza się, że pracowników reprezentuje na ich prośbę związek zawodowy działający w innym zakładzie pracy. Wskazuje się wówczas ten fakt oraz określa wspomniany związek. Co więcej, w tym przypadku określa się również siedzibę tego związku (a więc zakład pracy) oraz wskazuje prośbę pracowników zakładu pracy o ich reprezentowanie w sporze.
Reprezentacja praw i interesów pracowniczych
Co więcej, należy zaznaczyć, kogo reprezentuje związek zawodowy. Może występować w interesie wszystkich pracowników zatrudnionych u pracodawcy albo określonej grupy zawodowej czy też pracowników danego działu lub zakładu (pracodawca wielozakładowy).
Określenie żądań
Określenie żądań powinno nastąpić w sposób konkretny. Muszą dotyczyć pracowników (np. podwyższenia wynagrodzenia o 15% wszystkim pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę). Warto zaznaczyć, że nie dopuszcza się prowadzenia sporu zbiorowego w odnoszącego się do indywidualnych żądań pracowniczych, jeżeli ich rozstrzygnięcie jest możliwe w postępowaniu przed organem rozstrzygającym spory o roszczenia pracowników.
Zobacz: Spór zbiorowy nie dla spraw indywidualnych
Strajk
Podmiot zgłaszający spór może uprzedzić, że w razie nieuwzględnienia wysuniętych żądań zostanie ogłoszony strajk. Jego dzień nie może przypadać przed upływem 14 dni od dnia zgłoszenia sporu.
Zobacz także: Forum Kadry
Podjęcie rokowań przez pracodawcę
Pracodawca niezwłocznie podejmuje rokowania w celu rozwiązania sporu w drodze porozumienia, zawiadamiając równocześnie o powstaniu sporu właściwego okręgowego inspektora pracy.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U. z 1991 Nr 55, poz. 236 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat