REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady współdziałania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Straży Pożarnej

Państwowa Inspekcja Pracy i Państwowa Straż Pożarna./ Fot. Fotolia
Państwowa Inspekcja Pracy i Państwowa Straż Pożarna./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasady współdziałania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Straży Pożarnej zostały ustalone 12 marca 2013 r. w porozumieniu pomiędzy Głównym Inspektorem Pracy a Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej.

Porozumienie ma na celu zapewnienie sprawnego współdziałania w zakresie realizacji zadań ustawowych. Podstawowe zobowiązanie dotyczy stałego współdziałania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy i ochrony przeciwpożarowej.

REKLAMA

Autopromocja

Poziomy współpracy

Postanowiono, aby współdziałanie odbywało się na szczeblu centralnym (między Głównym Inspektorem Pracy a Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej) i terenowym (między okręgowymi inspektorami pracy a komendantami wojewódzkimi i powiatowymi, miejskimi, Państwowej Straży Pożarnej).

Strony porozumienia zobowiązały się ponadto do działania na rzecz zapewnienia współpracy okręgowych inspektoratów pracy z komendami wojewódzkimi i powiatowymi (miejskimi) Państwowej Straży Pożarnej.

Zobacz: Przestrzeganie przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych w obiektach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadania

Porozumienie wymienia, jakie działania w szczególności powinna obejmować współpraca.

Należą do nich:

  1. wzajemne przekazywanie sprawozdań, analiz i danych statystycznych dotyczących stanu bezpieczeństwa pracy i ochrony przeciwpożarowej w zakładach pracy;
  2. wspieranie inicjatyw i rozpowszechnianie osiągnięć technicznych mających na celu poprawę bezpieczeństwa pracy i ochrony przeciwpożarowej;
  3. wymianę doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa pracy i ochrony przeciwpożarowej;
  4. doskonalenie metod i form działalności kontrolnej oraz podnoszenie kwalifikacji pracowników i upowszechnianie wiedzy z zakresu przestrzegania przepisów prawa pracy i ochrony przeciwpożarowej pracowników Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Straży Pożarnej;
  5. przekazywanie informacji istotnych z punktu widzenia zapobiegania poważnym awariom przemysłowym, a także wskazujących na konieczność wzmożenia kontroli w określonych rodzajach zakładów pracy;
  6. przeprowadzanie skoordynowanych kontroli, dotyczących istotnych problemów bezpieczeństwa pracy i ochrony przeciwpożarowej;
  7. przekazywanie informacji o zdarzeniach na terenie zakładów pracy, których następstwem były wypadki ze skutkiem śmiertelnym lub powodujące ciężkie uszkodzenia ciała, a także wypadki zbiorowe, jeśli dotyczyły właściwości rzeczowej drugiej strony;
  8. podejmowanie wspólnych inicjatyw na rzecz eliminowania bądź zmniejszania zagrożeń mogących skutkować awarią przemysłową;
  9. podejmowanie wspólnych działań propagujących zasady bezpieczeństwa pracy i ochrony przeciwpożarowej.

Strony zadeklarowały ponadto wzajemną pomoc organizacyjno-techniczną we wszystkich wymienionych i innych działaniach służących realizacji postanowień porozumienia.

Zobacz także: Forum Kadry - BHP

Utrata mocy dotychczasowego porozumienia

W związku z podpisaniem nowego dokumentu porozumienie o współpracy z 29 sierpnia 2000 r. traci moc.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA