REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop wychowawczy po zmianach

Urlop wychowawczy po zmianach, które weszły w życie dnia 1 października 2013 r. został dostosowany do prawa UE. Przewidziano, że jeden z 36 miesięcy musi zostać wykorzystany przez drugiego z rodziców. Gdy nie skorzysta z przysługującego mu uprawnienia, miesiąc urlopu wychowawczego przepada.

Więcej placówek sprawujących opiekę nad dziećmi do lat trzech

Tworzenie placówek sprawujących opiekę nad dziećmi do lat trzech Aż o 81% wzrosła liczba placówek sprawujących opiekę nad dziećmi do lat trzech w porównaniu do 2010 r. - wynika z przyjętego we wtorek sprawozdania Rady Ministrów z realizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 w latach 2011-2012.

Zmiany zasad ustalania wysokości kapitału początkowego

Z dniem 1 października 2013 roku, zmianom ulegną zasady ustalania wysokości kapitału początkowego. Ma to miejsce w wyniku wejścia w życie ustawy z dnia 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Odpowiedzialność uczestników nielegalnego strajku

Strajk jest jednym ze sposobów rozstrzygania sporów zbiorowych powstałych pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Aby był legalny, musi spełniać warunki określone w przepisach prawa. Kiedy strajk jest legalny i jaka jest odpowiedzialność uczestników nielegalnego strajku?

REKLAMA

Płaca minimalna w Polsce - Raport płacowy. Polska i świat – cz. 2

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie.

Elastyczny czas pracy już w 122 przedsiębiorstwach

Weszły już w życie zmiany Kodeksu pracy wprowadzające elastyczny czas pracy. Jest on wprowadzany do coraz większej liczby przedsiębiorstw.

Udzielenie urlopu na żądanie

Udzielenie urlopu na żądanie wymaga zgody pracodawcy. Wymiar urlopu na żądanie wynosi 4 dni  i wlicza się do wymiaru urlopu wypoczynkowego. Różnią się jednak procedurą udzielania.

Podstawa wymiaru zasiłku, a przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek

Niekiedy wyliczanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego może sprawiać trudności. Jedną z takich sytuacji jest przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku, gdy dojdzie do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek?

REKLAMA

Zatrudnienie w przemyśle rośnie

Zatrudnienie w przemyśle rośnie. We wrześniu br. indeks PMI dla Polski wzrósł do 53,1 pkt. z 52,6 pkt. w sierpniu i 51,1 pkt w lipcu. To kolejna poprawa od lipca 2013 r. - podał HSBC.

Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy jest jednym ze świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego. Komu i w jakich sytuacjach przysługuje prawo do zasiłku wyrównawczego?

Dni Ubezpieczonego w ZUS

Dni Ubezpieczonego w ZUS odbędą się w dniach 7-11 października 2013 r. To specjalnie adresowane do ubezpieczonych porady ekspertów, cenne wskazówki oraz pomocne publikacje. Pracujesz? Prowadzisz firmę? Jesteś nianią? Martwisz się o ubezpieczenie zdrowotne swoich bliskich? - to najlepsza okazja, aby wyjaśnić wszystkie nurtujące Cię kwestie.

Polacy mniej boją się o utratę pracy

Polacy mniej boją się o utratę pracy. Liczba pracowników, którzy czują się zagrożeni, spadła o 5 punktów procentowych i obecnie o utratę zatrudnienia martwi się co czwarty polski pracownik.

Jak zarządzać nowo przejętym zespołem?

Osoby zarządzające pracownikami odgrywają bardzo istotną rolę. Samo zarządzanie zespołem osób wymaga odpowiedniego przygotowania i sporego wkładu własnego w funkcjonowanie firmy. zadanie to jest trudniejsze, gdy dochodzi do przejęcia zespołu.

Ranking zarobków na świecie i w Polsce - Raport płacowy. Polska i świat – cz. 1

Raport Płacowy. Polska i świat przygotowany na potrzeby Związku Przedsiębiorców i Pracodawców prezentuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń zarówno w Polsce jak i na świecie.

Nabycie prawa do zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy jest jednym ze świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego. Kiedy ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego?

Wysokie bezrobocie w UE

Wysokie bezrobocie w UE wciąż na niezmienionym poziomie. W sierpniu (2013 r.) w UE bez pracy pozostawało aż 12% obywateli.

Obowiązki pracodawcy w zależności od liczby zatrudnianych pracowników

Wiele obowiązków nałożonych na pracodawców jest uzależnionych od liczby zatrudnianych przez nich pracowników. Większość firm prowadzonych w Polsce należy przy tym do kategorii mikroprzedsiębiorstw. Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy w zależności od liczby zatrudnianych pracowników?

Zasady pisowni oficjalnych e-maili

Jakie są zasady pisowni oficjalnych e-maili? Od tego, jak będzie skonstruowana nasza wiadomość, zależy zwykle to, czy pracodawca na nią odpowie. Czy stać nas na to, aby robić błędy albo popełniać komunikacyjne gafy?

Zmiany w urlopach wychowawczych 2014

Zmiany w urlopach wychowawczych weszły w życie z dniem 1 października 2013 r. Nowa regulacja gwarantuje 1 miesiąc urlopu każdemu z rodziców. Nie można się go zrzec na rzecz drugiego rodzica. Co jeszcze powinni wiedzieć rodzice, którzy skorzystają z urlopu w 2014 roku?

Praca dla studentów

Praca dla studentów zaczyna się od 10 zł za godzinę. Większe szanse na rozpoczęcie kariery zawodowej dają staże. Już miesiąc stażu pozwala na poznanie specyfiki pracy, a pracodawca może w tym czasie sprawdzić przydatność danej osoby do pracy na wybranym stanowisku.

Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych

Jakie są zasady zatrudniania pracowników tymczasowych? Można powiedzieć, że zatrudnianie pracowników tymczasowych „rządzi się swoimi prawami”. Choć ta forma zatrudnienia staje się coraz bardziej popularna przepisy nie zawsze są jasne, a znaczna część ustaleń powinna znaleźć się w umowie pomiędzy agencją pracy tymczasowej, a pracodawcą użytkownikiem.

Nie dla handlu w niedziele

Nie dla handlu w niedziele. Radom zamiast zakazu ogranicza możliwość handlu w niedziele. Sklepy miałyby być w niedziele czynne tylko do południa.

Ustawa chroniąca miejsca pracy

Ustawa chroniąca miejsca pracy powinna szybciej wejść w życie. Zdaniem ekspertów Pracodawców RP opieszałość w procedowaniu rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy może spowodować, że regulacja, która ma pomóc w utrzymaniu poziomu zatrudnienia, okaże się spóźniona.

Zmiany w urlopach wychowawczych od 1 października

Zmiany w urlopach wychowawczych weszły w życie 1 października 2013 r. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy i można wykorzystać go maksymalnie w 5 częściach.

Odkładanie na emeryturę

Odkładanie na emeryturę to dobre rozwiązanie. Emerytury za 30 lat będą o wiele niższe niż obecnie. Polacy, jeżeli mają finansową możliwość, powinni dodatkowo oszczędzać na emeryturę.

Ustalanie zasiłku chorobowego dla pracowników tymczasowych na innych zasadach

Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom tymczasowym mają zastosowanie ogólne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku. Odrębności wynikające ze specyfiki pracy tymczasowej dotyczą m.in. uzupełniania wynagrodzenia, którego dokonuje się do okresu, na jaki została zawarta umowa o pracę tymczasową.

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy

Wykroczenia przeciwko pracom pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy mogą być opatrzone dotkliwa sankcją. niżej przedstawiamy regulację prawną w tym zakresie.

Pracodawcy refundują szczepienia przeciwko grypie

Pracodawcy coraz częściej decydują się na refundowanie pracownikom szczepień przeciwko grypie. Może to bowiem pomóc w uniknięciu licznych absencji chorobowych pracowników.

Kompetencje rady pracowników

Radę pracowników tworzy pracodawca prowadzący działalność gospodarczą i zatrudniający co najmniej 50 pracowników. Jakie kompetencje posiada rada pracowników?

Opodatkowanie udzielonych pracownikom świadczeń nieodpłatnych

W ciągu ostatnich lat problemem w zakresie rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych jest udzielanie pracownikom świadczeń nieodpłatnych. W praktyce powstało pytanie, czy jako takie świadczenia należy traktować przekazane członkom i współpracownikom organizacji honorowe odznaczenia, plakietki, książki itp., czyli wszelkiego rodzaju upominki, będące honorowym wyróżnieniem oraz czy organizacja powinna rozliczyć z tego tytułu podatek dochodowy.

Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej

Na mocy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej jest możliwy zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej. Kiedy zwrot kosztów się należy i jak wygląda procedura jego przyznawania?

Raport płacowy - zarobki Polaków rosną

Rt płacowy przygotowany dla Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wskazuje, iż zarobki Polaków rosną. Statystyczny Polak, nie uwzględniając inflacji, zarabia o 65 proc. więcej niż 10 lat temu.

Planowane zmiany w Karcie Nauczyciela

Założenia nowelizacji Karty Nauczyciela, przyjęte przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zakładają miedzy innymi utratę przez nauczycieli wolnego w przerwach świątecznych. Proponowane zmiany maja obowiązywać od stycznia przyszłego roku.

Zmiany w świadczeniach opieki zdrowotnej w ocenie Pracodawców RP

Zdaniem Pracodawców RP, rozpatrzony przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zawiera rozwiązania szkodliwe dla sektora ochrony zdrowia i jest procedowany niezgodnie z obowiązującym prawem.

Podstawa wymiaru zasiłku dla osób ubezpieczonych dobrowolnie - zmiany

Jeśli niezdolność do pracy osób ubezpieczonych dobrowolnie powstanie w pierwszym miesiącu ubezpieczenia, a okres ubezpieczenia chorobowego rozpocznie się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia z innego tytułu, podstawa wymiaru zasiłku będzie ustalana na zasadach analogicznych, jak w przypadku ubezpieczonych będących pracownikami. Taką zmianę przewiduje ustawa z 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w 2014 roku

Z dniem 1 stycznia 2014 roku weszła w życie część przepisów nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, wprowadzających zmiany w zakresie ustalania maksymalnej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Europejski rynek otwarty dla polskich pielęgniarek?

Przedmiotem najbliższego posiedzenia Parlamentu Europejskiego będzie między innymi głosowanie nad przyjęciem dyrektywy, która ma zapewnić automatyczne uznanie uprawnień zawodowych wszystkich pielęgniarek i położnych w krajach Unii Europejskiej. Dotychczas z takiej możliwości mogły korzystać tylko pielęgniarki, które ukończyły studia.

Zwrot kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej

Minister zdrowia przełożył założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej. Projektowana nowelizacja ustawy wdroży do polskiego prawa postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.

Zmiany w świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych przez NFZ

Minister zdrowia przełozyl projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowtonej inansowanych ze środków publicznych oraz zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zakłada on rozwiązania, które przede wszystkim zwiększą gwarancję wykonywania wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej, z zachowaniem ich kompleksowości, oraz zapewnią możliwość przedłużania okresu obowiązywania wygasających umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w przypadku ewentualnej niemożności dalszego ich udzielenia. 

Podstawa wymiaru zasiłku a składnik wynagrodzenia wypłacany zaliczkowo

Niektóre składniki wynagrodzenia, które należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, mogą być wypłacane zaliczkowo. Często zdarza się, że premie czy prowizje są wypłacane nie w pełnej wysokości. W takiej sytuacji w podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględnić dany składnik w kwocie faktycznie wypłaconej.

Wybór drogi zawodowej - raport

Decyzja o wyborze drogi zawodowej powinna być podyktowana nie tylko korzyściami płynącymi z wykonywania danego zawodu w przyszłości, ale i zainteresowaniami i predyspozycjami. Jak wyważyć te dwie kwestie? Na co zwracać uwagę kształtując swoją karierę zawodową?

Odpowiedzialność porządkowa pracowników

Dla należytego wykonywania pracy, pracownik powinien być świadomy spoczywających na nim obowiązków wynikających ze stosunku pracy, którego jest stroną. Co każdy pracownik powinien wiedzieć przed podjęciem zatrudnienia?

Spadek bezrobocia rejestrowanego w sierpniu 2013 roku

Główny Urząd Statystyczny podał już istotną dla polskiej gospodarki informację. Jest nią miesięczna informacja o bezrobociu rejestrowym w Polsce w sierpniu 2013 roku.

Zapraszamy na webinarium „Pozapłacowe Świadczenia Pracownicze” - 8 października 2013 r.

Firma doradcza Accreo wspólnie z portalem Infor.pl zapraszają serdecznie na webinarium o tematyce „Pozapłacowe Świadczenia Pracownicze”, które odbędzie się 8 października 2013 r. o godz. 11.00. Zarejestruj się! Udział w szkoleniu online jest bezpłatny.

Poprawa na rynku pracy dopiero od połowy 2014 roku?

zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i cykli ekonomicznych, bezrobocie na koniec roku może ponownie wzrosnąć do poziomu ok. 14 proc. Notowane od marca tego roku spadki wynikają z czynników sezonowych. Liczba bezrobotnych zacznie trwale maleć dopiero w II połowie przyszłego roku.

Kary za utrudnianie utworzenia związków zawodowych

Konfederacja Lewiatan postuluje, aby w nowelizacji ustawy o związkach zawodowych oraz organizacjach pracodawców sprecyzować, za jakie czyny może być ukarana osoba, która utrudnia utworzenie lub funkcjonowanie związków zawodowych w przedsiębiorstwie. zdaniem konfederacji Lewiatan, aktualna ochrona związków zawodowych jest niewystarczająca.

Termin wypłaty wynagrodzenia pracownikom organizacji

Ustalenie wygodnego i jednocześnie właściwego terminu wypłaty wynagrodzenia pracownikom jest istotnym elementem organizacji każdego pracodawcy. Wynagrodzenie można bowiem wypłacać w trzech terminach: przed końcem miesiąca, za który ono przysługuje, z końcem danego miesiąca, albo do 10. dnia miesiąca następnego. Każdy ze wskazanych terminów ma swoje zalety i wady. Niedochowanie ustalonych terminów naraża pracodawców na kary.

Urlop wychowawczy dla przedsiębiorczych matek i rolników ubezpieczonych w KRUS

Od 1 września 2013 roku obowiązują nowe przepisy w zakresie uprawnień rodzicielskich. Opiekę nad dzieckiem doliczoną do emerytury mogą sprawować prowadzący firmy, osoby pracujące na zlecenie oraz nieubezpieczone. Można ją sprawować maksymalnie przez trzy lata. Z możliwości tej mogą skorzystać także rolnicy i domownicy.

Wykształceni ale bezrobotni

Sytuacja na polskim rynku pracy wciąż jest ciężka. Znaczną część osób bezrobotnych stanowią osoby młode. Wśród młodych bezrobotnych zaś, liczną grupę stanowią osoby z wykształceniem wyższym.

Kary dla firm stosujących weksle w umowach z pracownikami?

Sejm pracuje nad wprowadzeniem kar dla firm stosujących weksle w umowach z pracownikami. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, weksle w stosunkach pracodawca-pracownik są nieważne, a mimo to pracodawcy często uzależniają od tego podpisanie umowy o pracę. Posłowie chcą, by stosowanie tego rodzaju praktyk było zakazane pod rygorem wysokiej grzywny.

REKLAMA