REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalne wynagrodzenie pracowników młodocianych w 2014 r.

Natalia Stawecka
Młodzi pracownicy. / fot. Fotolia
Młodzi pracownicy. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 czerwca 2014 r. zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę młodocianych pracowników. Ustalona ona zostanie w oparciu kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w I kwartale 2014 r.

Na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania młodocianemu pracownikowi w czasie odbywania nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale. Obowiązuje ono od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przeciętnej pensji przez Prezesa GUS w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Autopromocja

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

Wysokość minimalnego wynagrodzenia młodocianych pracowników jest ponadto uzależniona od etapu nauki, na jakim w danym momencie znajduje się pracownik. Wynosi ona :

 • w 1. roku nauki: 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
 • w 2. roku nauki: 5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
 • w 3. roku nauki: 6% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Jeśli pracownik młodociany odbywa przyuczenie do świadczenia określonej pracy, przysługuje mu wynagrodzenie w wysokości co najmniej 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Zapisz się na nasz newsletter

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile wyniesie wynagrodzenie młodocianych od czerwca 2014 r.?

Zgodnie z obecnymi ustaleniami przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pracę w I kwartale 2014 r. wynosiło 3 895,31 zł, co oznacza, że w okresie od 1 czerwca 2014 r. do 31 sierpnia 2014 r. kwota minimalnego wynagrodzenia pracownika młodocianego będzie wynosiła:

 • w 1. roku nauki: 155,81 zł,
 • w 2. roku nauki: 194,77 zł,
 • w 3. roku nauki: 233,72 zł.

Dla porównania od 1 marca 2014 r. do 31 maja 2014 r. stawki te wynoszą odpowiednio 152,93 zł, 191,17 zł i 229,40 zł.

Polecamy także: Ubezpieczenie studenta

Powyżej wskazane wysokości wynagrodzenia pracowników młodocianych (uczniów), które określone zostały na podstawie kwoty przeciętnego wynagrodzenia za pracę, to kwoty minimalne. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby pracodawca wypłacał uczniom wyższe wynagrodzenie. Może tego dokonać nie tylko w formie wyższego wynagrodzenia zasadniczego, ale również w postaci premii uznaniowej za wyniki pracy czy też za wyniki w nauce.

Możliwe jest uzyskanie refundacji przez pracodawcę

Pracodawca, który zatrudnia młodocianego pracownika, może ubiegać się o refundację wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenie społeczne pracownika młodocianego. Postępowanie w tej sprawie wszczyna się na jego wniosek, jednak refundacji nie podlega kwota wyższa od kwoty wynagrodzenia minimalnego. Obecnie obowiązująca regulacja weszła w życie 31 sierpnia 2004 r. Na jej podstawie wniosek o zawarcie umowy należy złożyć do Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP.

Zobacz również: Minimalne wynagrodzenie w 2014 r. wzrośnie o 88 zł

Przepisy wskazują warunki, jakie powinien spełnić pracodawca, aby uzyskać refundację wynagrodzenia pracownika młodocianego. Może on z niej skorzystać, jeśli:

 • zatrudnia młodocianych na stanowiskach określonych w wykazie zawodów, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt. 15 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
 • pracodawca, osoba prowadząca zakład pracy w imieniu pracodawcy lub osoba zatrudniona u pracodawcy spełniają warunki do prowadzenia przygotowania zawodowego w zakresie wymagań zawodowych i pedagogicznych określonych w przepisach regulujących odbywanie przygotowania zawodowego wydanych na podstawie Kodeksu pracy,
 • w trakcie roku poprzedzającego dzień złożenia wniosku nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za naruszenie przepisów ustawy.

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają obecnie prace nad nowym rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom, którego projekt powstał 7 kwietnia 2014 r.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA