| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Minimalne wynagrodzenie pracowników młodocianych w 2014 r.

Minimalne wynagrodzenie pracowników młodocianych w 2014 r.

Od 1 czerwca 2014 r. zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę młodocianych pracowników. Ustalona ona zostanie w oparciu kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w I kwartale 2014 r.

Na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania młodocianemu pracownikowi w czasie odbywania nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale. Obowiązuje ono od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przeciętnej pensji przez Prezesa GUS w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

Wysokość minimalnego wynagrodzenia młodocianych pracowników jest ponadto uzależniona od etapu nauki, na jakim w danym momencie znajduje się pracownik. Wynosi ona :

  • w 1. roku nauki: 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
  • w 2. roku nauki: 5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
  • w 3. roku nauki: 6% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Jeśli pracownik młodociany odbywa przyuczenie do świadczenia określonej pracy, przysługuje mu wynagrodzenie w wysokości co najmniej 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Zapisz się na nasz newsletter

Ile wyniesie wynagrodzenie młodocianych od czerwca 2014 r.?

Zgodnie z obecnymi ustaleniami przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pracę w I kwartale 2014 r. wynosiło 3 895,31 zł, co oznacza, że w okresie od 1 czerwca 2014 r. do 31 sierpnia 2014 r. kwota minimalnego wynagrodzenia pracownika młodocianego będzie wynosiła:

  • w 1. roku nauki: 155,81 zł,
  • w 2. roku nauki: 194,77 zł,
  • w 3. roku nauki: 233,72 zł.

Dla porównania od 1 marca 2014 r. do 31 maja 2014 r. stawki te wynoszą odpowiednio 152,93 zł, 191,17 zł i 229,40 zł.

Polecamy także: Ubezpieczenie studenta

Powyżej wskazane wysokości wynagrodzenia pracowników młodocianych (uczniów), które określone zostały na podstawie kwoty przeciętnego wynagrodzenia za pracę, to kwoty minimalne. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby pracodawca wypłacał uczniom wyższe wynagrodzenie. Może tego dokonać nie tylko w formie wyższego wynagrodzenia zasadniczego, ale również w postaci premii uznaniowej za wyniki pracy czy też za wyniki w nauce.

Możliwe jest uzyskanie refundacji przez pracodawcę

Pracodawca, który zatrudnia młodocianego pracownika, może ubiegać się o refundację wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenie społeczne pracownika młodocianego. Postępowanie w tej sprawie wszczyna się na jego wniosek, jednak refundacji nie podlega kwota wyższa od kwoty wynagrodzenia minimalnego. Obecnie obowiązująca regulacja weszła w życie 31 sierpnia 2004 r. Na jej podstawie wniosek o zawarcie umowy należy złożyć do Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP.

Zobacz również: Minimalne wynagrodzenie w 2014 r. wzrośnie o 88 zł

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »