REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalne wynagrodzenie pracowników młodocianych w 2014 r.

Natalia Stawecka
Młodzi pracownicy. / fot. Fotolia
Młodzi pracownicy. / fot. Fotolia

REKLAMA

Od 1 czerwca 2014 r. zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę młodocianych pracowników. Ustalona ona zostanie w oparciu kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w I kwartale 2014 r.

Na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania młodocianemu pracownikowi w czasie odbywania nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale. Obowiązuje ono od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przeciętnej pensji przez Prezesa GUS w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

Wysokość minimalnego wynagrodzenia młodocianych pracowników jest ponadto uzależniona od etapu nauki, na jakim w danym momencie znajduje się pracownik. Wynosi ona :

 • w 1. roku nauki: 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
 • w 2. roku nauki: 5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
 • w 3. roku nauki: 6% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Jeśli pracownik młodociany odbywa przyuczenie do świadczenia określonej pracy, przysługuje mu wynagrodzenie w wysokości co najmniej 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Autopromocja

ZFŚS 2023. Komentarz

Kup książkę:

ZFŚS 2023. Komentarz

Zapisz się na nasz newsletter

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile wyniesie wynagrodzenie młodocianych od czerwca 2014 r.?

Zgodnie z obecnymi ustaleniami przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pracę w I kwartale 2014 r. wynosiło 3 895,31 zł, co oznacza, że w okresie od 1 czerwca 2014 r. do 31 sierpnia 2014 r. kwota minimalnego wynagrodzenia pracownika młodocianego będzie wynosiła:

 • w 1. roku nauki: 155,81 zł,
 • w 2. roku nauki: 194,77 zł,
 • w 3. roku nauki: 233,72 zł.

Dla porównania od 1 marca 2014 r. do 31 maja 2014 r. stawki te wynoszą odpowiednio 152,93 zł, 191,17 zł i 229,40 zł.

Autopromocja

Świadczenia dla pracowników. Rozliczenia podatkowe i ZUS

Kup książkę:

Świadczenia dla pracowników. Rozliczenia podatkowe i ZUS

Polecamy także: Ubezpieczenie studenta

Powyżej wskazane wysokości wynagrodzenia pracowników młodocianych (uczniów), które określone zostały na podstawie kwoty przeciętnego wynagrodzenia za pracę, to kwoty minimalne. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby pracodawca wypłacał uczniom wyższe wynagrodzenie. Może tego dokonać nie tylko w formie wyższego wynagrodzenia zasadniczego, ale również w postaci premii uznaniowej za wyniki pracy czy też za wyniki w nauce.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Możliwe jest uzyskanie refundacji przez pracodawcę

Pracodawca, który zatrudnia młodocianego pracownika, może ubiegać się o refundację wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenie społeczne pracownika młodocianego. Postępowanie w tej sprawie wszczyna się na jego wniosek, jednak refundacji nie podlega kwota wyższa od kwoty wynagrodzenia minimalnego. Obecnie obowiązująca regulacja weszła w życie 31 sierpnia 2004 r. Na jej podstawie wniosek o zawarcie umowy należy złożyć do Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP.

Zobacz również: Minimalne wynagrodzenie w 2014 r. wzrośnie o 88 zł

Przepisy wskazują warunki, jakie powinien spełnić pracodawca, aby uzyskać refundację wynagrodzenia pracownika młodocianego. Może on z niej skorzystać, jeśli:

 • zatrudnia młodocianych na stanowiskach określonych w wykazie zawodów, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt. 15 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
 • pracodawca, osoba prowadząca zakład pracy w imieniu pracodawcy lub osoba zatrudniona u pracodawcy spełniają warunki do prowadzenia przygotowania zawodowego w zakresie wymagań zawodowych i pedagogicznych określonych w przepisach regulujących odbywanie przygotowania zawodowego wydanych na podstawie Kodeksu pracy,
 • w trakcie roku poprzedzającego dzień złożenia wniosku nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za naruszenie przepisów ustawy.

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają obecnie prace nad nowym rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom, którego projekt powstał 7 kwietnia 2014 r.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezrobocie w UE

  Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

  Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika - czy zawsze możliwe?

  Potrącenie z wynagrodzenia niepewnej należności pracodawcy - czy w takiej sytuacji możliwa jest zgoda pracownika?  Jaka jest wolna od potrąceń kwota przy potrąceniu dobrowolnym? W jakiej formie potrącenie z wynagrodzenia?

  7 października 2023 koniec z telepracą!

  7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

  REKLAMA

  W jakiej branży są najwyższe widełki wynagrodzeń?

  W aż 90 proc. ogłoszeń z kategorii finanse oferowane jest zatrudnienie na umowie o pracę. W tej branży też widełki wynagrodzenia są najwyższe. Jak to wygląda w innych branżach? Jakie benefity czekają na przyszłych pracowników? 

  Zaległy urlop do 30 września 2023

  Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

  REKLAMA

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy - to ogromny globalny problem, z którym MOP zmaga się od lat. Chociaż podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji życiowej, socjalnej i ekonomicznej - aktualnie wykluczonych społecznie na świecie jest 4 miliardy osób! Z danych wynika, że 453 miliony osób chciałyby pracować, ale nie mogą znaleźć pracy, a aż 214 milionów ludzi żyje za mniej niż 1,90 USD dziennie.

  Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy, ale nie dla wszystkich. Dla których branż?

  Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w perspektywie dekady, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu. 

  REKLAMA