| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2015 r.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2015 r.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r. najprawdopodobniej wyniesie 1731 zł. Wzrośnie więc o 50 zł. W zeszłym roku wzrost był dużo wyższy. Wynosił 80 zł.

Wynagrodzenie minimalne w 2015 r.

Zgodnie z treścią art. 65 ust. 4 Konstytucji RP wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę lub sposób ustalania tej wysokości określają przepisy ustawy. Obecnie obowiązującym aktem prawnym, który zawiera taką regulację, jest ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679). Wysokość wynagrodzenia minimalnego w 2015 r. można wyliczyć z danych podanych przed rząd komisji trójstronnej. Wzrost PKB ma wynieść 3,8%, a inflacja 2,3%. Na podstawie tych składników można obliczyć, iż wzrost płacy minimalnej będzie niższy niż się spodziewano. To wynik niżej niż zapowiadano inflacji. Czy w ramach komisji trójstronnej uda się wynegocjować wyższą podwyżkę płacy minimalnej? Wydaje się, że nie. W ostatnich latach to rząd i wskaźniki makroekonomiczne decydowały o wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Od czego zależy płaca minimalna?

Ustalanie wysokości minimalnego wynagrodzenia następuje w oparciu o prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych – jej wzrost nie może być bowiem niższy. Ponadto w przypadku, gdy w I kwartale roku, podczas którego trwają negocjacje w ramach Komisji Trójstronnej dotyczące wysokości płacy minimalnej, wysokość minimalnego wynagrodzenia jest niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, jego wysokość podnoszona jest dodatkowo o 2/3 prognozowanego wskaźnika realnego przyrostu PKB. Przepisy ustawy przewidują możliwość zastosowania mechanizmu korygującego na wypadek, gdyby rzeczywisty wzrost cen odbiegał od prognozowanego.

Na podstawie omawianej ustawy możliwe wynagrodzenie minimalne ulega podniesieniu w terminach:
• od 1 stycznia – gdy prognozowany wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych na dany rok jest niższy niż 5 proc.,
• od 1 stycznia i 1 lipca (dwukrotnie) – gdy prognozowany wzrost cen na dany rok wynosi 5 proc. i więcej.

Polecamy także: Płaca minimalna dla pracowników młodocianych w 2014 r.

Jak zostanie ustalona płaca minimalna w 2015 r.?

Ustalenie płacy minimalnej na kolejny rok następuje w drodze negocjacji partnerów społecznych w ramach Komisji Trójstronnej. Dokonać tego należy do 15 lipca danego roku, zaś do 15 września konieczne jest jej ogłoszenie w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów w Monitorze Polskim.

Jeśli Komisji nie uda się uzgodnienie wysokości minimalnego wynagrodzenia w terminie, decyzję podejmuje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia, które podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw do 15 września danego roku. Konieczne jest podkreślenie, że płaca minimalna, jaką ustali Rada Ministrów, nie może być niższa od tej, którą zaproponowała ona podczas negocjacji w Komisji Trójstronnej. Obecnie obowiązujące rozporządzenie z dnia 11 września 2013 r. weszło w życie 1 stycznia 2014 r., a na jego podstawie wysokość minimalnego wynagrodzenia wzrosła o 88 zł (z 1600 zł do 1688 zł).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »