Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
Wynagrodzenie minimalne w 2015 r.
Zgodnie z treścią art. 65 ust. 4 Konstytucji RP wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę lub sposób ustalania tej wysokości określają przepisy ustawy. Obecnie obowiązującym aktem prawnym, który zawiera taką regulację, jest ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679). Wysokość wynagrodzenia minimalnego w 2015 r. można wyliczyć z danych podanych przed rząd komisji trójstronnej. Wzrost PKB ma wynieść 3,8%, a inflacja 2,3%. Na podstawie tych składników można obliczyć, iż wzrost płacy minimalnej będzie niższy niż się spodziewano. To wynik niżej niż zapowiadano inflacji. Czy w ramach komisji trójstronnej uda się wynegocjować wyższą podwyżkę płacy minimalnej? Wydaje się, że nie. W ostatnich latach to rząd i wskaźniki makroekonomiczne decydowały o wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
REKLAMA
Od czego zależy płaca minimalna?
Ustalanie wysokości minimalnego wynagrodzenia następuje w oparciu o prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych – jej wzrost nie może być bowiem niższy. Ponadto w przypadku, gdy w I kwartale roku, podczas którego trwają negocjacje w ramach Komisji Trójstronnej dotyczące wysokości płacy minimalnej, wysokość minimalnego wynagrodzenia jest niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, jego wysokość podnoszona jest dodatkowo o 2/3 prognozowanego wskaźnika realnego przyrostu PKB. Przepisy ustawy przewidują możliwość zastosowania mechanizmu korygującego na wypadek, gdyby rzeczywisty wzrost cen odbiegał od prognozowanego.
Na podstawie omawianej ustawy możliwe wynagrodzenie minimalne ulega podniesieniu w terminach:
• od 1 stycznia – gdy prognozowany wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych na dany rok jest niższy niż 5 proc.,
• od 1 stycznia i 1 lipca (dwukrotnie) – gdy prognozowany wzrost cen na dany rok wynosi 5 proc. i więcej.
Polecamy także: Płaca minimalna dla pracowników młodocianych w 2014 r.
Jak zostanie ustalona płaca minimalna w 2015 r.?
REKLAMA
Ustalenie płacy minimalnej na kolejny rok następuje w drodze negocjacji partnerów społecznych w ramach Komisji Trójstronnej. Dokonać tego należy do 15 lipca danego roku, zaś do 15 września konieczne jest jej ogłoszenie w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów w Monitorze Polskim.
Jeśli Komisji nie uda się uzgodnienie wysokości minimalnego wynagrodzenia w terminie, decyzję podejmuje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia, które podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw do 15 września danego roku. Konieczne jest podkreślenie, że płaca minimalna, jaką ustali Rada Ministrów, nie może być niższa od tej, którą zaproponowała ona podczas negocjacji w Komisji Trójstronnej. Obecnie obowiązujące rozporządzenie z dnia 11 września 2013 r. weszło w życie 1 stycznia 2014 r., a na jego podstawie wysokość minimalnego wynagrodzenia wzrosła o 88 zł (z 1600 zł do 1688 zł).
Omawiana regulacja powoduje, że pracodawca ma obowiązek ustalić wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy o wysokości co najmniej równej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przy porównywaniu wysokości wynagrodzenia z wysokością minimalną nie bierze się pod uwagę: dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek sfery budżetowej oraz wypłaty z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej w jednostkach na rozrachunku.
Polecamy serwis: Wynagrodzenia
Kiedy pracodawca może wypłacić wynagrodzenie niższe niż minimalne?
W sytuacji, w której w danym miesiącu z powodu terminu wypłaty niektórych składników wynagrodzenia bądź z uwagi na rozkład czasu pracy wynagrodzenie danego pracownika będzie niższe od obowiązującej wysokości minimalnego wynagrodzenia, w tym miesiącu przysługiwać mu będzie wyrównanie.
Dodatkowo na podstawie przepisów omawianej ustawy możliwe jest ustalenie przez pracodawcę niższego wynagrodzenia niż wysokość pensji minimalnej. Nie może być ono w okresie pierwszego roku niż niższe niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Zadaj Pytanie: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat