| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2015 r.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2015 r.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r. najprawdopodobniej wyniesie 1731 zł. Wzrośnie więc o 50 zł. W zeszłym roku wzrost był dużo wyższy. Wynosił 80 zł.

Wynagrodzenie minimalne w 2015 r.

Zgodnie z treścią art. 65 ust. 4 Konstytucji RP wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę lub sposób ustalania tej wysokości określają przepisy ustawy. Obecnie obowiązującym aktem prawnym, który zawiera taką regulację, jest ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679). Wysokość wynagrodzenia minimalnego w 2015 r. można wyliczyć z danych podanych przed rząd komisji trójstronnej. Wzrost PKB ma wynieść 3,8%, a inflacja 2,3%. Na podstawie tych składników można obliczyć, iż wzrost płacy minimalnej będzie niższy niż się spodziewano. To wynik niżej niż zapowiadano inflacji. Czy w ramach komisji trójstronnej uda się wynegocjować wyższą podwyżkę płacy minimalnej? Wydaje się, że nie. W ostatnich latach to rząd i wskaźniki makroekonomiczne decydowały o wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Od czego zależy płaca minimalna?

Ustalanie wysokości minimalnego wynagrodzenia następuje w oparciu o prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych – jej wzrost nie może być bowiem niższy. Ponadto w przypadku, gdy w I kwartale roku, podczas którego trwają negocjacje w ramach Komisji Trójstronnej dotyczące wysokości płacy minimalnej, wysokość minimalnego wynagrodzenia jest niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, jego wysokość podnoszona jest dodatkowo o 2/3 prognozowanego wskaźnika realnego przyrostu PKB. Przepisy ustawy przewidują możliwość zastosowania mechanizmu korygującego na wypadek, gdyby rzeczywisty wzrost cen odbiegał od prognozowanego.

Na podstawie omawianej ustawy możliwe wynagrodzenie minimalne ulega podniesieniu w terminach:
• od 1 stycznia – gdy prognozowany wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych na dany rok jest niższy niż 5 proc.,
• od 1 stycznia i 1 lipca (dwukrotnie) – gdy prognozowany wzrost cen na dany rok wynosi 5 proc. i więcej.

Polecamy także: Płaca minimalna dla pracowników młodocianych w 2014 r.

Jak zostanie ustalona płaca minimalna w 2015 r.?

Ustalenie płacy minimalnej na kolejny rok następuje w drodze negocjacji partnerów społecznych w ramach Komisji Trójstronnej. Dokonać tego należy do 15 lipca danego roku, zaś do 15 września konieczne jest jej ogłoszenie w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów w Monitorze Polskim.

Jeśli Komisji nie uda się uzgodnienie wysokości minimalnego wynagrodzenia w terminie, decyzję podejmuje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia, które podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw do 15 września danego roku. Konieczne jest podkreślenie, że płaca minimalna, jaką ustali Rada Ministrów, nie może być niższa od tej, którą zaproponowała ona podczas negocjacji w Komisji Trójstronnej. Obecnie obowiązujące rozporządzenie z dnia 11 września 2013 r. weszło w życie 1 stycznia 2014 r., a na jego podstawie wysokość minimalnego wynagrodzenia wzrosła o 88 zł (z 1600 zł do 1688 zł).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »