REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2015 r.

Natalia Stawecka
Minimalne wynagrodzenie za pracę./ fot. Fotolia
Minimalne wynagrodzenie za pracę./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r. najprawdopodobniej wyniesie 1731 zł. Wzrośnie więc o 50 zł. W zeszłym roku wzrost był dużo wyższy. Wynosił 80 zł.

Wynagrodzenie minimalne w 2015 r.

Zgodnie z treścią art. 65 ust. 4 Konstytucji RP wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę lub sposób ustalania tej wysokości określają przepisy ustawy. Obecnie obowiązującym aktem prawnym, który zawiera taką regulację, jest ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679). Wysokość wynagrodzenia minimalnego w 2015 r. można wyliczyć z danych podanych przed rząd komisji trójstronnej. Wzrost PKB ma wynieść 3,8%, a inflacja 2,3%. Na podstawie tych składników można obliczyć, iż wzrost płacy minimalnej będzie niższy niż się spodziewano. To wynik niżej niż zapowiadano inflacji. Czy w ramach komisji trójstronnej uda się wynegocjować wyższą podwyżkę płacy minimalnej? Wydaje się, że nie. W ostatnich latach to rząd i wskaźniki makroekonomiczne decydowały o wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

REKLAMA

Autopromocja

Od czego zależy płaca minimalna?

Ustalanie wysokości minimalnego wynagrodzenia następuje w oparciu o prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych – jej wzrost nie może być bowiem niższy. Ponadto w przypadku, gdy w I kwartale roku, podczas którego trwają negocjacje w ramach Komisji Trójstronnej dotyczące wysokości płacy minimalnej, wysokość minimalnego wynagrodzenia jest niższa od połowy wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, jego wysokość podnoszona jest dodatkowo o 2/3 prognozowanego wskaźnika realnego przyrostu PKB. Przepisy ustawy przewidują możliwość zastosowania mechanizmu korygującego na wypadek, gdyby rzeczywisty wzrost cen odbiegał od prognozowanego.

Na podstawie omawianej ustawy możliwe wynagrodzenie minimalne ulega podniesieniu w terminach:
• od 1 stycznia – gdy prognozowany wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych na dany rok jest niższy niż 5 proc.,
• od 1 stycznia i 1 lipca (dwukrotnie) – gdy prognozowany wzrost cen na dany rok wynosi 5 proc. i więcej.

Polecamy także: Płaca minimalna dla pracowników młodocianych w 2014 r.

Jak zostanie ustalona płaca minimalna w 2015 r.?

REKLAMA

Ustalenie płacy minimalnej na kolejny rok następuje w drodze negocjacji partnerów społecznych w ramach Komisji Trójstronnej. Dokonać tego należy do 15 lipca danego roku, zaś do 15 września konieczne jest jej ogłoszenie w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów w Monitorze Polskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli Komisji nie uda się uzgodnienie wysokości minimalnego wynagrodzenia w terminie, decyzję podejmuje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia, które podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw do 15 września danego roku. Konieczne jest podkreślenie, że płaca minimalna, jaką ustali Rada Ministrów, nie może być niższa od tej, którą zaproponowała ona podczas negocjacji w Komisji Trójstronnej. Obecnie obowiązujące rozporządzenie z dnia 11 września 2013 r. weszło w życie 1 stycznia 2014 r., a na jego podstawie wysokość minimalnego wynagrodzenia wzrosła o 88 zł (z 1600 zł do 1688 zł).

Omawiana regulacja powoduje, że pracodawca ma obowiązek ustalić wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy o wysokości co najmniej równej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przy porównywaniu wysokości wynagrodzenia z wysokością minimalną nie bierze się pod uwagę: dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek sfery budżetowej oraz wypłaty z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej w jednostkach na rozrachunku.

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

Kiedy pracodawca może wypłacić wynagrodzenie niższe niż minimalne?

W sytuacji, w której w danym miesiącu z  powodu terminu wypłaty niektórych składników wynagrodzenia bądź z uwagi na rozkład czasu pracy wynagrodzenie danego pracownika będzie niższe od obowiązującej wysokości minimalnego wynagrodzenia, w tym miesiącu przysługiwać mu będzie wyrównanie.

Dodatkowo na podstawie przepisów omawianej ustawy możliwe jest ustalenie przez pracodawcę niższego wynagrodzenia niż wysokość pensji minimalnej. Nie może być ono w okresie pierwszego roku niż niższe niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Zadaj Pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA