REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłki dla opiekunów niepełnosprawnych od 15 maja 2014 r.

Natalia Stawecka
Zasiłek dla opiekunów niepełnosprawnych. /fot. Fotolia
Zasiłek dla opiekunów niepełnosprawnych. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej w kwocie 520 zł będzie przysługiwał osobie, jeżeli decyzja o przyznaniu jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wygasła z mocy prawa z dniem 1 lipca 2013 r. Nowe przepisy weszły w życie 15 maja 2014 r.

W dniu 15 maja 2014  r. w życie weszła ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Jej przepisy określają, na jakich warunkach możliwe jest nabycie uprawnienia do otrzymywania zasiłku dla opiekunów, a także zasady, zgodnie z którymi będą one ustalane i wypłacane. Jest to nowy rodzaj świadczenia – przysługiwać będzie osobom, które w związku z wygaśnięciem z mocy prawa decyzji przyznającej prawo do świadczenia pielęgnacyjnego z dniem 1 lipca 2013 r. utraciły prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, na podstawie uznanego za niekonstytucyjny art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Przesłanką otrzymania uprawnienia do pobierania zasiłku dla opiekunów jest konieczność, aby osoba taka spełniała kryteria do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego obowiązujące pod koniec 2012 r.

REKLAMA

Autopromocja

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Ile wynosi kwota zasiłku dla opiekunów?

Kwota, w jakiej wypłacany będzie zasiłek dla opiekunów, jest stała i wynosi 520 zł miesięcznie, niezależnie od wysokości dochodów w rodzinie. Uprawnionym przysługiwać będą ponadto odsetki za okres od 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego wejście w życie ustawy, w którym nie otrzymywały należnego im świadczenia pielęgnacyjnego.

Okres, za jaki uprawnionemu przysługiwać będzie zasiłek dla opiekuna, obejmuje zarówno:

  • okres od dnia 1 lipca 2013 r. do 14 maja 2014 r.,
  • okres od 15 maja 2014 r. do momentu, w którym uprawniony przestanie spełniać warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012 r.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak uzyskać zasiłek dla opiekunów?

W celu uzyskania prawa do pobierania zasiłku dla opiekunów konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w ciągu 4 miesięcy od dnia wejścia w życie nowej ustawy. Jej przepisy przewidują obowiązek poinformowania o tym uprawnionych osób przez odpowiednie organy w terminie 14 dni od wejścia w życie ustawy.

Szacuje się, że wprowadzenie w życie postanowień ustawy z 15 maja 2014 r. kosztować będzie budżet państwa ok. 1 mld 372 mln zł. Kwota ta zawiera koszty zwrotu niewypłacanych świadczeń pielęgnacyjnych, jak również ich dalszą wypłatę.

REKLAMA

Przepisy omawianej ustawy uprawniają do pobierania specjalnego zasiłku opiekuńczego osoby, które do końca 2012 r. pobierały świadczenie pielęgnacyjne, a później nie zostało im przyznane uprawnienie do otrzymywania specjalnego zasiłku opiekuńczego z uwagi na fakt, iż z końcem 2012 r. wygasły czasowe orzeczenia o niepełnosprawności.

Dodatkowo od przyszłego roku o specjalny zasiłek opiekuńczy będą mogły ubiegać się również te osoby, które w ogóle nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z powodu sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną. Do tej pory możliwość ubiegania się o niego przysługiwała jedynie osobom, które w celu sprawowania takiej opieki zrezygnowały z podjętego wcześniej zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Nowością będzie także uprawnienie do ubiegania się o zasiłek dla opiekunów, specjalny zasiłek opiekuńczy oraz świadczenie pielęgnacyjne przez rolników, ich małżonków lub domowników.

Polecamy również: Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego


Skąd ta zmiana?

Na podstawie ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1548) w dniu 1 stycznia 2013 r. doszło do zmiany zasad nabywania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego i wprowadzenia nowego świadczenia - specjalnego zasiłku opiekuńczego. W tym samym dniu ex lege wygasły decyzje o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego na dotychczasowych zasadach, zaś duża część uprawnionych do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego została pozbawiona do niego prawa, jednocześnie nie spełniając warunków wymaganych do przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego. Trybunał Konstytucyjny analizując zakwestionowane we wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich przepisy, stwierdził , iż doprowadziły one do naruszenia praw słusznie nabytych – uznając ich niekonstytucyjność spowodował konieczność wprowadzenia zmian.

Zobacz również: Zasiłki dla opiekunów niepełnosprawnych od 15 maja 2014 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA