REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłki dla opiekunów niepełnosprawnych od 15 maja 2014 r.

Natalia Stawecka
Zasiłek dla opiekunów niepełnosprawnych. /fot. Fotolia
Zasiłek dla opiekunów niepełnosprawnych. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej w kwocie 520 zł będzie przysługiwał osobie, jeżeli decyzja o przyznaniu jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wygasła z mocy prawa z dniem 1 lipca 2013 r. Nowe przepisy weszły w życie 15 maja 2014 r.

W dniu 15 maja 2014  r. w życie weszła ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Jej przepisy określają, na jakich warunkach możliwe jest nabycie uprawnienia do otrzymywania zasiłku dla opiekunów, a także zasady, zgodnie z którymi będą one ustalane i wypłacane. Jest to nowy rodzaj świadczenia – przysługiwać będzie osobom, które w związku z wygaśnięciem z mocy prawa decyzji przyznającej prawo do świadczenia pielęgnacyjnego z dniem 1 lipca 2013 r. utraciły prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, na podstawie uznanego za niekonstytucyjny art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Przesłanką otrzymania uprawnienia do pobierania zasiłku dla opiekunów jest konieczność, aby osoba taka spełniała kryteria do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego obowiązujące pod koniec 2012 r.

Autopromocja

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Ile wynosi kwota zasiłku dla opiekunów?

Kwota, w jakiej wypłacany będzie zasiłek dla opiekunów, jest stała i wynosi 520 zł miesięcznie, niezależnie od wysokości dochodów w rodzinie. Uprawnionym przysługiwać będą ponadto odsetki za okres od 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego wejście w życie ustawy, w którym nie otrzymywały należnego im świadczenia pielęgnacyjnego.

Okres, za jaki uprawnionemu przysługiwać będzie zasiłek dla opiekuna, obejmuje zarówno:

 • okres od dnia 1 lipca 2013 r. do 14 maja 2014 r.,
 • okres od 15 maja 2014 r. do momentu, w którym uprawniony przestanie spełniać warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012 r.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak uzyskać zasiłek dla opiekunów?

W celu uzyskania prawa do pobierania zasiłku dla opiekunów konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w ciągu 4 miesięcy od dnia wejścia w życie nowej ustawy. Jej przepisy przewidują obowiązek poinformowania o tym uprawnionych osób przez odpowiednie organy w terminie 14 dni od wejścia w życie ustawy.

Szacuje się, że wprowadzenie w życie postanowień ustawy z 15 maja 2014 r. kosztować będzie budżet państwa ok. 1 mld 372 mln zł. Kwota ta zawiera koszty zwrotu niewypłacanych świadczeń pielęgnacyjnych, jak również ich dalszą wypłatę.

Przepisy omawianej ustawy uprawniają do pobierania specjalnego zasiłku opiekuńczego osoby, które do końca 2012 r. pobierały świadczenie pielęgnacyjne, a później nie zostało im przyznane uprawnienie do otrzymywania specjalnego zasiłku opiekuńczego z uwagi na fakt, iż z końcem 2012 r. wygasły czasowe orzeczenia o niepełnosprawności.

Dodatkowo od przyszłego roku o specjalny zasiłek opiekuńczy będą mogły ubiegać się również te osoby, które w ogóle nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z powodu sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną. Do tej pory możliwość ubiegania się o niego przysługiwała jedynie osobom, które w celu sprawowania takiej opieki zrezygnowały z podjętego wcześniej zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Nowością będzie także uprawnienie do ubiegania się o zasiłek dla opiekunów, specjalny zasiłek opiekuńczy oraz świadczenie pielęgnacyjne przez rolników, ich małżonków lub domowników.

Polecamy również: Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego


Skąd ta zmiana?

Na podstawie ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1548) w dniu 1 stycznia 2013 r. doszło do zmiany zasad nabywania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego i wprowadzenia nowego świadczenia - specjalnego zasiłku opiekuńczego. W tym samym dniu ex lege wygasły decyzje o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego na dotychczasowych zasadach, zaś duża część uprawnionych do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego została pozbawiona do niego prawa, jednocześnie nie spełniając warunków wymaganych do przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego. Trybunał Konstytucyjny analizując zakwestionowane we wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich przepisy, stwierdził , iż doprowadziły one do naruszenia praw słusznie nabytych – uznając ich niekonstytucyjność spowodował konieczność wprowadzenia zmian.

Zobacz również: Zasiłki dla opiekunów niepełnosprawnych od 15 maja 2014 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  REKLAMA

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA