reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek pielęgnacyjny 2015

Zasiłek pielęgnacyjny 2015

Zasiłek pielęgnacyjny to rodzinne świadczenie finansowane z budżetu państwa. Niezmiennie od kilku lat jego kwota wynosi 153 zł miesięcznie. Obecnie obowiązujące przepisy przewidują jednak możliwość jej podniesienia.

Zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem rodzinnym przyznawanym w celu częściowego pokrycia wydatków, które rodzi konieczność zapewnienia opieki i pomocy w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji innej osoby.

Mimo zmian, jakie z dniem 1 maja 2014 r. wprowadzono w zakresie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, przepisy regulujące wysokość, w jakiej wypłacany jest zasiłek pielęgnacyjny, w przyszłym roku się nie zmienią. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że mechanizm, który umożliwia podwyższenie kwoty zasiłku pielęgnacyjnego, jest już w nich przewidziany.

Wzrost wysokości zasiłku w 2015 r.?

Na podstawie art. 18 ustawy o świadczeniach rodzinnych wskazania dotyczące kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych, a jednocześnie dotyczące wysokości poszczególnych świadczeń (w tym kwoty zasiłku pielęgnacyjnego) podlegają weryfikacji co 3 lata. Ostatni raz weryfikacja taka miała miejsce 1 listopada 2012 r. Decyzją Rady Ministrów nie została ona podwyższona – w jej uzasadnieniu wskazano, że o utrzymaniu dotychczasowej kwoty zaważył brak wystarczających środków w budżecie państwa na jej podniesienie.

Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD

Podobnie dzieje się od momentu obowiązywania aktualnej regulacji dotyczącej zasiłku pielęgnacyjnego, tj. od 2006 r. Najbliższa weryfikacja wysokości kryteriów dochodowych uprawniających doświadczeń rodzinnych (w tym także wysokości zasiłku pielęgnacyjnego) przypadnie w dniu 1 listopada 2015 r.

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

W odróżnieniu od świadczenia pielęgnacyjnego wypłacanego opiekunom niepełnosprawnych osób zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest bezpośrednio osobie wymagającej opieki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami uprawnionym do jego pobierania będzie:

  • niepełnosprawne dziecko,
  • osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia,
  •  osoba, która ukończyła 75 lat.

Polecamy serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Nie we wszystkich sytuacjach wymienione powyżej osoby będą mogły uzyskać możliwość pobierania zasiłku pielęgnacyjnego. Pomimo spełnienia wskazanych wyżej przesłanek zasiłku pielęgnacyjnego nie będzie mogła pobierać:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama