REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek pielęgnacyjny 2015

Natalia Stawecka
Opieka nad niepełnosprawnym. /fot. Fotolia
Opieka nad niepełnosprawnym. /fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny to rodzinne świadczenie finansowane z budżetu państwa. Niezmiennie od kilku lat jego kwota wynosi 153 zł miesięcznie. Obecnie obowiązujące przepisy przewidują jednak możliwość jej podniesienia.

Zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem rodzinnym przyznawanym w celu częściowego pokrycia wydatków, które rodzi konieczność zapewnienia opieki i pomocy w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji innej osoby.

REKLAMA

Autopromocja

Mimo zmian, jakie z dniem 1 maja 2014 r. wprowadzono w zakresie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, przepisy regulujące wysokość, w jakiej wypłacany jest zasiłek pielęgnacyjny, w przyszłym roku się nie zmienią. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że mechanizm, który umożliwia podwyższenie kwoty zasiłku pielęgnacyjnego, jest już w nich przewidziany.

Wzrost wysokości zasiłku w 2015 r.?

Na podstawie art. 18 ustawy o świadczeniach rodzinnych wskazania dotyczące kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych, a jednocześnie dotyczące wysokości poszczególnych świadczeń (w tym kwoty zasiłku pielęgnacyjnego) podlegają weryfikacji co 3 lata. Ostatni raz weryfikacja taka miała miejsce 1 listopada 2012 r. Decyzją Rady Ministrów nie została ona podwyższona – w jej uzasadnieniu wskazano, że o utrzymaniu dotychczasowej kwoty zaważył brak wystarczających środków w budżecie państwa na jej podniesienie.

Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD

Podobnie dzieje się od momentu obowiązywania aktualnej regulacji dotyczącej zasiłku pielęgnacyjnego, tj. od 2006 r. Najbliższa weryfikacja wysokości kryteriów dochodowych uprawniających doświadczeń rodzinnych (w tym także wysokości zasiłku pielęgnacyjnego) przypadnie w dniu 1 listopada 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

W odróżnieniu od świadczenia pielęgnacyjnego wypłacanego opiekunom niepełnosprawnych osób zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest bezpośrednio osobie wymagającej opieki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami uprawnionym do jego pobierania będzie:

  • niepełnosprawne dziecko,
  • osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia,
  •  osoba, która ukończyła 75 lat.

Polecamy serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Nie we wszystkich sytuacjach wymienione powyżej osoby będą mogły uzyskać możliwość pobierania zasiłku pielęgnacyjnego. Pomimo spełnienia wskazanych wyżej przesłanek zasiłku pielęgnacyjnego nie będzie mogła pobierać:

  • osoba uprawniona do dodatku pielęgnacyjnego,
  • osoba umieszczona w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie,
  • osoba, której członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z jej pielęgnacją, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Zobacz również: Wyższe świadczenie pielęgnacyjne od 2015 r.

Aby otrzymać uprawnienie do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego konieczne jest przygotowanie odpowiedniego wniosku, a załączenie w nim orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. W urzędach gminy dostępne są formularze, które ułatwią jego złożenie. Do uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności konieczne jest skierowanie, które sporządza lekarz rodzinny bądź też lekarz prowadzący chorego. W odniesieniu do stopnia niepełnosprawności chorego orzeka zaś specjalna komisja lekarska.

Wskazane powyżej dokumenty uprawniony składa w ośrodku pomocy społecznej bądź w urzędzie gminy. Jeśli otrzyma decyzję przyznającą świadczenie, wypłacane mu ono będzie przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

REKLAMA

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

REKLAMA