REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek pielęgnacyjny 2015

Natalia Stawecka
Opieka nad niepełnosprawnym. /fot. Fotolia
Opieka nad niepełnosprawnym. /fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny to rodzinne świadczenie finansowane z budżetu państwa. Niezmiennie od kilku lat jego kwota wynosi 153 zł miesięcznie. Obecnie obowiązujące przepisy przewidują jednak możliwość jej podniesienia.

Zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem rodzinnym przyznawanym w celu częściowego pokrycia wydatków, które rodzi konieczność zapewnienia opieki i pomocy w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji innej osoby.

Autopromocja

Mimo zmian, jakie z dniem 1 maja 2014 r. wprowadzono w zakresie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, przepisy regulujące wysokość, w jakiej wypłacany jest zasiłek pielęgnacyjny, w przyszłym roku się nie zmienią. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że mechanizm, który umożliwia podwyższenie kwoty zasiłku pielęgnacyjnego, jest już w nich przewidziany.

Wzrost wysokości zasiłku w 2015 r.?

Na podstawie art. 18 ustawy o świadczeniach rodzinnych wskazania dotyczące kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych, a jednocześnie dotyczące wysokości poszczególnych świadczeń (w tym kwoty zasiłku pielęgnacyjnego) podlegają weryfikacji co 3 lata. Ostatni raz weryfikacja taka miała miejsce 1 listopada 2012 r. Decyzją Rady Ministrów nie została ona podwyższona – w jej uzasadnieniu wskazano, że o utrzymaniu dotychczasowej kwoty zaważył brak wystarczających środków w budżecie państwa na jej podniesienie.

Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD

Podobnie dzieje się od momentu obowiązywania aktualnej regulacji dotyczącej zasiłku pielęgnacyjnego, tj. od 2006 r. Najbliższa weryfikacja wysokości kryteriów dochodowych uprawniających doświadczeń rodzinnych (w tym także wysokości zasiłku pielęgnacyjnego) przypadnie w dniu 1 listopada 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

W odróżnieniu od świadczenia pielęgnacyjnego wypłacanego opiekunom niepełnosprawnych osób zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest bezpośrednio osobie wymagającej opieki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami uprawnionym do jego pobierania będzie:

 • niepełnosprawne dziecko,
 • osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia,
 •  osoba, która ukończyła 75 lat.

Polecamy serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Nie we wszystkich sytuacjach wymienione powyżej osoby będą mogły uzyskać możliwość pobierania zasiłku pielęgnacyjnego. Pomimo spełnienia wskazanych wyżej przesłanek zasiłku pielęgnacyjnego nie będzie mogła pobierać:

 • osoba uprawniona do dodatku pielęgnacyjnego,
 • osoba umieszczona w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie,
 • osoba, której członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z jej pielęgnacją, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Zobacz również: Wyższe świadczenie pielęgnacyjne od 2015 r.

Aby otrzymać uprawnienie do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego konieczne jest przygotowanie odpowiedniego wniosku, a załączenie w nim orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. W urzędach gminy dostępne są formularze, które ułatwią jego złożenie. Do uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności konieczne jest skierowanie, które sporządza lekarz rodzinny bądź też lekarz prowadzący chorego. W odniesieniu do stopnia niepełnosprawności chorego orzeka zaś specjalna komisja lekarska.

Wskazane powyżej dokumenty uprawniony składa w ośrodku pomocy społecznej bądź w urzędzie gminy. Jeśli otrzyma decyzję przyznającą świadczenie, wypłacane mu ono będzie przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

  Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

  REKLAMA

  Podwyżki w sferze budżetowej. Nawet 16000 zł miesięcznie będą zarabiać pracownicy kolejnej instytucji

  Podwyżki wynagrodzeń w najbliższym czasie otrzymają pracownicy Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Zarobki w tej instytucji wzrosną z poziomu 5000–15000 zł do 6000–16000 zł. Pracownicy CUPT dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Działalność socjalna. Wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r.

  Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego tworzącego zfśs. W jakiej wysokości przysługuje świadczenie urlopowe w 2024 r.?

  REKLAMA