Zasiłek pielęgnacyjny 2015
REKLAMA
REKLAMA
Zasiłek pielęgnacyjny
Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem rodzinnym przyznawanym w celu częściowego pokrycia wydatków, które rodzi konieczność zapewnienia opieki i pomocy w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji innej osoby.
REKLAMA
Mimo zmian, jakie z dniem 1 maja 2014 r. wprowadzono w zakresie kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, przepisy regulujące wysokość, w jakiej wypłacany jest zasiłek pielęgnacyjny, w przyszłym roku się nie zmienią. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że mechanizm, który umożliwia podwyższenie kwoty zasiłku pielęgnacyjnego, jest już w nich przewidziany.
Wzrost wysokości zasiłku w 2015 r.?
Na podstawie art. 18 ustawy o świadczeniach rodzinnych wskazania dotyczące kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych, a jednocześnie dotyczące wysokości poszczególnych świadczeń (w tym kwoty zasiłku pielęgnacyjnego) podlegają weryfikacji co 3 lata. Ostatni raz weryfikacja taka miała miejsce 1 listopada 2012 r. Decyzją Rady Ministrów nie została ona podwyższona – w jej uzasadnieniu wskazano, że o utrzymaniu dotychczasowej kwoty zaważył brak wystarczających środków w budżecie państwa na jej podniesienie.
Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD
Podobnie dzieje się od momentu obowiązywania aktualnej regulacji dotyczącej zasiłku pielęgnacyjnego, tj. od 2006 r. Najbliższa weryfikacja wysokości kryteriów dochodowych uprawniających doświadczeń rodzinnych (w tym także wysokości zasiłku pielęgnacyjnego) przypadnie w dniu 1 listopada 2015 r.
Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?
W odróżnieniu od świadczenia pielęgnacyjnego wypłacanego opiekunom niepełnosprawnych osób zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest bezpośrednio osobie wymagającej opieki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami uprawnionym do jego pobierania będzie:
- niepełnosprawne dziecko,
- osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia,
- osoba, która ukończyła 75 lat.
Polecamy serwis: Zasiłki i inne świadczenia
Nie we wszystkich sytuacjach wymienione powyżej osoby będą mogły uzyskać możliwość pobierania zasiłku pielęgnacyjnego. Pomimo spełnienia wskazanych wyżej przesłanek zasiłku pielęgnacyjnego nie będzie mogła pobierać:
- osoba uprawniona do dodatku pielęgnacyjnego,
- osoba umieszczona w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie,
- osoba, której członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z jej pielęgnacją, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Zobacz również: Wyższe świadczenie pielęgnacyjne od 2015 r.
Aby otrzymać uprawnienie do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego konieczne jest przygotowanie odpowiedniego wniosku, a załączenie w nim orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. W urzędach gminy dostępne są formularze, które ułatwią jego złożenie. Do uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności konieczne jest skierowanie, które sporządza lekarz rodzinny bądź też lekarz prowadzący chorego. W odniesieniu do stopnia niepełnosprawności chorego orzeka zaś specjalna komisja lekarska.
Wskazane powyżej dokumenty uprawniony składa w ośrodku pomocy społecznej bądź w urzędzie gminy. Jeśli otrzyma decyzję przyznającą świadczenie, wypłacane mu ono będzie przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat