REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2015

Natalia Stawecka
Opieka nad niepełnosprawnym. /fot. Fotolia
Opieka nad niepełnosprawnym. /fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od dnia dzisiejszego (15 maja 2014 r.) obowiązują nowe przepisy regulujące specjalny zasiłek opiekuńczy. Nowa regulacja wprowadza wiele zmian, z których część wejdzie w życie dopiero w 2015 r.

Specjalny zasiłek opiekuńczy od 2015 r.

Nowe przepisy zawarte są w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, która weszła w życie 15 maja 2014 r. Jej uchwalenie jest wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który w wyroku z dnia 5 grudnia 2013 r. stwierdził, że art. 11 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1548) jest sprzeczny z art. 2 Konstytucji.

Autopromocja

Na jego podstawie osoby uprawnione do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie ostatecznych i bezterminowych decyzji administracyjnych utraciły je z mocy prawa z dniem 30 czerwca 2013 r.

Ustawa o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów wskazuje, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy, a także określa zasady ustalania wysokości świadczenia i sposoby, w jakich dokonywane będzie ich wypłacanie – w szczególności tym osobom, które utraciły uprawnienie do pobierania zasiłku na mocy zakwestionowanych potem przez Trybunał przepisów.

Polecany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Od 1 stycznia 2015 r. wniosek o przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego złożyć będą mogły również te osoby, które z powodu sprawowania stałej opieki nad osobą niepełnosprawną w ogóle nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Obecnie uprawnienie to przysługuje tylko tym, którzy w celu sprawowania opieki zrezygnowali z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Dodatkowo nowe przepisy umożliwią ubieganie się o specjalny zasiłek opiekuńczy rolnikom, ich małżonkom lub domownikom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Wyższy świadczenie pielęgnacyjne w 2015 r.

Jak uzyskać specjalny zasiłek opiekuńczy?

W celu otrzymania uprawnienia do pobierana specjalnego zasiłku opiekuńczego konieczne będzie złożenie wniosku do odpowiedniego organu wskazanego w przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych. Będzie można go jednak złożyć jedynie w ciągu pierwszych 4 miesięcy obowiązywania nowej ustawy. Omawiane świadczenie przysługiwać będzie na czas nieokreślony. Wyjątek stanowić będzie sytuacja, w której wobec osoby wymagającej opieki na czas określony wydano orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Zgodnie z nowymi przepisami organy, które odpowiadały za wypłacanie świadczeń pielęgnacyjnych do 30 czerwca 2013 r., w ciągu 14 dni od dnia ich wejścia w życie będą informowały te osoby, które utraciły prawo do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego z dniem 1 lipca 2013 r., o możliwości złożenia wniosku o zasiłek dla opiekuna i o przesłankach, jakie należy spełnić, aby je nabyć.

Zobacz również: Dokumentowanie prawa do zasiłku opiekuńczego

Kto jest uprawniony do specjalnego zasiłku opiekuńczego?

Specjalny zasiłek opiekuńczy pobierać mogą osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Uprawnionymi do jego otrzymywania są również małżonkowie, którzy zrezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności, a jednocześnie wobec niej orzeczono konieczność sprawowania stałej bądź długotrwałej opieki lub pomocy w związku z jej znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczność stałego współdziałania na co dzień jej opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Wysokość specjalnego zasiłku opiekuńczego wynosi 520 zł miesięcznie. Przesłanką możliwości otrzymywania omawianego świadczenia jest zaś to, aby łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na 1 osobę nie przekraczał kwoty 623 zł netto. W 2015 r. będzie to kwota w wysokości 664 zł (od 1 listopada 2014 r. do 31 października 2015 r.).

Zobacz również: Różnica między zasiłkiem pielęgnacyjnym a świadczeniem pielęgnacyjnym

Kiedy specjalny zasiłek opiekuńczy nie przysługuje?

Pomimo spełnienia ustawowych przesłanek specjalny zasiłek opiekuńczy nie będzie przysługiwał, jeżeli osoba sprawująca opiekę:

 • jest uprawniona do pobierania emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno - rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
 • podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów,
 • ma już ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego,
 • legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Polecamy serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Dodatkowo przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego nie będzie możliwe, jeśli:

 • osoba wymagająca opieki została umieszczona w rodzinie zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej), w rodzinnym domu dziecka albo w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym (w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji) z wyjątkiem podmiotów wykonujących działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez ponad 5 dni w tygodniu,
 • inna osoba ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad osobą wymagającą opieki,
 • członek rodziny osoby sprawującej opiekę ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego,
 • na osobę wymagającą opieki jest ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub prawo do świadczenia pielęgnacyjnego,
 •  na osobę wymagającą opieki członek rodziny jest uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  REKLAMA

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  REKLAMA

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  REKLAMA