REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Diety zagraniczne 2015

Natalia Stawecka
Podróż służbowa. /fot. Fotolia
Podróż służbowa. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak ustalić wysokość diet za delegacje zagraniczne w 2015 r.? Stawki krajowych i zagranicznych diet można określić nawet w umowie o pracę, jednak podstawowe zasady ich ustalania przewiduje rozporządzenie w sprawie podróży służbowych.

Mianem diety zagranicznej określa się kwotę przeznaczoną na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki, które pracownik ponosi podczas odbywania delegacji poza granicami kraju.
Jej wysokość uzależniona jest od kraju, który stanowi cel podróży zagranicznej – państwo, w którym pracownik ma wykonać polecenia służbowe. Nie będą więc nim kraje, przez które podróżuje on przejazdem. Pracodawca może wskazać jednocześnie więcej niż jedno państwo docelowe, jeśli pracownik odbywa podróż do dwóch lub więcej państw.

Autopromocja

Przy określaniu wysokości diety pracodawca nie będzie brał pod uwagę wskazań dotyczących diet obowiązujących w państwach, przez które pracownik tylko przejeżdża (Niemcy, Francja) w przypadku, gdy celem podróży służbowej jest Hiszpania. Sytuacja ta zmieni się, jeśli pracodawca oznaczy kilka państw jako docelowe (w tym np. państwa przejezdne), w których pracownik ma wykonać określone polecenia służbowe.

W jaki sposób ustala się wysokość diety zagranicznej?

Sposób, w jaki wypłacane są diety zagraniczne, czyli należności z tytułu podróży służbowej pracownikowi zatrudnionemu u prywatnego pracodawcy, ustala się:

 • w układzie zbiorowym pracy,
 • w regulaminie wynagradzania,
 • w umowie o pracę (jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania).

Szczególne ustalone z góry zasady rozliczania krajowych i zagranicznych podróży służbowych dotyczą zaś delegacji pracowników zatrudnionych w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej. Wprowadzone one zostały rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Jego przepisy zawierają również wskazania dotyczące stawek diet zagranicznych w odniesieniu do poszczególnych państw będących celem podróży służbowej.

Polecamy także: Rozliczanie podróży służbowych pracowników

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postanowienia układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę dotyczące diet zagranicznych pracowników zatrudnionych u prywatnych pracodawców nie mogą ustalać diety za dobę podróży służbowej w niższej wysokości niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju przewidziana we wspomnianym powyżej rozporządzeniu.

Nie ma przeszkód, aby pracodawca wypłacał pracownikom wyższe kwoty niż określone w rozporządzeniu, jednak wówczas nadwyżki ponad przysługujące z rozporządzenia diety będą stanowiły przychód pracownika. W konsekwencji zaistnieje obowiązek opłacania składek ZUS i podatku.

Jak ustalać wysokość diety?

Obliczanie czasu podróży zagranicznej różni się w zależności od środka komunikacji, za pomocą którego pracownik ją odbywa. W przypadku komunikacji:

 • lądowej – od chwili przekroczenia granicy państwowej przy opuszczeniu kraju do chwili jej przekroczenia w drodze powrotnej,
 • lotniczej – od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju,
 • morskiej – od chwili opuszczenia przez statek (prom) ostatniego portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) do pierwszego portu polskiego w drodze powrotnej.

Zobacz również: Podróż służbowa a pozostawanie pracownika do dyspozycji pracodawcy

Wysokość diety ulega zmniejszeniu w razie zapewnia pracownikowi bezpłatnego wyżywienia. Jeśli więc w czasie podróży zagranicznej zapewniono mu bezpłatne, całodzienne wyżywienie, prowadzi to do obniżenia o 25% jego diety zagranicznej ustalonej zgodnie z § 13 ust. 3 rozporządzenia. Obniżenie to obejmuje także wyżywienie zapewnione w ramach obsługi hotelarskiej. Uznaje się, że w zależności od posiłku pracownikowi przysługuje obniżenie diety:

 • za śniadanie – 15% diety;
 • za obiad – 30% diety;
 • za kolację – 30% diety.

Jeśli zaś pracownik podczas podróży zagranicznej otrzymuje należność pieniężną na wyżywienie, dieta zagraniczna mu nie przysługuje. W razie, gdy taka należność pieniężna jest niższa od diety, pracownik otrzymać powinien odpowiednie wyrównanie do wysokości należnej diety

.Polecamy także: Jak obniżyć dietę krajową o zapewnione wyżywienie

Pracownikom oprócz diet z tytułu podróży służbowej przysługuje także zwrot kosztów:

 • przejazdów,
 • dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
 • noclegów,
 • innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Rozliczenie kosztów podróży krajowej bądź zagranicznej powinno nastąpić nie później niż w ciągu 14 dni od dnia jej zakończenia. Aby tego dokonać, pracownik przedstawia dokumenty potwierdzające poszczególne wydatki (poza dietami i wydatkami objętymi ryczałtem), w tym m.in. rachunki, faktury czy bilety na środki transportu.
W sytuacji, w której przedstawienie takiego dokumentu nie będzie możliwe, pracownik powinien złożyć oświadczenie w formie pisemnej dotyczące dokonanego wydatku i o przyczynach braku możliwości jego udokumentowania.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  Ponad 477 tys. niepełnosprawnych pracuje w Polsce. To 3,2 proc. ogółu pracujących. GUS podał dane za czerwiec 2023 r.

  Na koniec czerwca 2023 r. było 477,4 tys. niepełnosprawnych pracujących w gospodarce narodowej. Wśród niepełnosprawnych pracujących 51,5% stanowiły kobiety. Udział niepełnosprawnych pracujących w liczbie pracujących ogółem w czerwcu 2023 r. wyniósł 3,2%.

  Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jest zwycięzca i Nagroda Jury! Czy rozumiesz wszystkie słowa z finałowej dwudziestki?

  Zakończono już głosowanie na 20 finałowych słów w plebiscycie PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wyniki zostały ogłoszone 7 grudnia 2023 r. Znamy słowo nr 1 nr 2 i nr 3, przyznano także Nagrodę Jury. Czy wiesz co oznaczają wszystkie te słowa?

  REKLAMA

  Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

  Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

  Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

  Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

  REKLAMA