| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2015 roku

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę w 2015 roku

Za święto wypadające w sobotę pracodawcy mają obowiązek wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego. Wyznaczenie dodatkowego dnia wolnego leży w obowiązkach pracodawcy również w przypadku, gdy święto przypadnie w innym wolnym od pracy dniu, wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W 2015 roku dwa dni świąteczne wypadną w sobotę.

Zobacz: Dni wolne od pracy 2016

Zgodnie z przepisami prawa pracy, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, zaś każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Pracodawca ma obowiązek udzielenia dnia wolnego za święto wypadające w sobotę. Jest to wynik wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2012 r., który za niezgodne z konstytucją uznał przepisy różnicujące liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom. Trybunał stanął na stanowisku, iż działanie takie stanowi naruszenie konstytucyjnej zasady równości. Konsekwencją wyroku jest przyznanie pracownikom innego dnia wolnego za święta przypadające w dni rozkładowo wolne od pracy.

W roku 2015 dwa święta wypadną w sobotę, będzie to 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz 26 grudnia - drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Zaznaczyć należy, iż jeśli dla danego pracownika, według obowiązującego go rozkładu czasu pracy, inny dzień niż sobota jest dniem wolnym od pracy, a w dzień ten wypada święto, pracownikowi takiemu należy się dzień wolny za taki właśnie dzień.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Jeśli zaś dla pracownika sobota jest dniem pracującym, według obowiązującego go rozkładu czasu pracy, wówczas pracownikowi nie należy się dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę Pracownik w tym dniu po prostu nie pracuje.

Zobacz także: Zasady prawidłowego ewidencjonowania czasu pracy pracownika

W związku z koniecznością oddania dnia wolnego za święto wypadające w sobotę, pracodawca jest zobowiązany do uwzględnienia w harmonogramie czasu pracy innego dnia wolnego za wolną sobotę, w którą wypadło święto. Udzielenie dnia wolnego za święto wypadające w sobotę w 2015 roku powinno nastąpić najpóźniej do końca przyjętego okresu rozliczeniowego.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o urlopy wypoczynkowe + CD

Pracodawca nie jest zobowiązany do udzielenia dnia wolnego za święto wypadające w niedzielę, która dla danego pracownika jest dniem wolnym od pracy oraz gdy święto wypada w dzień dla pracownika pracujący. Pracodawca nie ma również obowiązku udzielenia dnia wolnego za święto, które wypada w dzień wolny inny niż niedziela pracownikom przebywającym na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby oraz pracownicom przebywającym na urlopie macierzyńskim. Co do zasady bowiem, zasiłek chorobowy oraz zasiłek macierzyński przysługuje za cały okres niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »