REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pomoc dla pobierających świadczenie pielęgnacyjne przedłużona do końca roku

Osobom otrzymującym świadczenie pielęgnacyjne, którym gmina przyznała na miesiące styczeń, luty i marzec 2014 r. pomoc w wysokości 200 zł miesięcznie, pomoc ta zostanie przedłużona z urzędu, tj, od kwietnia do grudnia 2014 r.

Czytnik linii papilarnych - kontrola czasu pracy przez pracodawcę

Zdarza się, że pracodawcy montują w zakładach pracy urządzenia będące czytnikami linii papilarnych. Mają one na celu kontrolę czasu pracy pracowników przez pracodawcę. Czy przetwarzanie danych biometrycznych przez pracodawcę jest zgodne z prawem?

Dłuższe okresy wypowiedzenia dla zatrudnionych na czas określony

Na mocy wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zatrudnieni na czas określony zyskają dłuższe okresy wypowiedzenia. Trybunał orzekł w tej kwestii, rozpatrując zapytanie Sądu Rejonowego w Białymstoku.

Polscy pracownicy dyskryminowani w Europie

Polska Izba Handlu ostrzega przed nasilaniem się dyskryminacji polskich pracowników i firm w Europie. Polscy pracownicy często są przedstawiani stereotypowo i w negatywnym świetle, a firmy ich zatrudniające muszą liczyć się z surowymi kontrolami. Zdaniem pracodawców, problem wynika z prób ochrony krajowych przedsiębiorstw i wymaga rozwiązań na szczeblu politycznym.

REKLAMA

Niedługo ubezpieczeni wybiorą - tylko ZUS, czy także OFE

Już niedługo przyszli emeryci zdecydują czy chcą, alby ich środki na przyszłą emeryturę gromadzone były tylko w ZUS-ie, czy w OFE i ZUS-ie. Ubezpieczeni będą mogli dokonać wyboru od 1 kwietnia do 31 lipca tego roku.

Szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie" 26 marca 2014 r. - Białystok

Zapraszamy na szkolenie "Czas pracy kierowców - rozliczanie, ewidencja, nadgodziny, delegacje, noclegi w kabinie", które odbędzie się 26 marca 2014 r. w Białymstoku.

Przejęcie przez pracownika obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne

Obowiązek przekazania do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne należy do płatnika składek. Pracodawca, wykonując obowiązki płatnika, nie może przenieść na ubezpieczonego (pracownika, zleceniobiorcę) obowiązku opłacania składek ZUS. Ubezpieczony może jednak przejąć rolę płatnika i samodzielnie wypełnić obowiązek zgłoszeniowy oraz opłacać za siebie należne składki, jeżeli pracodawca nie ma w Polsce siedziby ani przedstawicielstwa.

Rekrutacja za pomocą portali społecznościowych

Obecnie cieszą się olbrzymią popularnością wśród internautów, a poza tym wiele o nich mogą powiedzieć. W efekcie, to właśnie portale społecznościowe stały się jednym z podstawowych źródeł pozyskiwania informacji nt. kandydatów do pracy. Jak wygląda rekrutacja za pomocą portali społecznościowych?

REKLAMA

Szkolenie "Dokonywanie potrąceń oraz zasady rozliczania wypłaconych zasiłków z ubezpieczenia społecznego" 25 marca 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Dokonywanie potrąceń oraz zasady rozlicz wypłaconych zasiłków z ubezpieczenia społecznego", które odbędzie się 25 marca 2014 r. w Warszawie.

Polska realizuje rekomendacje OECD dla rynku pracy

Jak zapewnia Minister Pracy i Polityki Społecznej, Polska realizuje rekomendacje IECD dla rynku pracy. Wyrazem tego jest między innymi przyjęta  z końcem zeszłego tygodnia nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Sejm przyjął reformę urzędów pracy

W piątek, 14 marca, Sejm przyjął nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która to reformuje urzędy pracy. Jakie zmiany w funkcjonowaniu urzędów pracy przewiduje przyjęta przez Sejm ustawa?

Łatwiejszy powrót rodziców na rynek pracy

14 marca Sejm przyjął nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zawierającą rozwiązania służące powracającym na rynek pracy rodzicom po przerwie związanej z urodzeniem dziecka.

"Szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników służby BHP oraz osób wykonujących zadania tej służby” 11-13 czerwca 2014 r.

Zapraszamy na "Szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników służby BHP oraz osób wykonujących zadania tej służby”, które odbędzie się w dniach 11-13 czerwca 2014 r. w Krakowie.

Ubezpiecznenie społeczne w dwóch krajach

Czy osoba zamieszkała we Francji, a prowadząca działalność gospodarczą w Polsce będzie musiała odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne w Polsce?

Składki na ubezpieczenie społeczne od odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia

Czy pracodawca ma obowiązek odprowadzenia składki na ubezpieczenie społeczne od wypłacanych pracownikom odpłat i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia?

Koniec umowy na czas określony a świadczenie rehabilitacyjne

Czy pracodawca ma obowiązek przedłużania umowy zawartej z pracownikiem na czas określony, gdy temu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne ze względu na ulegnięcie wypadkowi w miejscu pracy?

Zmiany w wysokości wynagrodzenia wypłacanego podczas choroby prokuratorom i sędziom

Podczas drugiego dnia 63 posiedzenia, Sejm pracował nad stanowiskiem Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o prokuraturze, ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym. Zmiany te zmierzają do zrównania praw osób świadczących pracę i pełniących służbę w zakresie wysokości wynagrodzenia wypłacanego podczas choroby.

Uregulowanie kwestii ubezpieczeń społecznych Polaków migrujących zarobkowo do Mołdawii

Podczas drugiego dnia 63 posiedzenia sejmu, posłowie rozpatrzyli rządowy projekt ustawy o ratyfikacji umowy z Mołdawią o ubezpieczeniu społecznym. Celem umowy jest uregulowanie kwestii związanych z ubezpieczeniami społecznymi obywateli Polski i Mołdawii migrujących zarobkowo między obu krajami.

Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, osoba współpracująca a podleganie ubezpieczeniom społecznym

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z konkretnymi konsekwencjami prawnymi. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym ulegają zmianie, gdy funkcjonowanie spółki wspomagane jest działalnością osoby bliskiej. 

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności pracownika spółki

Sprawca przestępstwa lub wykroczenia skarbowego w pewnych okolicznościach i przy spełnieniu określonych warunków ma szansę na uniknięcie skazania skutkującego wpisem do Krajowego Rejestru Karnego. Każde działanie pracownika ma swoje konsekwencje, szczególnie dla podmiotu, który go zatrudnia.

ZUS promuje PUE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wychodzi do klienta będzie promował Platformę Usług Elektronicznych wśród ubezpieczonych. ZUS rozstawi swoje mobilne punkty w galeriach handlowych wielu polskich miast, w których to ubezpieczeni będą mieli możliwość założenia bezpłatnego konta w PUE.

XX Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "PRAWO PRACY a skuteczne zarządzanie personelem" 25 marca 2014 r.

Zapraszamy na XX Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "PRAWO PRACY a skuteczne zarządzanie personelem", który odbędzie się w Warszawie 25 marca 2014 r. Dla Czytelników portalu INFOR przewidziana jest ZNIŻKA.

Plan naprawczy dla pracownika

Planów naprawczych nie regulują przepisy Kodeksu pracy, można natomiast ustanowić zasady ich stosowania w wewnętrznych przepisach pracodawcy – regulaminie ocen okresowych, regulaminie pracy czy układzie zbiorowym pracy. Kiedy można zastosować plan naprawczy dla pracownika?

Obowiązki podmiotu powierzającego wykonywanie pracy związane z zatrudnieniem cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Obowiązki podmiotu powierzającego wykonywanie pracy związane z zatrudnieniem cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej określa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz rozporządzenie w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca. Jakie to obowiązki?

Wydanie zezwolenia na wykonywanie pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Wykonywanie pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wymaga wydania zezwolenia. Warunki wydania przedmiotowego zezwolenia określa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz rozporządzenie w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca.

Najbardziej poszukiwany zawód w Polsce - programista

Zawody związane z branżą IT należą do najbardziej poszukiwanych. Szczególnie ważni na rynku pracy są programiści. Niestety istnieje niedobór kadry IT na poziomie 25-30%. Oznacza to, że pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników.

Nowe rozwiązania na rynku pracy przedmiotem prac sejmu

Podczas wczorajszego, pierwszego dnia 63 posiedzenia Sejmu, miało miejsce drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Proponowane zmiany mają przyczynić się do wzrostu zatrudnienia poprzez lepsze dostosowanie ofert urzędów pracy do potrzeb bezrobotnych i ściślejszą współpracę urzędów z pracodawcami, gminami oraz agencjami zatrudnienia.

Deregulacja zawodów technicznych i finansowych

Podczas wczorajszego, pierwszego dnia 63 posiedzenia Sejmu, miało miejsce drugie czytanie rządowego projektu ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Na liście profesji objętych projektem są m.in. różnej specjalności architekci, a także inżynierowie - budownictwa, inżynierii środowiska, górnictwa i geologii, inżynierii wojskowej, telekomunikacji, elektrotechnicy, energetycy, transportu, elektroniki i telekomunikacji, inżynierii naftowej i gazowniczej.

Prawidłowe sporządzanie i korekta listy płac

Każde zdarzenie, które wpływa na poprawność uprzednio sporządzonej listy płac, należy zewidencjonować. Nie zawsze jednak wymaga to korekty listy wynagrodzeń. Jak prawidłowo sporządzać i korygować listę płac?

Przyjęcie rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym

W poniedziałek 10 marca 2014 r. miało miejsce przyjęcie rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Wyższe pensje w niektórych branżach

Będą wyższe pensje w niektórych branżach. Skorzystać mają najbardziej wykwalifikowani pracownicy fizyczni, inżynierowie, specjaliści IT oraz pracownicy o kompetencjach technicznych i sprzedażowych.

Kolejna odsłona kampanii „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!”

50 proc. studentów ocenia, że w trakcie studiów nie zdobywa doświadczenia zawodowego istotnego z punktu widzenia wejścia na rynek pracy. Właśnie dlatego ruszyła druga odsłona kampanii społecznej „Staż. Sprawdź, zanim pójdziesz!” mającej na celu zwiększenie poziomu edukacji praktycznej młodych ludzi poprzez zachęcenie pracodawców do organizowania staży i praktyk wysokiej jakości.

W niektórych branżach więcej miejsc pracy niż pracowników

W niektórych branżach może być więcej miejsc pracy niż pracowników. Chociaż bezrobocie w lutym utrzymało się na poziomie ze stycznia, ofert pracy jest coraz więcej.

Nowa jakość motywacji - Artykuł sponsorowany

W dzisiejszych czasach pracodawcy doceniają rosnące znaczenie świadczeń pozapłacowych, które – motywując ludzi – realnie przekładają się na ich większe zaangażowanie w pracę oraz na lepsze wyniki finansowe osiągane przez firmę. Bezcenna staje się odpowiedź na pytanie jak efektywnie motywować pracowników, wśród których są przedstawiciele pokoleń X, Y, a nawet Z.

Szukaj pracy przez znajomych... na Facebooku!

Media społecznościowe to nie tylko źródło rozrywki ale i sposób na znalezienie pracy – tak wynika z raportów analizujących działanie takich portali jak Facebook czy Twitter. Jak się okazuje, aż 2/3 pracowników w Polsce ma konto w przynajmniej jednej wirtualnej społeczności.

Rozsyłanie PIT-ów przez ZUS w 2014 r. zakończone

Rozsyłanie PIT-ów przez ZUS w 2014 r. zostało zakończone. W obecnym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał ponad 9,1 mln PIT-ów.

Szkolenie "Rozliczanie czasu pracy w praktyce w 2014 roku" - 18 marca 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie czasu pracy w praktyce w 2014 roku", które odbędzie się 18 marca 2014 r. w Poznaniu.

Coraz więcej osób po 55. roku życia obecnych na rynku zatrudnienia

Coraz więcej osób po 55. roku życia jest obecnych na rynku zatrudnienia. W 2008 r. z tej grupy wiekowej pracowało 32%, a obecnie 42% osób.

Konieczne reformy rynku pracy w Polsce - raport OECD

Dalsze reformy rynku pracy w Polsce są konieczne. Tak twierdzi OECD w raporcie na temat Polski. Zdaniem organizacji Polska powinna m.in.  oskładkować wszystkie rodzaje umów o świadczenia pracy w podobny sposób.

O ile wzrosły emerytury i renty od 1 marca 2014 r.

Jak co roku, 1 marca 2014 r. ZUS przeprowadził waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. Świadczenia te, a także kwoty najniższych emerytur i rent oraz różnego rodzaju dodatki zostały podwyższone wskaźnikiem 101,6%.

Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz.2

Przedstawiamy drugą część wywiadu z Alexem Barszczewskim, międzynarodowym coachem, konsultantem i ekspertem od relacji międzyludzkich w biznesie. Ekspert podpowiada też m.in. jak skutecznie dobierać doradców oraz jak walczyć o swoją autonomię.

Stopa bezrobocia w lutym 2014 r.

Stopa bezrobocia w lutym 2014 r. wynosiła 14 procent. Oznacza to tym samym, że utrzymała się na poziomie ze stycznia tego roku.

Sukces to kwestia relacji międzyludzkich, cz.1

Przedstawiamy wywiad z Alexem Barszczewskim, międzynarodowym coachem, konsultantem i ekspertem od relacji międzyludzkich w biznesie, którego zdaniem „Relacje są niezbędne do tego, byśmy zdobywali unikalną wiedzę i umiejętności, co więcej, żebyśmy mieli w ogóle dostęp do ciekawych prac i zleceń”.

Urlop na żądanie jako część urlopu wypoczynkowego

Urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego i przysługuje w wymiarze 4 dni w każdym roku kalendarzowym. Pracownik może wystąpić o udzielenie urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.

Szkolenie "Praktyczne aspekty stosowania przepisów dotyczących działania agencji zatrudnienia, w szczególności agencji pracy tymczasowej” - 14 marca 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Praktyczne aspekty stosowania przepisów dotyczących działania agencji zatrudnienia, w szczególności agencji pracy tymczasowej”, które odbędzie się 14 marca 2014 r. w Warszawie.

Apel Komisji Europejskiej o likwidację różnic w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn

Komisja Europejska apeluje o likwidację różnic w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn. Apel został opublikowany w związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet.

Większa dostępność do specjalistycznych porad PIP na Małopolsce

Ma być większa dostępność do specjalistycznych porad Państwowej Inspekcji Pracy na Małopolsce. PIP uruchamia specjalną infolinię.

Zgłoszenie wykonawcy dzieła do ZUS przy 50% kosztach autorskich

Istnieje możliwość zawarcia umowy o dzieło na wykonanie szaty graficznej strony internetowej przy zastosowaniu do umowy 50% koszty uzyskania przychodów. Czy zastosowanie podwyższonych kosztów autorskich skutkuje koniecznością odprowadzania składek ZUS?

Składki ZUS od zlecenia i inne propozycje zmian w ubezpieczeniach

Składki ZUS będą płacone także od zlecenia. Składka emerytalna i rentowa od umów-zlecenia będzie odprowadzana od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co jeszcze ulegnie zmianie w systemie ubezpieczeń społecznych?

Informacja zwrotna potrzebna w zarządzaniu zespołem i w procesie rekrutacji

Informacja zwrotna zarówno w zarządzaniu zespołem, jak i podczas przeprowadzania procesu rekrutacji, może być niezwykle korzystna. Dostarczyć może bowiem unikalnej wiedzy, dzięki której pracodawca może usprawnić działanie swojej firmy, a kandydat – znaleźć dobrą pracę.

REKLAMA