REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej osób po 55. roku życia obecnych na rynku zatrudnienia

REKLAMA

Coraz więcej osób po 55. roku życia jest obecnych na rynku zatrudnienia. W 2008 r. z tej grupy wiekowej pracowało 32%, a obecnie 42% osób.

Coraz więcej osób powyżej 55 roku życia jest obecnych na rynku zatrudnienia. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pracuje 42 procent osób z tej grypy wiekowej. W roku 2008 było to niecałe 32 procent. Duży wpływ na poprawę tych wskaźników miało zlikwidowanie możliwości wcześniejszego przechodzenia na emeryturę osobom w wieku 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn. Nie tylko jednak to przyczynia się do poprawy sytuacji osób dojrzałych na rynku zatrudnienia - podkreśla minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz. Przypomniał, że przedsiębiorcy zatrudniający osoby dojrzałe mogą liczyć na liczne udogodnienia. Są to między innymi zwolnienie ze składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czy krótszy czas wypłacania środków za zwolnienie lekarskie.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Minister Kosiniak Kamysz zaznaczył, że w tym roku na aktywne formy walki z bezrobociem, w tym z bezrobociem osób dojrzałych rząd przeznaczył 5 miliardów złotych z Funduszu Pracy. Są też pieniądze unijne. Minister zwrócił uwagę, że także sami pracodawcy chętnie współpracują z osobami powyżej pięćdziesiątki i bardzo cenią ich dojrzałość i doświadczenie.

Do skutecznej pomocy osobom powyżej 55 roku życia na rynku zatrudnienia powinna przyczynić się również reforma urzędów pracy. Nad projektem pracuje obecnie Sejm. Projekt przewiduje, że pracodawca , który zatrudni bezrobotnego powyżej 50-tki będzie przez rok otrzymywał dofinansowanie do jego wynagrodzenia. Za zatrudnienie zaś bezrobotnego powyżej sześćdziesiątki dofinansowanie będzie otrzymywał przez dwa lata. Wysokość takiego dofinansowania wyniesie 50 procent najniższego wynagrodzenia.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister Kosiniak Kamysz podkreślił, że liczy na do, iż uda się zrealizować rządowy plan, by w roku 2020 na rynku pracy obecnych było przynajmniej 50 procent osób powyżej 55 roku życia. Wymaga tego także demografia. Osób starszych będzie coraz więcej i nie będzie można pozwolić sobie na to, by młodzi utrzymywali armię ludzi wciąż jeszcze zdolnych do pracy. Nie wytrzyma tego żaden system emerytalny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA