REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej osób po 55. roku życia obecnych na rynku zatrudnienia

REKLAMA

Coraz więcej osób po 55. roku życia jest obecnych na rynku zatrudnienia. W 2008 r. z tej grupy wiekowej pracowało 32%, a obecnie 42% osób.

Coraz więcej osób powyżej 55 roku życia jest obecnych na rynku zatrudnienia. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pracuje 42 procent osób z tej grypy wiekowej. W roku 2008 było to niecałe 32 procent. Duży wpływ na poprawę tych wskaźników miało zlikwidowanie możliwości wcześniejszego przechodzenia na emeryturę osobom w wieku 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn. Nie tylko jednak to przyczynia się do poprawy sytuacji osób dojrzałych na rynku zatrudnienia - podkreśla minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz. Przypomniał, że przedsiębiorcy zatrudniający osoby dojrzałe mogą liczyć na liczne udogodnienia. Są to między innymi zwolnienie ze składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czy krótszy czas wypłacania środków za zwolnienie lekarskie.

Autopromocja

Zobacz również serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Minister Kosiniak Kamysz zaznaczył, że w tym roku na aktywne formy walki z bezrobociem, w tym z bezrobociem osób dojrzałych rząd przeznaczył 5 miliardów złotych z Funduszu Pracy. Są też pieniądze unijne. Minister zwrócił uwagę, że także sami pracodawcy chętnie współpracują z osobami powyżej pięćdziesiątki i bardzo cenią ich dojrzałość i doświadczenie.

Do skutecznej pomocy osobom powyżej 55 roku życia na rynku zatrudnienia powinna przyczynić się również reforma urzędów pracy. Nad projektem pracuje obecnie Sejm. Projekt przewiduje, że pracodawca , który zatrudni bezrobotnego powyżej 50-tki będzie przez rok otrzymywał dofinansowanie do jego wynagrodzenia. Za zatrudnienie zaś bezrobotnego powyżej sześćdziesiątki dofinansowanie będzie otrzymywał przez dwa lata. Wysokość takiego dofinansowania wyniesie 50 procent najniższego wynagrodzenia.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister Kosiniak Kamysz podkreślił, że liczy na do, iż uda się zrealizować rządowy plan, by w roku 2020 na rynku pracy obecnych było przynajmniej 50 procent osób powyżej 55 roku życia. Wymaga tego także demografia. Osób starszych będzie coraz więcej i nie będzie można pozwolić sobie na to, by młodzi utrzymywali armię ludzi wciąż jeszcze zdolnych do pracy. Nie wytrzyma tego żaden system emerytalny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

  Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

  Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

  Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

  REKLAMA

  Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

  Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

  Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

  Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

  Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

  Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

  REKLAMA

  Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

  Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

  REKLAMA