| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Niedługo ubezpieczeni wybiorą - tylko ZUS, czy także OFE

Niedługo ubezpieczeni wybiorą - tylko ZUS, czy także OFE

Już niedługo przyszli emeryci zdecydują czy chcą, alby ich środki na przyszłą emeryturę gromadzone były tylko w ZUS-ie, czy w OFE i ZUS-ie. Ubezpieczeni będą mogli dokonać wyboru od 1 kwietnia do 31 lipca tego roku.

Już za niecałe dwa tygodnie przyszli emeryci będą mogli dokonać wyboru czy chcą, by ich środki na przyszłą emeryturę gromadzone były i w OFE i w ZUS-ie czy tylko w ZUS-ie. Jak podkreślił minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz, możliwość wyboru wszyscy ubezpieczeni zyskają dokładnie od 1 kwietnia do 31 lipca tego roku. Podjętą w tych miesiącach decyzję będzie można zmienić za dwa lata a później co cztery lata. Na zmianę ubezpieczeni będą mieli zawsze cztery miesiące - od 1 kwietnia do 31 lipca danego roku.

Zobacz także: Zmiany w emeryturach od 1 lutego 2014 r.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia IAR, że za niecałe dwa tygodnie każdy członek Otwartego Funduszu Emerytalnego będzie mógł złożyć w ZUS-ie oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. Jeśli tego nie zrobi, część składki, która teraz przekazywana jest do funduszu, będzie ewidencjonowana na subkoncie w ZUS-ie.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów!

Osoby, które dopiero rozpoczynają aktywność zawodową także nie mają obowiązku przystąpienia do OFE. Jeśli zaś będą chciały być i w OFE i w ZUS-ie, umowę z Otwartym Funduszem emerytalnym muszą zawrzeć w okresie 4 miesięcy od podjęcia pracy. Jeśli umowy nie zawrą, całość ich składki na przyszłe emerytury będzie przekazywana na subkonto w ZUS-ie. Jeśli nawet ktoś wybierze OFE, to i tak na 10 lat przed emeryturą środki z OFE mają być stopniowo przekazywane na subkonto w ZUS-ie. 

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Do końca lipca obowiązuje też zakaz reklamowania OFE. Naruszenie tego zakazu grozi karą od miliona do 3 milionów złotych. Minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz tłumaczył, że wyboru w tak ważnej sprawie jak OFE czy ZUS i OFE nie powinno się dokonywać pod wpływem ładnego obrazka ale dokładnej analizy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »