Polska realizuje rekomendacje OECD dla rynku pracy
REKLAMA
Usprawnienie funkcjonowania rynku pracy to jedna z rekomendacji OECD dla Polski. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju postuluje między innymi lepsze pośrednictwo pracy. Zaleca też zwiększenie wskaźnika zatrudnienia kobiet poprzez rozwój sieci placówek opieki nad dziećmi. Wszystkie te rekomendacje są już realizowane - podkreśla minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Przekonuje, że uchwalona przez Sejm ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z pewnością pomoże zreformować sposób pomocy bezrobotnym.
REKLAMA
Zgodnie z ustawą, bezrobotni będą podzieleni na trzy grupy. W pierwszej znajdą się osoby, które nie potrzebują specjalistycznej pomocy a jedynie przedstawienia ofert pracy. W drugiej bezrobotni wymagający wsparcia w postaci na przykład szkoleń albo staży. W trzeciej zaś znajdą się osoby oddalone od rynku pracy. Obsługę tej grupy urzędy przekażą prywatnym agencjom zatrudnienia. To profilowanie sprawi, że osoba poszukująca pracy będzie lepiej scharakteryzowana i dzięki temu będzie wiadomo, jakiego wsparcia wymaga. Będzie więc łatwiej jej pomóc - podkreśla minister Kosiniak-Kamysz.
Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie
Ustawa zawiera też rozwiązania dla rodziców, którzy chcą łączyć pracę z wychowaniem dzieci. Chodzi między innymi o świadczenia aktywizacyjne i granty na telepracę, a także dofinansowanie pracodawców, zatrudniających młode matki. Dzięki środkom z Unii Europejskiej przybędzie też więcej żłobków i przedszkoli.
OECD rekomenduje też objęcie wszystkich umów o świadczenie pracy takimi samymi zasadami opodatkowania i opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, jakim podlegają umowy o pracę. I ten postulat jest realizowany. Rząd zdecydował już, że składki od umów zleceń nie będą odprowadzane tylko od jednej wybranej umowy, ale także od kolejnych.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat