Uregulowanie kwestii ubezpieczeń społecznych Polaków migrujących zarobkowo do Mołdawii
REKLAMA
Posłowie rozpatrzyli również w drugim czytaniu rządowy projekt ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Mołdawii o ubezpieczeniu społecznym, podpisanej w Warszawie 9 września 2013 r. Umowa dotyczy m.in. rent i emerytur z tytułu przepracowanych lat, niezdolności do pracy i wypadków przy pracy.
REKLAMA
Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne
Umowa wprowadza ułatwienia dla pracodawców delegujących zatrudnionych do pracy za granicą. Obecnie pracodawca odprowadza podwójnie składki na ubezpieczenia społeczne tj. zarówno w Polsce, jak i w Mołdawii. Dzięki ratyfikacji będzie odprowadzał składkę tylko do jednego systemu ubezpieczeń. Umowa daje stronom możliwość wzajemnego sumowania okresów ubezpieczenia społecznego osób odprowadzających składki w Polsce i w Mołdawii. Oznacza to, że na podstawie wyliczonych składek odprowadzanych do systemu polskiego i mołdawskiego przyznana będzie mogła być np. emerytura. Zdaniem rządu umowa - podobnie jak prawodawstwo unijne - daje gwarancję obywatelowi, że zmiana miejsca zamieszkania czy zatrudnienia nie wpłynie negatywnie na jego sytuację w zakresie ubezpieczenia społecznego. Umowa realizuje też polską politykę migracyjną, która zakłada liberalizację zasad dostępu do polskiego rynku pracy dla cudzoziemców, w szczególności z tzw. obszaru postradzieckiego.
Pierwsze czytanie zostało przeprowadzone w komisjach: Polityki Społecznej i Rodziny oraz Spraw Zagranicznych. 19 lutego 2014 r. komisje przyjęły projekt bez poprawek, a sprawozdanie z ich prac przedstawiła posłanka Iwona Kozłowska. Głosowanie projektu odbędzie się w ostatnim dniu posiedzenia.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
Źródło: sejm.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat