| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Uregulowanie kwestii ubezpieczeń społecznych Polaków migrujących zarobkowo do Mołdawii

Uregulowanie kwestii ubezpieczeń społecznych Polaków migrujących zarobkowo do Mołdawii

Podczas drugiego dnia 63 posiedzenia sejmu, posłowie rozpatrzyli rządowy projekt ustawy o ratyfikacji umowy z Mołdawią o ubezpieczeniu społecznym. Celem umowy jest uregulowanie kwestii związanych z ubezpieczeniami społecznymi obywateli Polski i Mołdawii migrujących zarobkowo między obu krajami.

Posłowie rozpatrzyli również w drugim czytaniu rządowy projekt ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Mołdawii o ubezpieczeniu społecznym, podpisanej w Warszawie 9 września 2013 r.  Umowa dotyczy m.in. rent i emerytur z tytułu przepracowanych lat, niezdolności do pracy i wypadków przy pracy. 

Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

Umowa wprowadza ułatwienia dla pracodawców delegujących zatrudnionych do pracy za granicą. Obecnie pracodawca odprowadza podwójnie składki na ubezpieczenia społeczne tj. zarówno w Polsce, jak i w Mołdawii. Dzięki ratyfikacji będzie odprowadzał składkę tylko do jednego systemu ubezpieczeń. Umowa daje stronom możliwość wzajemnego sumowania okresów ubezpieczenia społecznego osób odprowadzających składki w Polsce i w Mołdawii. Oznacza to, że na podstawie wyliczonych składek odprowadzanych do systemu polskiego i mołdawskiego przyznana będzie mogła być np. emerytura. Zdaniem rządu umowa - podobnie jak prawodawstwo unijne - daje gwarancję obywatelowi, że zmiana miejsca zamieszkania czy zatrudnienia nie wpłynie negatywnie na jego sytuację w zakresie ubezpieczenia społecznego. Umowa realizuje też polską politykę migracyjną, która zakłada liberalizację zasad dostępu do polskiego rynku pracy dla cudzoziemców, w szczególności z tzw. obszaru postradzieckiego.

Pierwsze czytanie zostało przeprowadzone w komisjach: Polityki Społecznej i Rodziny oraz Spraw Zagranicznych. 19 lutego 2014 r. komisje przyjęły projekt bez poprawek, a sprawozdanie z ich prac przedstawiła posłanka Iwona Kozłowska. Głosowanie projektu odbędzie się w ostatnim dniu posiedzenia.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: sejm.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK