REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informacja zwrotna potrzebna w zarządzaniu zespołem i w procesie rekrutacji

Joanna Niemyjska
Informacja zwrotna potrzebna w zarządzaniu zespołem i w procesie rekrutacji. /Fot. Fotolia
Informacja zwrotna potrzebna w zarządzaniu zespołem i w procesie rekrutacji. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Informacja zwrotna zarówno w zarządzaniu zespołem, jak i podczas przeprowadzania procesu rekrutacji, może być niezwykle korzystna. Dostarczyć może bowiem unikalnej wiedzy, dzięki której pracodawca może usprawnić działanie swojej firmy, a kandydat – znaleźć dobrą pracę.

Obawa przed negatywną oceną, czasem skrępowanie albo też powszechne „unikanie przykrego” to najczęstsze powody, ze względu na które, ludzie obawiają się informacji zwrotnej. Jest to poważny błąd, który może rzutować na naszą przyszłość. Osoby, które doceniają rolę tego rodzaju informacji, mają zdecydowanie większe szanse na odniesienie sukcesu zawodowego.

Autopromocja

Zobacz także: Jak wydawać pracownikom polecenia służbowe?

Czym jest feedback?

Polega on na udzielaniu informacji zwrotnej pracownikowi odnośnie efektów jego pracy. Warto przy tym podkreślić, że nie może on skupiać się na krytykowaniu, ale obejmować swoim zasięgiem zarówno pozytywne, jak też negatywne aspekty pracy podwładnego. Taka informacja powinna być przekazywana przez przełożonego w sposób zrozumiały i bezpośredni. Feedback znacząco wpływa na jakość pracy obu stron. Pracownik, który jest świadom swoich wad i zalet, może pracować nad podwyższeniem jakości wykonywanych obowiązków, co przynosi wymierne korzyści całej firmie. Dodatkowo, odpowiednio zmotywowany rozmową podwładny, świadomy swojej pozycji w firmie, pracuje rzetelnie.

Obecnie coraz popularniejszy jest feedback oparty na kompetencjach. Przełożony, który go stosuje, zwraca uwagę pracownikowi na umiejętności, które są mocną stroną podwładnego oraz te, które są jego obszarem do rozwoju. Jest to skuteczniejsza forma dialogu niż feedback, który występuje w postaci samej oceny rezultatów pracy.

Prawidłowo udzielona informacja zwrotna nic nie kosztuje przełożonego, a może w znaczący sposób podnieść motywację pracowników oraz efektywność szkoleń. Z drugiej strony pozwala tez pracownikowi szybciej się rozwijać i nabywać niezbędne kompetencje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Rekrutacja

Exit interview

Zupełnie inną formą informacji zwrotnej jest exit interview. Jest to bowiem rozmowa przeprowadzana zazwyczaj przez pracodawcę z pracownikiem, który samodzielnie podejmuje decyzję o odejściu z firmy. Rola exit interview jest ogromna i często niedoceniana przez wielu pracodawców. Tymczasem to właśnie pracownik, który odchodzi, zwykle szczerze i w sposób otwarty może przekazać pracodawcy wszystkie informacje na temat działania jego firmy, o których często nie miał pojęcia. Taka rozmowa pozwala na usprawnienie systemu zarządzania w przedsiębiorstwie, co przekłada się także na jakość oferowanych przez nie produktów i usług. Poznanie rzeczywistych przyczyn odejścia pracownika pozwala uniknąć masowych migracji i zaoszczędzić na procesach rekrutacyjnych. Dzięki tego rodzaju rozmowie pracodawca jest w stanie wychwycić te obszary firmy, które wymagają reorganizacji.

Zaletą wywiadu wyjściowego jest szczerość obu stron. W przypadku rozmowy z podwładnym, który jest zatrudniony, istnieje duże ryzyko, iż ze względu na strach przed utratą pracy, nie będzie szczery.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry


Informacja zwrotna w rekrutacji

Wbrew pozorom nie tylko pracodawcy korzystają z informacji zwrotnej. Jest ona także przydatna w procesie poszukiwania zatrudnienia. Pozwala skrócić okres bezrobocia i ułatwia znalezienie pracodawcy. W jaki sposób?

Zobacz także: Networking w procesie poszukiwania pracy

W momencie, gdy ze strony rekrutera padnie pytanie, czy my, jako kandydaci do pracy, mamy jakieś pytanie, warto skorzystać z tej możliwości. Poza interesującymi aspektami odnośnie warunków zatrudnienia, warto zapytać o to, jak dużo było zgłoszeń, jakie na tle innych plasuje się nasze doświadczenie zawodowe itp. W sytuacji, gdy okaże się, że po rozmowie nie otrzymaliśmy propozycji pracy, warto skontaktować się ponownie z rekruterem i zapytać o możliwość rozmowy. W trakcie krótkiej wymiany zdań można wówczas zapytać, dlaczego nie zostaliśmy wybrani, co zaważyło na tej decyzji, czym kierował się pracodawca, jakich atutów nam zbrakło. Wiedza, którą dzięki temu uzyskamy może być bezcenna przy szukaniu pracy.

Świadomość tego, jak jesteśmy postrzegani przez pracodawców, pozwala na dopracowanie mocnych stron, a następnie wykorzystanie swoich atutów w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, której skuteczność, w takim wypadku, znacząco wzrośnie.

Informacja zwrotna jest ważna w każdym aspekcie naszego życia zawodowego. Warto docenić jej rolę, albowiem pomaga zarówno w zarządzaniu innymi, jak też pracy nad sobą.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA