REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatwiejszy powrót rodziców na rynek pracy

REKLAMA

14 marca Sejm przyjął nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zawierającą rozwiązania służące powracającym na rynek pracy rodzicom po przerwie związanej z urodzeniem dziecka.

- Przyjęta dziś przez Sejm nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zawiera rozwiązania, służące rodzicom, powracającym na rynek pracy po przerwie, związanej z urodzeniem dziecka – powiedział minister Kosiniak-Kamysz podczas konferencji „Rodzice na rynku pracy – różne wyzwania, wspólne perspektywy. – Należą do nich m.in. świadczenie aktywizacyjne i grant na telepracę. - Dofinansowanie pracodawców, zatrudniających młode matki, dostępność instytucji opieki nad dziećmi i łatwość znalezienia w nich miejsca to najważniejsze elementy, pozwalające na godzenie życia rodzinnego z zawodowym – dodał minister.

Autopromocja

Konferencja odbyła się 14 marca w CPS Dialog. Wzięły w niej udział Matki I Kwartału, które zjawiły się razem z dziećmi. Uczestników przywitała Iwona Zakrzewska, dyrektor CPS Dialog. Spotkanie otworzył wiceminister Radosław Mleczko. - Rok temu spotykaliśmy się z Matkami I Kwartału w ministerstwie, pracując wspólnie nad wydłużeniem urlopów rodzicielskich – powiedział wiceminister Mleczko. – Cieszę się, widząc jak te uprawnienia przekładają się na radość bycia z dziećmi. Wiceminister Mleczko przypomniał, że oprócz urlopów jest jeszcze ruchomy czas pracy i inne rozwiązania, sprzyjające pracującym rodzicom.

Zobacz także: Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku

Prof. Irena Kotowska przedstawiła prezentację „Rynek pracy a rodzina – zmiana społecznych ról kobiet i mężczyzn”. – Rynek pracy w Polsce jest sztywny, jeśli chodzi o możliwość dostosowania czasu pracy do potrzeb rodziny – stwierdziła prof. Kotowska. – Możemy mówić o modelu z podwójnym obciążeniem kobiet, zajętych w pracy i w domu. W niemal połowie rodzin z dziećmi w wieku do 14 lat oboje małżonków pracuje w pełnym wymiarze. Mało popularne jest wykorzystywanie przez kobiety, które wychowują małe dziecko, pracy na część etatu.

Sytuację kobiet, wracających do pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem przedstawiła Dorota Halicka-Piszko, prezes Stowarzyszenia Matki I Kwartału. – Dla co trzeciej kobiety przeszkodą w decyzji o urodzeniu dziecka jest spodziewany konflikt pomiędzy rolami zawodowymi i rodzinnymi. Również co trzecia matka musiała zrezygnować z pracy ze względu na trudności w zapewnieniu opieki dzieciom. Pracodawcy, nie dyskryminujcie nas, nie karzcie za rodzicielstwo – zaapelowała. Przedstawiła przygotowany przez Stowarzyszenie projekt „Rodzice na start”, obejmujący m.in. pracę elastyczną i zdalną, job-sharing (dzielenie się etatem przez dwie lub więcej osób), okienko, urlop na godziny oraz organizację przyzakładowych żłobków lub klubów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

- Część z zaproponowanych rozwiązań już jest do dyspozycji pracowników, nad kolejnymi pracujemy – odniósł się do projektu wiceminister Mleczko.

W dyskusji, jaka wywiązała się po prezentacjach, zwracano uwagę, że same zmiany prawne nie wystarczą. Potrzebna jest jeszcze promocja dobrych rozwiązań. Rozważano też pomysł na przypisanie większej obligatoryjnej części urlopu rodzicielskiego ojcom. – Nie chcemy niczego narzucać, dlatego pozostawiamy to do dyspozycji rodziców - powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA