Łatwiejszy powrót rodziców na rynek pracy
REKLAMA
- Przyjęta dziś przez Sejm nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zawiera rozwiązania, służące rodzicom, powracającym na rynek pracy po przerwie, związanej z urodzeniem dziecka – powiedział minister Kosiniak-Kamysz podczas konferencji „Rodzice na rynku pracy – różne wyzwania, wspólne perspektywy. – Należą do nich m.in. świadczenie aktywizacyjne i grant na telepracę. - Dofinansowanie pracodawców, zatrudniających młode matki, dostępność instytucji opieki nad dziećmi i łatwość znalezienia w nich miejsca to najważniejsze elementy, pozwalające na godzenie życia rodzinnego z zawodowym – dodał minister.
REKLAMA
Konferencja odbyła się 14 marca w CPS Dialog. Wzięły w niej udział Matki I Kwartału, które zjawiły się razem z dziećmi. Uczestników przywitała Iwona Zakrzewska, dyrektor CPS Dialog. Spotkanie otworzył wiceminister Radosław Mleczko. - Rok temu spotykaliśmy się z Matkami I Kwartału w ministerstwie, pracując wspólnie nad wydłużeniem urlopów rodzicielskich – powiedział wiceminister Mleczko. – Cieszę się, widząc jak te uprawnienia przekładają się na radość bycia z dziećmi. Wiceminister Mleczko przypomniał, że oprócz urlopów jest jeszcze ruchomy czas pracy i inne rozwiązania, sprzyjające pracującym rodzicom.
Zobacz także: Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku
Prof. Irena Kotowska przedstawiła prezentację „Rynek pracy a rodzina – zmiana społecznych ról kobiet i mężczyzn”. – Rynek pracy w Polsce jest sztywny, jeśli chodzi o możliwość dostosowania czasu pracy do potrzeb rodziny – stwierdziła prof. Kotowska. – Możemy mówić o modelu z podwójnym obciążeniem kobiet, zajętych w pracy i w domu. W niemal połowie rodzin z dziećmi w wieku do 14 lat oboje małżonków pracuje w pełnym wymiarze. Mało popularne jest wykorzystywanie przez kobiety, które wychowują małe dziecko, pracy na część etatu.
Sytuację kobiet, wracających do pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem przedstawiła Dorota Halicka-Piszko, prezes Stowarzyszenia Matki I Kwartału. – Dla co trzeciej kobiety przeszkodą w decyzji o urodzeniu dziecka jest spodziewany konflikt pomiędzy rolami zawodowymi i rodzinnymi. Również co trzecia matka musiała zrezygnować z pracy ze względu na trudności w zapewnieniu opieki dzieciom. Pracodawcy, nie dyskryminujcie nas, nie karzcie za rodzicielstwo – zaapelowała. Przedstawiła przygotowany przez Stowarzyszenie projekt „Rodzice na start”, obejmujący m.in. pracę elastyczną i zdalną, job-sharing (dzielenie się etatem przez dwie lub więcej osób), okienko, urlop na godziny oraz organizację przyzakładowych żłobków lub klubów.
Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie
- Część z zaproponowanych rozwiązań już jest do dyspozycji pracowników, nad kolejnymi pracujemy – odniósł się do projektu wiceminister Mleczko.
W dyskusji, jaka wywiązała się po prezentacjach, zwracano uwagę, że same zmiany prawne nie wystarczą. Potrzebna jest jeszcze promocja dobrych rozwiązań. Rozważano też pomysł na przypisanie większej obligatoryjnej części urlopu rodzicielskiego ojcom. – Nie chcemy niczego narzucać, dlatego pozostawiamy to do dyspozycji rodziców - powiedział minister Kosiniak-Kamysz.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat