REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyjęcie rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym

REKLAMA

W poniedziałek 10 marca 2014 r. miało miejsce przyjęcie rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

10 marca 2014 r. w Brukseli odbyło się posiedzenia Rady UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich (EPSCO) podczas którego Rada przyjęła Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

REKLAMA

Autopromocja

Celem Funduszu jest ograniczenie najcięższych form ubóstwa, przez udzielanie niefinansowego wsparcia osobom najbardziej potrzebującym poprzez pomoc żywnościową lub podstawową pomoc materialną oraz działania na rzecz włączenia społecznego mające na celu integrację społeczną osób najbardziej potrzebujących,którzy są zbyt oddaleni od rynku pracy, aby skorzystać ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zobacz również serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Państwa członkowskie porozumiały się co do zasady odnośnie Decyzji Rady w sprawie Trójstronnego szczytu społecznego do spraw wzrostu i zatrudnienia, która dostosowuje decyzję Rady z 2003 r. do zmian instytucjonalnych wprowadzonych Traktatem z Lizbony i jednocześnie odzwierciedla pozytywne wyniki praktycznych doświadczeń związanych z funkcjonowaniem tego Szczytu po 2010 r.

W trakcie posiedzenia odbyły się trzy debaty. Pierwsza z nich była poświęcona Semestrowi Europejskiemu oraz przygotowaniu do posiedzenia Rady Europejskiej, która odbędzie się w dniach 20-21 marca 2014 r. Wiele państw członkowskich podkreśliło rolę Semestru Europejskiego jako skutecznego instrumentu koordynacji, planowania, wdrażania i monitorowania polityki gospodarczej. W trakcie debaty podkreślono konieczność kontynuacji działań na rzecz pogłębienia reform, zwalczania bezrobocia, aktywnego udziału wszystkich zainteresowanych podmiotów, wzmocnienia społecznego wymiaru Unii Gospodarczo-Walutowej oraz zacieśnienia współpracy między poszczególnymi konfiguracjami Rady.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także: Wyższe dofinansowanie z tytułu zatrudnienia bezrobotnych i niepełnosprawnych od 1 marca 2014 r.

Ministrowie podjęli również temat bezrobocia osób młodych, w szczególności zaś implementacji Gwarancji dla młodzieży. Rada przyjęła także Wniosek dotyczący zalecenia Rady w sprawie jakości ram dla staży, który ma stanowić wytyczne dla państw członkowskich i ułatwić przechodzenie z etapu zdobywania wykształcenia do etapu życia zawodowego, a tym samym przyczynić się do zwiększenia szans młodzieży na rynku pracy.

Ponadto, Komisja Europejska zaprezentowała Komunikat w sprawie głównych celów strategii „Europa 2020”, który zawiera podsumowanie dotychczasowych osiągnięć, a zarazem przedstawia wnioski do dalszych działań na rzecz trwałego, zrównoważonego i włączającego wzrostu. Przedstawiciele państw członkowskich podkreślili, że Strategia wnosi wartość dodaną, ale wskazali na trudności z realizacją niektórych jej celów wskutek kryzysu gospodarczego. Podkreślono konieczność kontynuacji wysiłków na rzecz wzrostu, zatrudnienia i włączenia społecznego.

Prezydencja grecka poinformowała o osiągnięciu podczas tzw. trilogów porozumienia z Parlamentem Europejskim w sprawie projektu dyrektywy wykonawczej dotyczącej delegowania pracowników.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

REKLAMA

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

REKLAMA