REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyjęcie rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym

REKLAMA

W poniedziałek 10 marca 2014 r. miało miejsce przyjęcie rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

10 marca 2014 r. w Brukseli odbyło się posiedzenia Rady UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich (EPSCO) podczas którego Rada przyjęła Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Autopromocja

Celem Funduszu jest ograniczenie najcięższych form ubóstwa, przez udzielanie niefinansowego wsparcia osobom najbardziej potrzebującym poprzez pomoc żywnościową lub podstawową pomoc materialną oraz działania na rzecz włączenia społecznego mające na celu integrację społeczną osób najbardziej potrzebujących,którzy są zbyt oddaleni od rynku pracy, aby skorzystać ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zobacz również serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Państwa członkowskie porozumiały się co do zasady odnośnie Decyzji Rady w sprawie Trójstronnego szczytu społecznego do spraw wzrostu i zatrudnienia, która dostosowuje decyzję Rady z 2003 r. do zmian instytucjonalnych wprowadzonych Traktatem z Lizbony i jednocześnie odzwierciedla pozytywne wyniki praktycznych doświadczeń związanych z funkcjonowaniem tego Szczytu po 2010 r.

W trakcie posiedzenia odbyły się trzy debaty. Pierwsza z nich była poświęcona Semestrowi Europejskiemu oraz przygotowaniu do posiedzenia Rady Europejskiej, która odbędzie się w dniach 20-21 marca 2014 r. Wiele państw członkowskich podkreśliło rolę Semestru Europejskiego jako skutecznego instrumentu koordynacji, planowania, wdrażania i monitorowania polityki gospodarczej. W trakcie debaty podkreślono konieczność kontynuacji działań na rzecz pogłębienia reform, zwalczania bezrobocia, aktywnego udziału wszystkich zainteresowanych podmiotów, wzmocnienia społecznego wymiaru Unii Gospodarczo-Walutowej oraz zacieśnienia współpracy między poszczególnymi konfiguracjami Rady.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także: Wyższe dofinansowanie z tytułu zatrudnienia bezrobotnych i niepełnosprawnych od 1 marca 2014 r.

Ministrowie podjęli również temat bezrobocia osób młodych, w szczególności zaś implementacji Gwarancji dla młodzieży. Rada przyjęła także Wniosek dotyczący zalecenia Rady w sprawie jakości ram dla staży, który ma stanowić wytyczne dla państw członkowskich i ułatwić przechodzenie z etapu zdobywania wykształcenia do etapu życia zawodowego, a tym samym przyczynić się do zwiększenia szans młodzieży na rynku pracy.

Ponadto, Komisja Europejska zaprezentowała Komunikat w sprawie głównych celów strategii „Europa 2020”, który zawiera podsumowanie dotychczasowych osiągnięć, a zarazem przedstawia wnioski do dalszych działań na rzecz trwałego, zrównoważonego i włączającego wzrostu. Przedstawiciele państw członkowskich podkreślili, że Strategia wnosi wartość dodaną, ale wskazali na trudności z realizacją niektórych jej celów wskutek kryzysu gospodarczego. Podkreślono konieczność kontynuacji wysiłków na rzecz wzrostu, zatrudnienia i włączenia społecznego.

Prezydencja grecka poinformowała o osiągnięciu podczas tzw. trilogów porozumienia z Parlamentem Europejskim w sprawie projektu dyrektywy wykonawczej dotyczącej delegowania pracowników.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna przedsiębiorcy 2024 - podstawa wymiaru

  Podstawa wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorcy w 2024 roku zależy od formy opodatkowania - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa. Jaka jest wysokość składki zdrowotnej w tych przypadkach?

  Podwyżki dla pracowników sfery budżetowej. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

  Fala podwyżek dla pracowników sfery budżetowej przybiera na sile. Trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

  Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych

  Normy czasu pracy nie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu rekompensaty za pracę ponad wymiar czasu pracy.

  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  REKLAMA

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  REKLAMA

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  REKLAMA