reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w wysokości wynagrodzenia wypłacanego podczas choroby prokuratorom i sędziom

Zmiany w wysokości wynagrodzenia wypłacanego podczas choroby prokuratorom i sędziom

Podczas drugiego dnia 63 posiedzenia, Sejm pracował nad stanowiskiem Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o prokuraturze, ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym. Zmiany te zmierzają do zrównania praw osób świadczących pracę i pełniących służbę w zakresie wysokości wynagrodzenia wypłacanego podczas choroby.

Sejm będzie także pracować nad stanowiskiem Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o prokuraturze, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym, którą Sejm uchwalił 24 stycznia 2014 r. Nowe przepisy wpisują się w działania zmierzające do zrównania praw osób świadczących pracę i pełniących służbę w zakresie wysokości wynagrodzenia wypłacanego podczas choroby.

Polecamy serwis: Ubezpieczenie zdrowotne

Nowelizacja obniża ze 100 do 80 proc. wynagrodzenie prokuratorów, sędziów sądów powszechnych i sędziów Sądu Najwyższego w czasie zwolnienia lekarskiego. Zmiany objęły ponadto sędziów: sądów wojskowych, wojewódzkich sądów administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także asesorów prokuratury. Obniżone wynagrodzenie będzie mogło być wypłacane maksymalnie przez rok. Po rocznej nieobecności związanej z chorobą – zgodnie z obowiązującymi przepisami – sędzia lub prokurator może przejść lub być przeniesiony w stan spoczynku. Jednocześnie ustawa wskazuje okoliczności, w których prokuratorzy i sędziowie przebywający na zwolnieniu lekarskim zachowają prawo do 100 proc. wynagrodzenia. Dotyczy to nieobecności z powodu wypadku przy pracy albo w drodze do pracy lub z pracy, choroby przypadającej w okresie ciąży oraz choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami wykonywania czynności prokuratora lub sędziego. O tym, czy choroba powstała w związku z wykonywaniem czynności prokuratora lub sędziego będzie rozstrzygał lekarz orzecznik ZUS. 20 lutego 2014 r.

Senat wprowadził poprawki do ustawy. Izba druga postuluje m.in. przyznanie prokuratorom, sędziom sądów powszechnych oraz sędziom Sądu Najwyższego prawa do odwołania się od opinii lekarza orzecznika do komisji lekarskiej ZUS. Będą na to mieli 14 dni od doręczenia tego orzeczenia. Posłowie przystąpią do głosowania nad uchwałą Senatu w piątkowym bloku głosowań.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: sejm.gov.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama