REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Koniec umowy na czas określony a świadczenie rehabilitacyjne

Teleporadnia INFORLEX.PL – Eksperci radzą

REKLAMA

Czy pracodawca ma obowiązek przedłużania umowy zawartej z pracownikiem na czas określony, gdy temu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne ze względu na ulegnięcie wypadkowi w miejscu pracy?

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony od 1 lutego 2011 r. do 31 marca 2014 r. Pracownik uległ wypadkowi w pracy w maju 2013 r., był na zwolnieniu lekarskim 182 dni, tj. do 20 listopada 2013 r. Następnie od 21 listopada 2013 r. przyznano mu świadczenie rehabilitacyjne do maja 2014 r. Chciałam się dowiedzieć, czy umowa o pracę zawarta z pracownikiem rozwiąże się z końcem marca 2014 r. i czy pracodawca ma obowiązek przedłużenia jej trwania do końca świadczenia rehabilitacyjnego?

REKLAMA

Autopromocja

Tak, umowa o pracę na czas określony rozwiąże się 31 marca 2014 r. pomimo pozostawania pracownika na świadczeniu rehabilitacyjnym. Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem kolejną umowę o pracę, ale nie ma takiego obowiązku.

Upływ okresu, na który zawarto umowę o pracę na czas określony, powoduje jej rozwiązanie. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że Państwa pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Tylko w jednym przypadku następuje przedłużenie okresu trwania umowy na czas określony. Sytuacja ta dotyczy kobiet w ciąży, których umowy z mocy prawa ulegają przedłużeniu do dnia porodu. Ma to miejsce wówczas, gdy w dniu zakończenia umowy na czas określony pracownica jest w ciąży powyżej 3. miesiąca. Przedłużenie takie nie będzie jednak traktowane jako zawarcie kolejnej umowy o pracę.

Pracownik korzysta z ochrony przed zwolnieniem z pracy w czasie całego okresu zasiłkowego i przez pierwsze 3 miesiące korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego. Nie ma więc przeszkód, żeby pracodawca rozwiązał umowę bez wypowiedzenia w trybie art. 53 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy po upływie 3 miesięcy przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym. To, czy dojdzie do takiego rozwiązania umowy, zależy wyłącznie od pracodawcy. Można więc rozwiązać umowę z pracownikiem bez wypowiedzenia w lutym br. z powodu wyczerpania okresu zasiłkowego i upływu 3 miesięcy przybywania na świadczeniu rehabilitacyjnym. Jeżeli do takiego rozwiązania umowy nie dojdzie, to zakończy się ona 31 marca 2014 r. z upływem terminu.

Podstawa prawna:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • art. 25, art. 30 § 1 pkt 4, art. 53, art. 177 § 3, ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1028).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Księgowość i Kadry

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA