REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szukaj pracy przez znajomych... na Facebooku!

HR24
Szukanie pracy na Facebooku. /Fot. Fotolia
Szukanie pracy na Facebooku. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Media społecznościowe to nie tylko źródło rozrywki ale i sposób na znalezienie pracy – tak wynika z raportów analizujących działanie takich portali jak Facebook czy Twitter. Jak się okazuje, aż 2/3 pracowników w Polsce ma konto w przynajmniej jednej wirtualnej społeczności.

Co więcej, ponad połowa z nich uważa, że posiadanie takiego profilu zwiększa szansę na zatrudnienie. I mają rację. Aż 70% osób odpowiedzialnych za rekrutację sprawdza kandydatów na Facebooku, Twitterze i LinkedIn.

REKLAMA

Autopromocja

Jak szukać, by znaleźć

Obok platform dedykowanych wyłącznie rynkowi pracy, takich jak LinkedIn i GoldenLine, popularnością wśród rekruterów i osób szukających zatrudnienia, cieszy się Facebook. To tam najczęściej sprawdzani są kandydaci jeszcze przed zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Tam też można szukać aktualnych ofert i zamieszczać swoje CV. 

Zobacz również serwis: Rekrutacja

Jednym ze sposobów szukania pracy w mediach społecznościowych jest polubienie fanpage'u urzędu pracy, agencji rekrutacyjnej, biura karier albo konkretnej firmy. Gdy pojawi się na nim oferta pracy, będzie to dla nas widoczne – tłumaczy Łukasz Śrama zHR24.com.pl – Informacje o tym, że poszukujemy pracy można umieścić też na swoim profilu. Zobaczą ją zarówno bliżsi jak i dalsi znajomi, którzy mogą ją udostępnić dalej.

Innym sposobem jest dołączenie do grup zainteresowań związanych z rodzajem poszukiwanej pracy i branżą. Przykładowo, osoby chcące pracować na stanowisku kucharza czy kelnera mogą szukać ofert na grupie „Praca w gastronomii”. Z kolei specjaliści z zakresu nowych technologii znajdą interesujące ich treści w grupie „Praca w IT”. Poza ogłoszeniami zamieszczane są też linki do tekstów branżowych, prowadzone dyskusje tematyczne oraz wymiana doświadczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

By zwiększyć szanse

Do szukania pracy na Facebooku służą także dedykowane aplikacje, jak np. BranchOut czy Hire My Friend. Pierwsza z nich umożliwia udostępnianie informacji o swojej karierze zawodowej, sprawdzenie gdzie pracują znajomi oraz wyszukanie ofert pracy. Z kolei Hire My Friend daje możliwość przekazywania innym użytkownikom wiadomości o znajomym, który szuka pracy. O popularności sposobu szukania pracy przez Facebooka świadczy liczba użytkowników aplikacji dotyczących rynku pracy, które liczy się w milionach.

Polecamy także: Cechy przydatne kandydatowi bez doświadczenia zawodowego

Wyróżniamy dwa główne powody popularności użycia mediów społecznościowych w poszukiwaniu pracy. Po pierwsze, korzysta z nich wiele firm i osób prywatnych, co daje dostęp do ogromnej bazy kontaktów. Po drugie, pozwalają one zamieścić ofertę w dowolnym miejscu i czasie, która trafia do grupy docelowej i daje możliwość natychmiastowej interakcji – mówi Łukasz Śrama, Konsultant HR24.


Sama obecność w mediach społecznościowych nie jest jednak gwarantem znalezienia pracy. Zdarza się nawet, że może pogrzebać szansę na atrakcyjną posadę.
Trzeba mieć świadomość, że gdy kontaktujemy się z firmą za pomocą np. Facebooka, to on będzie pierwszym źródłem informacji o nas. Zdjęcia, wpisy na tablicy oraz znajomi w znacznym stopniu zadecydują o tym, czy kandydat w ogóle będzie wzięty pod uwagę – dodaje specjalista HR24. – Dlatego trzeba zadbać, by profil wyglądał profesjonalnie. Kompromitujące zdjęcia z imprezy lub wulgarne wpisy już na starcie zdyskredytują aplikującego.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

HR24

PlatformaHR24 udostępnia kompleksowe narzędzia wspierające ocenę kompetencji pracowników, testy psychologiczne iproces rekrutacji. Narzędzia  HR24 dostępne online są połączeniem najnowszych technologii z wieloletnim doświadczeniem zespołu w projektach rekrutacyjnych, rozwojowych i szkoleniowych. W tworzeniu narzędzi brał udział prof. Van der Masesen de Sombreff – holenderski naukowiec, który opracował komputerową wersję przeprowadzania metody stosowanej wrekrutacji (assessment center) autor publikacji naukowych poświęconych ocenie pracowników. Do powstania projektu przyczyniły się również Urszula Jenerał-Feier, wiceprezes wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, która posiada wieloletnie doświadczenie wrealizacji projektów szkoleniowych i doradczych oraz Anna Korzeniewska zdoświadczeniem w zarządzaniu projektami i zespołem wfirmach takich jak NIVEA Polska, Amica Wronki SA czy Ashley McBridge Int’ I(NY, USA). Więcej na www.HR24.com.pl

Źródło: HR24

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA